محققان اعلام کردند که حدود 40 گونه جدید مورچه در فیلیپین کشف کردند که موجب شده تنوع مورچه*های این کشور به یک سوم کل سرده*های جهانی برسد

به گزارش مهر، گونه*های جدید مورچه کشف شده در فیلیپین تاکنون ناشناخته بوده و براساس اعلام محققان این گونه*ها به 11 سرده (genera) متفاوت تعلق دارند.تصاویری از سه سرده مختلف از مورچه ها که به تازگی در فیلیپین کشف شده اندتصاویری از سه سرده مختلف از مورچه ها که به تازگی در فیلیپین کشف شده*اند.
سرده واژه*ای فارسی به معنی رده است و در تقسیم*بندی*های جانورشناسی معادل جنس (Genus) به کار می*رود.
کشف جدید، سرده*های مورچه*ای این کشور را به 92 سرده می*رساند که این میزان یک سوم کل سرده*های مورچه*ای جهان را شامل می*شود.
دیوید جنرال که همراه همکارانش این گونه*های جدید از مورچه را در فیلیپین کشف کرده*اند گفت: این امر برای کشور کوچکی چون فیلیپین نامتعارف است. برای مثال تعداد سرده*های کشف شده در فیلیپین دو برابر تعداد سرده*هایی است که در ماداگاسکار کشف شده است. ماداگاسکار منطقه ای است که به تنوع زیستی شهرت دارد.
جنرال محقق دانشگاه ایالتی پالاوان در فیلیپین به همراه همکاران خود این تحقیق را در جزیره لوزون به عنوان بزرگ*ترین جزیره فیلیپین انجام دادند.
وی سرده جنین تازه کشف شده را طی مقاله علمی که در مجله زووکیز منتشر شده توصیف کرده است درحالی که هنوز تک تک گونه*ها توصیف و نامگذاری نشده*اند.
ویژگی منحصر به فرد این سرده بسیار ظریف است، حتی ممکن است در چشم غیر متخصصان تمام آنها یک شکل به نظر برسد و همه آنها مورچه نامیده بشوند اما مورچه جدید مورد علاقه جنرال، دارای یک دهان منحصر به فرد با فکی است که از داخل دهانش به بیرون آمده است. مورچه*ها از فک خود به عنوان دست برای تغییر محیط خود استفاده می*کنند.
جنرال یادآور شد به رغم تنوع حیات در مجمع الجزایر فیلیپین، گونه*های مورچه*ای این کشور هنوز در دوره طفولیت قرار دارد و هنوز نقاطی وجود دارند که مورد بررسی قرار نگرفته*اند. قسمت عمده این امر به زمین ناهموار و دشواری سفر میان هفت هزار و 100 جزیره فیلیپین باز می*گردد، جزایری که بسیاری از آنها بدون سکنه هستند.
مورچه*های بومی به حفظ شبکه حیات جنگل*های بارانی کمک می*کنند. حفظ موریانه*های بومی به حفظ گیاهان و حیوانات وابسته به آنها کمک می*کند.