سبزپرس – گروه محیط شهری: نایب رئیس صنایع بازیافت ایران از تولید روزانه 50 میلیون کیلوگرم زباله خانگی توسط شهروندان ایرانی خبر داد و گفت: در صورت بازیافت پسماندهای خانگی، روزانه حدود شش میلیارد تومان درآمد حاصل می شود.

به گزارش سبزپرس و به نقل از ستاد خبری دومین جشنواره محیط زیست، «کامیار فیلسوفی» با بیان اینکه حدود 10 تا 15 درصد از مجموع زباله های تولیدی کشور بازیافت می شود افزود: پنج درصد از زباله های کشور که غیر زباله های صنعتی و کشاورزی است، بازیافت می شود در صورت تفکیک و بازیافت این زباله ها سالانه ثروت زیادی می تواند به همراه داشته باشد.
وی با بیان اینکه هر ایرانی روزانه 700 گرم زباله تولید می کند، اظهار داشت: هم اکنون روزانه در ایران به اندازه هزار ساختمان پنج طبقه به مساحت 500 متر زباله انباشت می شود و این یک فاجعه است، زیرا صنعت بازیافت به هیچ عنوان در این مورد حمایت نمی شود.
وی از تعطیلی بسیاری از واحدهای بازیافت کشور به دلیل حمایت نشدن از سوی دولت خبر داد و افزود: یکی از مشکلات امروز به دلیل دخیل نشدن صنعت گران است که ضربه دو سویه ای به صنعت و از سوی دیگر محیط زیست زده است.
پژهشگر صنعت بازیافت بنیاد نخبگان با اشاره به این که فرهنگ سازی تنها راه ترغیب مردم برای توجه به موضوع بازیافت نیست گفت: در کنار آن خرید زباله ها به صورت منظم، مردم را به تفکیک زباله ها تشویق می کند.
وی افزود: قانون مدیریت پسماند بر عهده 13 وزارتخانه است که باید با همکاری صدا و سیما با درج آگهی های نازل در رابطه با طرح تفکیک از مبدا به اطلاع رسانی و آموزش بپردازند. اما با وجود این قانون نه شهرداری نه صنعت گران از تخفیفی برخوردار نشدند تا بتوانند به آموزش مردم در این زمینه بپردازند. پرچمدار این عملیات شهرداری است که با هزینه خودش این وظیفه را بر عهده دارد و بقیه نهادها هیچ کاری در این زمینه نمی کنند.
وی معتقد است هر قدر اطلاع رسانی بیشتر و بهتر باشد مسلما طرح بهتر پیش می رود. طرح تفکیک از مبدا نیازمند نظام جامع آموزشی است. نمونه اطلاع رسانی در این زمینه چنین کارهایی کمربند ایمنی است که با آموزش و هزاران کار فرهنگی نهادینه شد.
وی پسماند را اولین و مهمترین عامل در تخریب و آلودگی محیط زیست دانست و گفت: پسماند مثل تیغ می ماند. این تیغ را می توان دست یک آدم نادان داد تا شرارت کند و می توان دست یک جراح حاذق داد تا یک بیمار را درمان کند. پسماند هم چنین حالتی دارد، اگر از این پسماند استفاده درست شود ثروت عظیمی است.
وی با بیان اینکه باید طرح تفکیک از مبدا به خوبی دنبال شود، افزود: در منازل باید سه کیسه برای تفکیک زباله های خشک، عمومی و عفونی در نظر گرفته شود.
فیلسوفی با تاکید بر این که باید در کنار هر واحد فاضلاب یک واحد بازیافت خشک وجود داشته باشد افزود: اگر در هر خیابانی یک واحد دریافت زباله خشک داشته باشیم از هدر رفت مقادیر بسیار زیادی از سرمایه های ملی جلوگیری می شود.
دومین جشنواره محیط زیست شهری با محوریت مدیریت پسماند قرار است از 15 تا 19 شهریور ماه در بوستان ولایت تهران واقع در منطقه 19 برگزار شود.