فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  31
لایک لایک:  21
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  کاربر موثر

  تخصص
  Interior design
  محل سکونت
  طهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  Gold Fish
  تاریخ عضویت
  Jan 2011
  شماره عضویت
  3625
  میانگین پست در روز
  0.12
  تعداد ارسال ها
  317

  اصول آكوا اسكيپينگ Aquascaping Principals

  ترجمه مقا له اي از بريجيت ولفگانگ در سال 2005 در رابطه با اصول اوليه و كلي راه اندازي يك آكواريوم گياهي :

  خواندن اين مقاله بسيار ضروريست مخصوصا براي كسانيكه فكر ميكنند داشتن يك پلنت زيبا و منحصر بفرد كار سخت يا طاقت فرسا و نشدنيست و از پس اون برنميان و بعد از هزينه هاي سنگين و بيمورد كه به عده اي سودجو پرداخت ميكنند از خير داشتن اين همه زيبايي و لطافت ميگذرند.

  Aquascaping
  ابتدا نويسنده و مرد بزرگ اين رشته تاكاشي آمانو با كتاب هاي خود سبك جديدي را با تجمع ساده اي از گل و گياه ، سنگها و چوبهاي زيبا به عنوان يه هنر ارزشمند به تمام علاقمندان ( آكواريوم داران) معرفي نمود.


  اين مقاله بهمراه تجربيات و نظرات من بر روي سبك و ايده هاي برگرفته از طبيعت استوار است. در ابتدا اين سئوال هميشه مطرح است كه شما ميخواهيد به چه نوع از پلنت برسيد. بسياري از مردم فقط عاشقانه و با لذت به ديدن اين تانكها عادت ميكنند و فكر اينكه ميتونند يكي از اينها رو داشته باشند رو هم نميكنند. بنابراين بسياري فقط به اندازه كافي اعتماد به نفس ندارند كه مطمئنا با خواندن و عمل به اين قوانين ساده ميتوانند به هدف خود دست يابند.

  بسياري معني ( Amanos Nature Aquarium ) يا همان ( NA) رو ايجاد طبيعت يا طبيعي يك منطقه خاص ميدونند در حاليكه ( NA) در واقع هدفش ايجاد يك چشم انداز زير آب و ايجاد يك منظره از طبيعت بيرون در داخل آب است. نه چشم انداز طبيعي زير آب..


  من خودم در ابتدا با كپي كردن تانكها و دكورهاي آمانو شروع كردم و بمرور متوجه شدم كه شما ميتوانيد از هر چيزي در طبيعت كپي برداريد .با اين حال خوبه كه در ابتدا و براي شروع و تمرين از يك دكور و تانك ديگه كپي برداريد (مخصوصا تانكي كه دكورش رو بسيار ميپسنديد و بهش علاقه داريد.) با گذشت زمان شما به طور خودكار به سبك خود ميرسيد و جاي كاشت گياهان مختلف ، نحوه و جاي قرار دادن سنگها و گذاشتن فضاهاي آزاد و دادن عمق ميدان (معطوف كردن نگاه بيننده به يك نقطه) بيشتر و غيره را متوجه شده و حتي بسيار محتمل است كه كسان ديگري از شما الگو بردارند.

  بطور طبيعي گياهان تانك و ماهيان (موجودات) داخل آن محور اصلي هستند براي اينكه مواد مغذي براي گياهان و غير مضر براي ماهيها و تسلط بر نحوه آزاد كردن نيترات در اثر غذا دهي و نوع آن به ماهيان و همينطور اكسيژن رساني به ماهيان در جهت بهتر و سريعتر رشد كردن هم ماهي و هم گياه.

  دوباره تكرار ميكنم كه اين مقاله كوتاه در جهت كمك به ايجاد يك آكواريوم گياهي زيبا (چيزي كه تو عكسها و كتابها ميبينيد) توسط شما نوشته شده تا بدونيد كه ميتونيد:
  پس شروع ميكنيم:

  1. قوه تخيل
  تخيل كليد يك آكوا اسكپينگ است.
  تصوري از گياهان و لوازم موجود در ذهن كه آنها را با هم مرور كرده ، سپس با راههاي مختلف تركيب كنيد. اگر قادر به اين كار نيستيد بهتر است كه يك دكور مورد علاقه رو ايجاد و بمرور تغييراتي رو كه به ذهنتون ميرسه رو ايجاد كنيد.


  2. انتخاب يك پس زمينه
  راههاي مختلفي براي اين انتخاب هست. برخي با استفاده از چوب پنبه ، چوب پوسته درخت، رنگهاي مختلف (غير مضر) ، استفاده و چسباندن شاخ و برگ .. پيشنهاد من براي كنتراست بهتر رنگهاي آبي و مشكي است چراكه نميخواهم با گذاشتن رنگي مثل قرمز در پس زمينه توجه بيننده رو از منظره و نكته اصلي (دكور تانك) منحرف كنيد.
  3. انتخاب بستر (كود يا شن كف)
  بعيد ميدونم كسي بخواد از سنگهاي رنگي صورتي و سرخ و آبي تو پلنتش استفاده كنه و بعد از ديدنش لذت ببره. براي همين بهتون رنگهاي قهوه اي ، خاكستري و سياه رو پيشنهاد ميكنم. انواع مختلفي از كودها و بسترها با كيفيتهاي خوب و بد وجود دارد كه انتخاب بعهده شماست.

