ام علمی : Psittacus erithacus
نام معمولی : طوطی خاکستری Grey Parrot
نامهای دیگر :
African Ghana, African Grey Ghana, African Grey Cameroon, Grey Parrot, Togo, Princeps African Grey, Congo African Grey, Ghana

زیر گونه ها :

Congo African Grey Parrot - Psittacus erithacus erithacus
Timneh African Grey Parrot - Psittacus erithacus timneh

طول بدن :
تیمنه 22.5 تا 27.5 سانتیمتر / timneh
کنگو 30 تا 35 سانتیمتر / congo
وزن : 400 تا 600 گرم
زادگاه : غرب و مرکز آفریقا
طول عمر : 50 تا 70 سال در اسارت
میزان صدا : صدایی متعارف دارد ولی گاهی اوقات میتوانند پر صدا باشند .
هوش و توانایی یادگیری : طوطیهای خاکستری افریقایی میتوانند سخنگویان بسیار خوبی باشند . آنها میتوانند تا 2000 کلمه در فرهنگ لغت خود داشته باشند.
حداقل اندازه قفس : 120 سانتیمتر طول ، 90 سانتیمتر عرض و 90 سانتیمتر ارتفاع
تغذیه : پلت خوب طوطی که مشتمل بر میوه و سبزیجات تازه باشد .
موز ، کدو مسما ، سیب زمینی شیرین ، پرتقال ، نخود سبز ، هویج ،تخم مرغ و گردو و... را دوست دارد.
خوراکهایی که باید از آن اجتناب کرد :
شکلات ، اوکادو ، کافئین ، الکل ، هسته میوه ها و دانه ها ، مارچوبه ، بادنجان ، کلم ، سیب زمینی نارس ، قارچ ، غذاهای بی خاصیت ، ریواس ، مواد لبنی که دارای لاکتوز باشد ، سیر، پیاز و نمک .
تولید مثل : طوطی ماده 3 تا 4 تخم گذاشته و نوزادان پس از 30 روز سر از تخم در می آورند .

طوطی خاکستری آفریقایی یکی از بهترین پرندگان زینتی محسوب شده و تهیه و نگهداری انواع خالص و رام آن در حال حاضر بسیار آسانتر از گذشته شده است چرا که تعداد زیادی از آنها توسط انسان و در اسارت تکثیر و پرورش یافته اند.

طوطی خاکستری بسیار کنجکاو است و تنها زمانی که میتوانید مقدار زیادی از وقت خود را به این پرنده اختصاص دهید باید به خرید آن اقدام کنید ، ولی کسانی که به پرورش و نگهداری آن میپردازند و در آن موفق میشوند به یک همدم واقعی برای تمام طول عمر خود دست می یابند زیرا طوطی خاکستری افریقایی تا چندین دهه عمر میکند .

طوطیهای خاکستری بالغ طبیعتی عصبی دارند و قادر نیستند به آسانی با یک محیط خانگی خو بگیرند.
وقتی به یک طوطی خاکستری افریقایی بالغ و غیر اهلی که در قفس نگهداری میشود نزدیک شوید .صدای هیس مانندی از خود در می آورند و از اینرو به آنها اغلب پرنده غرغرو میگویند.
طوطیهای خاکستری در مقایسه با انواع دنیای جدید مثل آمازونها ، پرندگان پر سر و صدایی نیستند .

طوطیهای خاکستری به آسانی سوت زدن را یاد میگیرند چون خیلی شبیه به صدای طبیعی آنهاست . بعلاوه طوطیهای خاکستری قادرند تا کلمات زیادی را یاد بگیرند.
طوطی خاکستری آفریقایی پرنده ای خجالتی است و در نزد غریبه ها تمایل چندانی برای صحبت کردن ندارد و زمانی طوطی خاکستری شروع به صحبت کردن میکند که از جایی احساس خطر نکند یا تحت استرس نباشد و از این نظر کاملا با مرغ مینا متفاوت است چرا که مرغ مینا در برابر غریبه ها نیز به راحتی صحبت میکند و از اینکه توجه همه را به خود جلب کند بسیار خوشحال میشود.

