کدو حلوایی شکم پر - آکاایران

کدو حلوایی شکمپر
تغییر روش زندگی مردم، موجب افزایش بروز بیماریهای قلبی -عروقی و به طور كلی بیماریهای غیرواگیر و حتی شیوع چاقی شده است. از این رو، متخصصان تغذیه بر افزایش مصرف سبزیها در كنار گوشت سفید تاكید روز افزون دارند. یكی از غذاهایی كه این ویژگیها را بیش از هر غذای دیگری دارد، سبزیجات شكمپر است.
در این غذاها اغلب مخلوطی از مواد غذایی داخل یكی از سبزیجات ریخته و پخت میشوند. از آنجا كه این غذا بیشتر به صورت آبپز تهیه میشوند، سالمتر هستند اما شما میتوانید با رعایت نكات زیر غذای سالمتری تهیه كنید:
۱) خیلیها كدو حلوایی را به شكل سرخ كرده تهیه میكنند. به این ترتیب كه آن را قطعهقطعه كرده، به همراه كمی روغن، شكر و گردو سرو و به عنوان یك پیش غذا میل میكنند اما این طرز پخت غذایی پركالری ایجاد میكند كه برای كمتر كسی بیضرر است. در غذایی كه میخواهیم شما را با آن آشنا كنیم، به جای آنكه كدو حلوایی را سرخ كنید، آن را بدون روغن در یك ظرفنشكن گذاشته، در فر به مدت یك ساعت قرار دهید تا نیمپز شود البته قبل از این كار داخل كدو را كاملا خالی كنید.
۲) سبزیجاتی را كه میخواهید در این غذا به عنوان مایه داخل كدو به كار ببرید، از قبل تفت ندهید. آنها را خام خرد كرده، با هم مخلوط كنید و سپس كدو حلوایی را از آنها پر كنید.
۳) میتوانید در این غذا از نخودسبز، گوجهفرنگی، فلفلدلمهای و پیاز استفاده كنید؛ حتی میتوانید ذرت، قارچ و سبزیجات معطر خرد شده نیز به این مخلوط بیفزایید.
۴) در این غذا، تخممرغ هم به كار میرود كه بهتر است از نوع تخممرغ امگا سه باشد. این تخممرغها كلسترول كمتری دارند و نه تنها مانع بروز بیماریهای قلبی میشوند بلكه از بروز بسیاری بیماریهای دیگر نیز جلوگیری میكنند.
۵) به جای گوشت قرمز از مرغ استفاده كنید. مرغ را از قبل آبپز كرده و ریشریش كنید. تا جایی كه امكان دارد از انواع گوشتها كمتر استفاده كنید و در صورت لزوم حداقل از مرغ استفاده كنید. سعی كنید، حداقل دو تا سه وعده در هفته غذاهایی میل كنید كه از انواع سبزیها تهیه شدهاند.
۶) از آنجا كه این غذا در فر پخته میشود، كمترین میزان روغن در تهیه آن به كار میرود اما اگر خواستید از كمی روغن نیز در این غذا استفاده كنید بهترین روغن، روغن زیتون و روغن مایع است.