دیده بان حقوق حیوانات: لاشه یک قطعه نهنگ به طول تقریبی ۸ متر در حوضچه های بندر شهید رجایی رویت شد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان هرمزگان،بر اساس گزارشات واصله از بندر شهید رجایی، روز گذشته (سه شنبه ۱۷/۵/۹۱) لاشه یک قطعه نهنگ به طول تقریبی ۸ متر در حوضچه های بندر شهید رجایی رویت شده است.
با تلاش پرسنل اداره کل بنادر و دریانوردی استان نهنگ مزبور از حوضچه خارج شده و با کمک یک دستگاه یدک کش به سواحل روستای بوستانو هدایت شده است. از آنجه که مدت زمان زیادی از مرگ جانور می گذشت و به دلیل فساد کامل، بافت بدن کاملاً تغییر شکل داده و همچنین به دلیل موجود نبودن سر و بخشهای انتهایی بدن امکان شناسایی گونه مزبور مهیا نبوده و در نتیجه بمنظور مطالعات بعدی لاشه نهنگ در زیر خاک مدفون گشت.
با توجه به جدا شدن سر و دم احتمالاً علت مرگ برخورد نهنگ با پروانه شناور های بزرگ و آسیب دیدگی از ناحیه سر یا دم بوده است.
از جمله عوامل تهدید کننده این جانداران میتوان به برخورد با شناورها، بلع زباله های پلاستیکی نظیر تور و طنابهای ماهیگیری، طناب کشتی ها،پاکتهای پلاستیک، صید ضمنی، بویژه در صید به روش تورهای گوشگیر و پرساین،صداهای ناشی از فعالیتهای نظامی ،آلودگی های شیمیایی و تغییرات آب و هوایی اشاره کرد.به اطلاع می رساند تمامی گونه های پستانداران دریایی موجود در خلیج فارس و دریای عمان اعم از نهنگ ها و دلفین ها به عنوان گونه های تحت حمایت محسوب شده و به عنوان گونه های در معرض خطر انقراض جهانی معرفی شده اند و به منظور ادامه حیات به طور جدی نیازمند کمک می باشند.
لذا از هموطنان عزیز تقاضا می شود به محض مشاهده آنها مراتب را با شماره تلفن ۴۶۱۳۰۶۴ _ ۰۷۶۱ در بندرعباس و یا ادارات تابعه ساحلی اطلاع دهند.