معرفي و تاريخچه:
عروس هلندي پرنده اي با نام علمي Genus Nyphicus بومي استراليا مي باشد. در زبان انگليسي اين پرنده را Cockatiel مي نامند. اين پرنده در سالهاي 1800 ميلادي ه انگلستان آورده شده است. احتمالا اين پرنده توسط کساني که به استراليا تبعيد شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده است. محوبيت اين پرنده افزايش پيدا کرد و امروزه اين پرنده يکي از محبوب ترين پرندگان خانگي مي باشد.بيشتر محبوبيت اين پرنده به سبب طبيعت ملايم و سر وتاج رنگي پرنده مي باشد. همچنين اين پرنده به سادگي اهلي و دست آموز مي شود.
انواع عروس هلندي:
عروس هلندي در چندين جهش رنگي موجود مي باشد که به قرار زير مي باشد.
خاکستري: داراي بدني خاکستري با زمينه سفيد در بالها، سر زرد رنگ و گونه هاي نارنجي ، پرهاي تاج ممکن است خاکستري يا زرد باشند. در ماده ها رنگ گونه تيره تر مي باشد.
Lutino : بدن زرد رنگ با سري به رنگ زرد که رنگ سر از بدن تيره تر مي باشد. بدن مي تواند سفيد به نظر آيد. هر دو جنس گونه هاي نارنجي روشني دارند.
صدفي: رنگ پرهاي بدن برنگ خاکستري روشن با زمينه سفيد مي باشد. داراي سر زرد و گونه هاي نارنجي مي باشن.
دارچيني: رنگ پرهاي بدن بسيار روشن و اغلب برنگ قهوه اي روشن مي باشد. سر به رنگزرد و گونه ها برنگ نارنجي مي باشند.
نقره اي: در حقيقت بسيار شبيه نژاد خاکستري است بجز اينکه بدن برنگ سفيد مي باشد. ماده ها داراي گونه کدر تري هستند.
ابلق: 70% زرد يا سفيد (رنگ بدن) و 30% ابلق (رنگ بالها خاکستري) نشانه يک عروس هلندي ابلق تمام عيار است. نرها و ماده ها بسيار شبيه هم مي باشند.
زرد کمرنگ: از نظر رنگ بسيار شبيه نژاد صدفي است با اين تفاوت که پرنده صدايي توليد نمي کند.
صورت سفيد: رنگ آميزي شبيه نژاد خاکستري داشته با اين تفاوت که پرهاي صورت بجاي زرد سفيد بوده و گونه ندارد.
عروس هلندي داراي گونه هاي بسيار زيادي است که در اثر جهش هاي ترکيبي مختلف بوجود آمده اند ولي نژاد هاي بالا رايج ترين گونه ها مي باشند .


