اسم معمول:JAPANESE POND LILY (نیلوفر ژاپنی)
اسم لاتین: Nuphar japonica

این گیاه فوق العاده زیبا متعلق به قاره آسیا و کشور ژاپن می باشد و متعلق به خانواده Nymphaeaceae می باشد.
این گیاه به نور متوسطی نیاز دارد و در محدوده نور متوسط – زیاد رشد مناسبی دارد.
سرعت رشد این گیاه متوسط است و شما می توانید در وسط تانک این گیاه رو بکارید.
این گیاه نگهداری چندان راحتی نداره و دارای سطح نگهداری متوسط می باشد و بیشتر برای افراد که تجربه مکفی در زمینه تانک گیاهی دارند توصیه می گردد.
دمای قابل تحمل این گیاه 10-28 درجه سانتی گراد پیشنهاد می شود.
محدوده PH این گیاه 5-8 است و سختی (GH)قابل تحمل این گیاه 1-20 dh می باشد.

مشخصه اصلی این گیاه برگهایی با رنگ سبز و با حاشیه هاشفاف می باشد. بطور کلی عموم نیلوفرها سریعاً تمایل به رسانده برگهای خود به سطح آب دارند اما این نوع نیلوفر می تواند همانند دیگر نیلوفرها برگهای آن تمایل به رسیده به سطح آب را دارند اما این نوع نیلوفر می تواند حتی چندین سال برگهایش در زیر آب حفظ کند بدون اینکه اندکی از زیبایی آن برگها کاسته شود. برگهای این گیاه زیبا به ندرت از جلبک پوشیده می شود زیرا برگهای این نوع نیلوفر دارای ماده ای است که مانع از تشکیل جلبک می گردد.
دوستان توجه داشته باشید که استفاده از بستر قوی و دی اکسید کربن رشد این گیاه را تقویت می نماید. بعلاوه این گیاه زیبا و منحصر بفرد برای تانک های بزرگ پیشنهاد می گردد. در صورت ایجاد فضا برای رشد کافی و فراهم نمودن موارد ذکر شده در طول سال چندین بار اقدام به گل دهی (گل های زرد رنگ) نیز می نماید.
بعلاوه دوستان توجه داشته باشید که گاهای اوقات به اشتباه این گیاه را ''Spatterdock'' معرفی می کنند.

عکس های ذیل مربوط به این گیاه زیبا می باشد (منبع عکس ها گوگل)

در صورت فراهم کردن شرایط ایده آل برای این گیاه اعم از بستر مغذی، کوددهی منظم، نور مناسب و از همه مهمتر فضای کافی برای رشد کامل گیاه، این نیلوفر زیبا در طول سال اقدام به گل دهی برروی سطح آب نیز می نماید. گل های این نوع نیلوفر به رنگ زرد می باشد.

گردآوری و ترجمه توسط :K.Moradifar (لطفا در صورت کپی برداری و استفاده از این مطالب در سایتهای دیگر، نام مترجم و شخص گردآوری کننده و نام سایت پارسی پت نیز آورده شود)

منابع:

Nuphar japonica - Wikispecies
BiTAK Akvaryum Bitkileri T�rleri / Nuphar japonica
Nuphar japonica - Nuphar japonica � Nome scientifico:Nuphar japonica
Nuphar japonica