ن می خواهد پرنده خانگی خود را در دست بگیرید و او را نوازش کنید اما نمی دانید چطور؟
اغلب پرندگان ابتدا از دست انسان فراری هستند و اگر دست تان را به طرف آنها دراز کنید، برای دفاع از خودشان به دست شما نوک می زنند. برای مثال، مرغ مینا اصلا دوست ندارد که شما او را توی دست بگیرید؛ حتی اگر به شما عادت هم کرده باشد، باز از حس گرفتاری در دست انسان ناراحت می شود و با عصبانیت نوک می زند.


برای دستی کردن پرندگان کوچک یک راه مطمئن وجود دارد که در اغلب موارد جواب می دهد. بهتر است بعد از مدتی که پرنده به محیط جدید زندگی خود خو گرفت، ظرف غذایش را از داخل قفس بیرون بیاورید و به جای آن، دست تان را با دانه یا سایر غذاهای مورد علاقه پرنده پر کرده، داخل قفس ببرید و همین طور بی حرکت نگه دارید تا پرنده برای خوردن غذا، مجبور شود به طرفتان بیاید؛ البته اگر می خواهید به نتیجه مطلوب برسید باید صبر و حوصله زیادی به خرج دهید و پرنده را با حرکات سریع و عجولانه خود نترسانید؛ ضمن اینکه باید مراقب باشید پرنده در این تمرینات، گرسنگی نکشد.
به تدریج که یاد گرفت از دست شما غذا بردارد، دست تان را آرام آرام از قفس خارج کنید تا به دنبال شما از قفس بیرون بیاید و در محیط داخل منزل آزاد باشد. بعد از اینکه کمی در اتاق آزاد بود، معمولا خودش به طرف قفس بازمی گردد؛ البته باید به این نکته هم توجه کنید پرنده ای که در داخل قفس متولد شده، نمی تواند به راحتی بپرد و پرواز کند بنابراین در خارج از محیط قفس باید خیلی مراقبش باشید تا زیر دست و پا نماند.
بهتر است بعد از اینکه پرنده به دست شما عادت کرد، با انگشت خود به آرامی بال ها و جلوی سینه اش را نوازش کنید. علاوه بر اینها می توانید انگشت خودتان را روی میله داخل هم قرار دهید تا پرنده به جای میله روی دست شما بنشیند و بعد دست تان را از قفس خارج کنید.
یادتان باشد که دستی کردن پرنده را در کمال آرامش و در یک محیط بی سر و صدا انجام دهید تا پرنده مطمئن شود که دست شما جای امنی است و به این تمرینات عادت کند. نکته دیگر این است که جوجه ها نسبت به پرندگان بالغ بیشتر مستعد اهلی و دستی شدن هستند؛ پس برای اینکه سریع تر به نتیجه برسید، جوجه ها را انتخاب کنید.
نکته دیگر آنکه برخلاف تصور بیشتر ما، پرنده هایی که در قفس به دنیا آمده اند از آزادی شان لذت نمی برند. آنها تصوری از آزادی ندارند و نمی توانند به سرعت و در مسافت زیاد پرواز کنند؛ پس به خیال آنکه در حقشان لطف می کنید، آنها را آزاد نکنید چون در یک چشم برهم زدن خوراک گربه ها یا کلاغ ها می شوند.


منبع : tuti-shiraz.persianblog.ir