دیده بان حقوق حیوانات: یک خرس سیاه ایرانی که از نادرترین گونه های حیات وحش کشور به شمار می رود در بم کشته شد.
به گزارش گروه محیط زیست خبرگزاری میراث فرهنگی منابع محلی در بم از کشته شدن یک خرس سیاه در این منطقه خبر می دهند. این خرس مسموم شده و به شکلی دلخراش مرده است. در حالی که هنوز هیچ اطلاعی از علل کشتن خرس سیاه در دست نیست، مدیرکل محیط زیست استان کرمان ضمن تایید این خبر، گفت که کارشناسان در حال بررسی دلایل مرگ این خرس هستند.
«عباسعلی دامن گیر»، مدیرکل اداره محیط زیست استان کرمان در گفت و گو با CHN با تایید خبر کشته شدن خرس سیاه در بم، گفت:«خبر کشته شدن خرس به ما هم رسیده و ما در حال بررسی دلایل این اتفاق هستیم.»
خرس های سیاه در حال حاضر در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از منابع طبیعی، _ IUCN _ و در رده در آستانه انقراض قرار دارند و از درجه حفاظتی بالایی برخوردارهستند. هنگامی که جانوری از درجه حفاظتی برخوردار می شود به این معنی است که در ۱۰ سال اخیر حدود ۵۰ درصد از جمعیت این حیوان کاسته شده است.
«دامن گیر» در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از این جانور در زیستگاه های استان کرمان باقی مانده است، به رقم ۲۰ قلاده اشاره کرد. منابع غیر رسمی اما تعداد این گونه خرس در این منطقه را حداکثر ۱۵ قلاده برآورد می کنند.
با وجودی که به گفته دامن گیر، در سال های اخیر موردی مشابه در کشته شدن خرس سیاه آسیایی در استان کرمان گزارش نشده است، اما در ایران ما هر سال تعداد زیادی از توله های این گونه توسط مردم محلی و شکارچیان اسیر یا کشته می شوند. این توله ها بی آزارند و تنها برای خوردن میوه به باغ ها از درختان بالا می روند و به طور معمول درهمین مواقع اسیر می شوند.
پراکنش خرس سیاه آسیایی در ایران محدود به مناطق جنوب شرق شامل استان های کرمان، هرمزگان و سیستان وبلوچستان است.