با وجودی که طوطی خاکستری در نقاط مختلف دنیا دیده و یافت میشود ولی در همه جا ظاهری یکسان داشته و اختلاف چندانی در آنها دیده نمیشود .
در واقع تحت گونه تیمنه است که از نظر ظاهر با سایر گونه ها اختلاف دارد و در قلب آفریقا یافت میشود .این پرنده در نواحی غربی آفریقای مرکزی یافت میشود و با توجه به رنگ خرمایی پرهای ناحیه دمی ( به جای رنگ قرمز ) به آسانی قابل تشخیص است .پرهای بدن این پرنده نیز خیلی تیره تر از پرهای طوطی خاکستری معمولی است .
برعکس ، طوطیهای خاکستری که به رنگ خاکستری روشن هستند و گاهی اوقات پرندگان نقره ای نامیده میشوند ، در نواحی شرقی تر یافت میشوند .این طوطیها گرانتر از طوطیهای خاکستری معمولی هستند و به عنوان یک تحت گونه شناخته نمیشوند.

تمام انواع طوطیهای خاکستری از استعداد خوب و یکسانی برای تقلید صدا برخوردارند .

نوع دیگری از طوطی خاکستری نیز وجود دارد که در آن پرهای قرمز بطور پراکنده بر روی پرهای خاکستری بدن قرار گرفته اند .تعداد این طوطیها بسیار کم است . تعداد پرهای قرمز رنگ روی بدن طوطی خاکستری بسیار متغیر است و ممکن است پس از یک دوره پر ریزی کاملا از بین برود و دیگر اصلا دیده نشود .

اگرچه ظهور پرهای قرمز رنگ را روی بدن طوطی خاکستری عموما نشانه کهولت سن پرنده میدانند ، اما این امر ممکن است به علت فقر غذایی نیز روی دهد.

طبیعت حساس و هوشمند طوطی خاکستری ، این پرنده را در برابر کندن پرها بسیار حساس ساخته و سبب شده است که این حالت به آسانی به عنوان یک مشکل رفتاری در این پرنده تلقی شود .

متاسفانه تعیین جنسیت طوطیهای خاکستری از ظاهر آنها امکان پذیر نیست .در حال حاضر تعیین جنسیت به کمک عمل جراحی برای تعیین جنسیت آنها به منظور جفت انداختن آنها و بدست آوردن جوجه امری متداول است .

طوطی خاکستری ماده ای که تنها در قفس نگهداری شود ممکن است بدون هیچگونه علامت و سابقه ای چند تخم بدون نطفه بگذارد .

اگر بتوانید جفت مناسبی برای طوطی خاکستری خود بیابید میتوانید به راحتی و با موفقیت از طوطی خاکستری خود چند جوجه بدست آورید .

این پرنده برای جفت گیری و تولید مثل به فضای زیادی نیاز ندارد و تا سن 4 سالگی تلاش جدی برای ساختن آشیانه از خود نشان نمیدهد.

جوجه های طوطی خاکستری پس از 4 هفته از تخم بیرون می آیند .و اگر از آنها به خوبی نگهداری شود در سن 3 ماهگی قدرت پرواز پیدا میکنند.

از حدود 6 ماهگی به بعد رنگ چشم آنها نیز تغییر می یابد و روشن تر میشود .

در صورتی که با عدم پذیرش جوجه ها توسط والدین مواجه شدید ، زیاد تعجب نکنید زیرا هیچ یک از طوطیهای خاکستری نر و ماده ، والدین دلسوزی نیستند.
در صورتی که با این موقعیت مواجه شدید تا جایی که ممکن است پرنده ها را تنها بگذارید و برای اطمینان از موفقیت خود در تشویق والدین به نگهداری از جوجه ها ، غذاهای متنوعی در اختیار آنها قرار دهید .

در فصل تولید مثل ، حتی طوطیهای بسیار اهلی و رام نیز ممکن است حالت تهاجمی پیدا کنند.

منبع : tuti-shiraz.persianblog.ir