سبزپرس – گروه محیط انسانی: مراسم پاکسازی روستای «برز» شهرستان نطنز استان اصفهان برای سومین سال پیاپی با حضور جمعی از اهالی این روستا برگزار شد.

به گزارش سبزپرس، این مراسم با حضور بیش از 150 نفر از اهالی از ساعت 10 صبح 30 مرداد 1391طبق سنت سال های پیش آغاز شد و تا ساعت 13 ادامه یافت.
این برنامه که امسال با حضور مسئولان شهرستان نطنز نیز همراه بود، هر ساله به همت اهالی روستای برز و برنامه ریزی کمیته محیط زیست کانون نواندیشان برز برگزار می شود.

همچنین در برنامه امسال به منظور ترویج فرهنگ حفظ و احترام به محیط زیست، کیسههای زباله و بستههای تبلیغاتی حاوی پیامهای مربوط به محیط زیست نیز به گردشگران حاضر در روستا ارائه شد.
در پایان این برنامه به رسم یادبود هدایایی به قید قرعه به فعالان محیط زیست اهدا شد و همچنین جایزه ویژه ای به آقای «علی مسگری» از اعضای فعال کانون نواندیشان، به پاس فعالیت های مستمرشان در آبادانی روستا اهدا شد.

روستای برز در استان اصفهان، شهرستان نطنز و دهستان «برزرود» قرار گرفته است. برز در 40 کیلومتری شمال غرب نطنز، 20 کیلومتری غرب اتوبان کاشان – اصفهان و 80 کیلومتری جنوب غرب کاشان قرار دارد. دهکده برز مرکز بخش برزرود است و بین «طره» و «کمجان» قرار دارد.

کانون نواندیشان برز نیز یک سازمان مردم نهاد است که در سال 1389 با اهداف متعدد تشکیل شده و بخشی از اهداف تشکیل آن، آبادانی برز و فرهنگ سازی اهالی روستا و گردشگران برای حفظ محیط زیست منطقه برزرود است.
برز به دلیل گستردگی و پراکندگی اقلیمی، در میان دیگر روستاهای همجوار از جذابیت خاص و دلنوازی برخوردار است. تعدد کوچه ها، محله های قدیم و جدید مجزا، معماری محلی ساختمان ها، استفاده از خاک زرد رنگ (معروف به خاک تنور) در نمای ساختمان ها، وجود دو محله مجزا با آب و هوای متفاوت در شمال و جنوب روستا، عبور رود خانه معروف «برزرود» از میان روستا، وجود قلعه سنگی در نمای ورودی روستا، چشم انداز کوه زیبای «هیمند» در شمال غربی، وجود باغات سرسبز و خوش منظر و در نهایت مردمانی با آداب و رسوم به یاد ماندنی از نسل های کهن، جلوه ای خاص به این روستا بخشیده است.