اگرچه باید همیشه مقداری دانه ی خشک در ظرف غذای پرنده ها موجود باشد ، اما اگر دانه های خیسانده را نیز در اختیار پرنده ی خود قرار دهید ، پرنده ی شما با علاقه ی زیادی آنها را خواهد خورد . در اینجا ، منظور از دانه های خیسانده دانه هایی است که به مدت ۱ روز در آب گرم خیس خورده اند تا روند جوانه زدن در آن تحریک شود . با آغاز این روند ، تغییراتی در ارزش غذایی دانه به وجود می آید . برای مثال ، تغییرات شیمیایی به وجود آمده سبب افزایش میزان پروتئینهای موجود در دانه می شود . دقیقا به همین علت ، بخصوص در دوره ی پر ریزی و تولید مثل که ذخایر پروتئینی بدن پرنده به حداقل رسیده است ، از این نوع دانه ها بیش از سایر مواقع استفاده می شود .
از آنجا که محیط گرم و مرطوب محیط بسیار مناسبی برای رشد قارچها است ، زمانی که دانه های خیسانده را بخصوص در یک اتاق گرم در اختیار پرنده ی خود قرار می دهید ، مراقب باشید که آنها کپک نزنند . هر روز ، پیش از آنکه دانه های خیساده را در اختیار پرنده ی خود قرار دهید ، آب روی آنها را خالی کنید و دانه ها را در ظرفشویی و با استفاده از آب جاری بشویید . سپس بگذارید دانه ها کاملا خشک شوند و بعد دانه های خشک شده را در یک ظرف غذای جداگانه که به همین منظور در داخل قفس طوطی قرار داده اید ، بریزید . اگر این ظرف غذا را هر روز صبح پر می کنید ، باید عصر همان روز دانه های باقیمانده را از ظرف خارج کنید و آن را فردا صبح پیش از پر کردن از دانه های خیسانده کاملا بشویید . همزمان با شستشوی ظرف غذای حاوی دانه های خیسانده ، کف قفس را نیز تمیز کنید تا مطمئن شوید حتی یک دانه ی خیسانده در کف قفس باقی نمانده باشد .
مدتهاست که از میان دانه های روغنی ، شلغم سیاه و از میان دانه های غلات ، دانه ی قناری ساده و خوشه ی ارزن را پس از خیس کردن و در واقع به صورت دانه های خیس کرده در اختیار قناریها قرار می دهند . تخم آفتابگردان ، چه واریته ی سفید و چه مخطط آن ، را نیز می توان به صورت خیسانده در اختیار پرنده قرار داد . از خیساندن تخم آفتابگردان سیاه خودداری کنید ، چون این دانه رنگ سیاه را به داخل آب پس زده و به عقیده ی بعضی از پرورش دهندگان پرندگان زینتی برای پرنده ها مضر است .
اخیرا در میان کسانی که در منزل طوطی نگه می دارند ، تمایل بیشتری به استفاده از حبوبات برای تامین بخشی از نیازهای غذایی پرنده به وجود آمده است . مخلوطی از نخود ، لوبیا و عدس را که قبلا در آب خیس خورده اند، می توان به عنوان غذای طوطی مورد استفاده قرار داد . دانه های مانگ (mung beans) را ، حتی اگر در فروشگاه محل نزدیک شما یافت نشود می توان به مقدار زیادی از بازرگانانی که مخصوصا در کار تهیه و توزیع غذای پرنده هستند ، تهیه کرد . اگر مقدار دانه ی مصرفی پرندگان شما چندان زیاد نیست ، بهتر است آن را از فروشگاه های شهر خودتان تهیه کنید . مگر آنکه مایل باشید دانه ی مورد نظر را از طریق پست از یک فروشنده ی با سابقه و متخصص در امر تهیه ی دانه های مخصوص تغذیه ی پرندگان تهیه نمایید .
از دانه های جوانه زده ی حبوبات که جوانه های آنها کاملا مشخص شده و دارای برگ و ساقه گردیده است نیز می توان در تغذیه ی پرنده استفاده کرد . پیش از آنکه از این دانه ها برای تغذیه ی پرنده ی خود استفاده کنید ، تمام جوانه ها و برگهای آن را کاملا با آب بشویید . اصولا دانه های جوانه زده خیلی زود فاسد می شوند و خراب می شوند و به محض آنکه کوچکترین اثری از کپک یا پلاسیدگی در آنها مشاهده شد ، باید از دسترس پرنده خارج شده و دور ریخته شوند.

منبع : tuti-shiraz.persianblog.ir