منطقه پانتانال در بین ایالت های ماتو گروسو و ماتو گروسو دو سول در قلب آمازون برزیل واقع شده و از سوی یونسکو به عنوان میراث بشریت به ثبت رسیده است. پانتانال از لحاظ تنوع نباتی و جانوری بسیار غنی و تماشایی است و برای عکاسان حیات وحش یک بهشت محسوب می شود. پانتانال وسیع ترین منطقه مرطوب کره زمین بوده و مدت ۴ ماه در سال یک مرداب وسیع را تشکیل می دهد. حیات وحش پانتانال. ۴ تیر ۹۰ . منبع: مگزین وویاژ. گزارش: بهرام افتخاری.
با اینکه در پانتانال تعداد جمعیت جگوارها فقط ۱٫۴ جگوار در هر ۱۰۰ کیلومتر مربع است اما این گربه سان باشکوه کماکان سلطان این جنگل محسوب می شود.

توکان یا مرغ منقار شاخی یکی از فتوژنیک ترین پرندگان پانتانال است.

تامانوار یا مورچه خوار عظیم الجثه فقط از مورچه و موریانه تغذیه کرده و مدت ۱۴ تا ۱۶ ساعت در روز را در داخل لانه اش می خوابد.
طوطی های گونه آرا هیاسینت پرنده ای که به دلیل شکار بی اندازه در معرض خطر انقراض است در پانتانال پناهگاه مناسبی را یافته است. پرهای این پرنده به رنگ آبی کبالتی و لکه زرد دور چشمان و زیر منقارش این پرنده را برای شکارچیان غیرقانونی جذاب کرده است.

کرودیل های گونه کایمان در فصل خشک از روخانه بیرون آمده و در ساحل استراحت می کنند.

گرگ یال دار تنها آمریکای جنوبی یافت می شوند و بیشه زارها و جنگل های پانتانال برای این گرگ که شباهت زیادی به روباه دارد جایگاه امنی است.

میمون فریاد زن به همراه گونه های دیگر از میمون ها از ساکنان جنگل های پانتانال بوده و هنگامی که احساس خطر می کند فریاد بلندی را سر می دهد که دلیل نامگذاریش است.

یک کاپیبارا که از گونه های بسیار عجیب منطقه پانتانال است. کاپیبارا بزرگترین جونده جهان محسوب شده و بین ۳۵ تا ۶۵ کیلوگرم وزن دارد.

جغدهای زمینی که در سوراخ هایی در کف زمین زندگی کرده و رنگ بال و پرش به او اجازه می دهد تا خود را به آسانی استتار کند.

یک تنبل که از شاخه درختی آویزان است.