قسمت دوم


رفتار و تربيت:
عروس هلندي پرنده اي خونگرم بوده و به توجه زيادي نياز دارد. اگر به آنها بي توجهي شود شروع به جيغ کشيدن مي کند. آنها کنجکاو و شيرين هستند. يک عروس هلندي در هنگامي که مشغول تمييز کردن خانه يا تماشاي تلويزيون هستيد بر روي شانه تان سوار مي شود. آنها کم تر از طوطي استراليايي و طوطي هاي بزرگ خرابي به بار مي آورند.
بهترين عروس هلندي براي خريد يک عروس هلندي است که از طفوليت از مادر خود جدا شده و توسط انسان تغذيه شده است. اين باعث مي شود که پرنده به انسان خو گرفته و از او نترسد. اين روش نياز پرنده به توجه انسان را بيشتر مي کند.
اين پرنده مي تواند حرف زدن را بياموزد. اين کار در صورتي که عروس هلندي تنها پرنده خانه باشد آسانتر است. در صورتي که پرنده ديگري اطراف پرنده باشد حيوان احساس نيازي به برقراري ارتباط با شما نمي کند.
تمرين کردن با آنها براي سخن گفتن بسيار آسان است.فقط به سه چيز توجه کنيد فراواني ، تکرار و پاداش. پرنده تان را بر روي انگشت گذاشته و مستقيما رو به او کلمه اي را با صدايي خوش بيان کنيد. بکرات کلمه اي را که مي خواهيد پرنده بگويد تکرار کنيد. جلسه تمرين بايد پنج دقيقه يا کمتر و چندين بار در روز تکرار شود. در صورت سعي براي بيان کلمه با دادن جايزه و يا يک غذاي و يژه از پرنده قدر داني کنيد. بعد به آنها فقط در صورتي که کلمه را بيان کردند جايزه بدهيد. شما همچنين مي توانيد يک سي دي يا نوار کاست را براي تمرين از فروشگاه هاي حيوانات تهيه کنيد.
يکي از مسائلي که در مورد اين پرنده بايد مورد توجه قرار گيرد بلوغ جنسي حيوان است. حدود يک تا دو سالگي پرنده نر به بلوغ رسيده و در اين هنگام بصورت پرنده اي مهاجم در مي آيد. حتي براي پرندگان دست آموز نيز اين موضوع صدق مي کند. در اين زمان بايد صبور باشيد. اين حالت پس از مدتي از بين مي رود. ولي پرنده دوست داشتني شما مدتي در يک حالت اندوه فرو مي رود. ماده ها بنظر نمي رسد که در اين حالت فرو روند يا حداقل هيچگاه در اين حد نمي باشد.
بلوغ شايد يک حرکت به حالت سلطه گري مردانه در پرنده شما مي باشد. آنها اغلب در حدود دو سالگي يک مقدار سلطه گر مي شوند. در اين حالت باز بايد صبور باشيد. آنها جرياني را براي رئيس بودن طي خواهند نمود ولي اين رفتار براي هميشه نخواهد بود.
قسمت سوم
غذا و قفس:
عروس هلندي يک رژيم متنوع حاوي بذر گياهان ،دانه هاي آماده براي پرنده، ميوه و سبزيجات را ترجيح ميدهد. آنها همچنين از بيسکويت ، نان،ماکاروني و خلاصه هر چيزي که خودتان مي خوريد استقبال مي کنند. از دادن چربي زياد ، شکر و نمک خودداري کنيد.
تنها از دانه هاي آماده اي که مخصوص عروس هلندي ساخته شده استفاده کنيد. اگر پرنده شما اين دانه هاي آماده را نخورد تعجب نکنيد . اغلب آنها غذايي را که براي پرنده هاي کوچکتر از قبيل مرغ عشق تهيه شده ترجيح مي دهند. آنها اغلب بر روي دانه اي که مي خورند حساس هستند.
عروسهلندي دوست دارد از قفس بالا برود بنابراين برايش از قفسي استفاده کنيد کهبراحتي بتواند از آن بالا رفته و بالهاي خود را بکشد. بخاطر داشته باشيداين پرنده داراي دم بلندي است و آنها به فضاي کافي براي حرکت درقفسبدون آنکه دمشان آسيب بيند نياز دارند. اين فکري است کوته بينانه که يکقفس کوچک براي اين پرنده بهتر است. براي يک عدد پرنده حداقل بيش از 20اينچ مربع جا نياز مي باشد. آنها حقيقتا به خانه اي نياز دارند که براحتيدرون آن حرکت کنند.
مراقبت در مقابل آسيب و بيماريها:
عروس هلندي به آن صورت بيمار نمي شود و در کل پرنده مقاومي مي باشد.سرما بزرگترين تهديد براي اين پرنده است. گرماي مناسب براي اين پرنده حدود 18 تا 22 در جه سانتيگراد مي باشد. عروس هلندي به
بيرون قفس بودن و همراهي با صاحبش علاقه خاصي دارد. البته اگر در خانه خود سگ يا گربه نگاه مي داريد بايد مراقب باشيد که پرنده به هيچ عنوان در دسترس آنها نباشد. چرا که شايد اين حيوان به خاطر حس غريزي که دارد به پرنده حمله کرده و به آن آسيب برساند.
پرواز آزادانه براي هيچ پرنده اي ايده خوبي نيست. آنها در هنگام پرواز ممکن است به ديوار ، پنجره يا اسباب اثاثيه منزل برخورد نموده و آسيب ببينند. داستانهايي در مورد سوختن پرنده در اثر پرواز در آشپزخانه يا بر روي بخاري غير معمول نيست. علاوه بر اين ممکن است يکي از درها باز مانده باشد و پرنده فرار کند. در صورتي که مي خواهيد پرنده تان بيرون از قفس باشد بهترين گزينه اين است که شاه پرهاي پرنده را بچينيد. شاهپرهاي اصلي 8 تا 10 پر بزرگي هستند که در سر هر بال قرار دارد. بهتر است دو تا شاهپر اولي پرنده را براي جلوه زيباتر پرنده نچينيد.

منبع :
parrots.blogfa.com