  4.انتخاب شكل كلي از طرح آينده
  براي اين انتخاب كلا 4 نوع تركيب وجود دارد:

  A: تركيب بندي يا راه اندازي مقعر


  B: تركيب بندي يا راه اندازي محدب


  C: تركيب مثلثي


  D: تركيب بندي مستطيل شكل
  كه در اين تركيب بندي شما كمي آزاد هستيد ولي همچنان به رعايت نكاتي مثل ايجاد فضاي باز و عمق كه گاهي بايد بيشتر و گاهي كمتر باشد رعايت شود.


  5. انتخاب لوازم جانبي
  اين لوازم براي زيبايي بيشتر ميباشد كه شامل انواع سنگ و چوب و .... ميباشد و تاثير بسزايي در طبيعي جلوه كردن تانك شما يا جلوه مصنوعي به آن ميدهد كه بويژه سنگ در اين مورد بسيار كاركردن با آن و استفاده از يكي يا تعدادي از آن در دكور هميشه و مخصوصا در مسابقات حائز اهميت بوده. نكته مهم در اينجا اين است كه هرگز از 2 يا چند نوع مختلف سنگ يا چوب استفاده نكنيد.. سنگ و چوب باعث ايجاد نقطه كانوني در تانك ميشوند پس استفاده از 2 يا نهايتا 3 تا از انها در تانك كافيست.(والبته مهم جاي قرار دادن آن است).


  6. تعيين نقاط كانوني اصلي
  براي داشتن يك نماي زيبا و چشم نواز شما به يك يا حداكثر دو نقطه كانوني در دكور داريد كه آنرا بوسيله سنگ ، چوب يا گياهان زيبا ميتوان ايجاد كرد.
  راهنمايي: براي ايجاد يك نقطه كانوني صحيح شما بايد از هر زاويه اي يك منظره زيبا ببينيد يعني وقتي در مقابل ، بالا و كنار تانك هستيد.در تانكهاي زير 60 گالن (هر گالن 3.7 ليتر) يك نقطه كانوني كافيست.هرگز سعي در ايجاد بيشتر از 2 نقطه كانوني نكنيد.
  فرمول يا نسبت تعيين صحيح نقطه كانوني يا همان "محور" كه فيلسوفان و رياضيدانان يوناني قرنها پيش بدست آوردند: 1:1,618 ميباشد.
  7. پيشزمينه يا نماي كف
  بهترين راه براي عمق دادن به تانك استفاده از گياهان كم رشد (كوتاه)است.اگر از سنگ و چوب و تپه استفاده نمكنيد بايد از اين سبك گياهان كاركنيد. آمانو از اين 2 نوع گياه در بيشتر تانكهاش استفاده ميكنه. Riccia fluitans و glossostigma elatinoides


  8. طرز كاشتن گياه
  ابتدا جاي گياه كه جلو ، وسط يا عقب تانك بنا به رشد و نقطه كانوني گياه در تانك بايد مشخص شود. سعي كنيد گياهان را متراكم بكاريد مخصوصا گياهان ساقه اي . گياهاني هستند كه ميتوان جدا از هم كاشت ولي در نهايت نتيجه متراكم كاشتن بسيار رضايت بخشتر ميباشد. فاصله كاشت گياهان در حدود 1 يك اينچ از بوته يا ساقه كناريست.
  9. رنگ و برگ گياه
  هميشه استفاده از گياهان با رنگ و برگ مختلف كار درستي ست چراكه باعث عمق بيشتر و طبيعي تر شدن تانك ميشود. براي تانكهاي كوچك گياهان كوچكتر ( برگ ريز) بسيار مناسب تر است. گياهان قرمز رنگ باعث كنتراست بيشتر ميشود ولي اين نكته در مورد گياهان قرمز رنگ مهم است چراكه باعث ايجاد نقطه كانوني در تانك ميشود و اگر اين نكته را در نظر نگيريد ممكن است با كار كردن سنگ و ايجاد نقطه كانوني ديگر باعث سردرگمي بيننده و ايجاد تنش در نماي تانك كنيد.


  10. ماهيها
  ماهيها را بايد از ابتدا اضافه كنيد. از تعداد زيادي ماهي در تانك گياهي استفاده نكنيد.
  ماهي را انتخاب كنيد كه بزرگ نباشد و يا نهايت رشد آنها زياد بزرگ نباشد و موقعي كه ماهي كوچك خريداري ميكنيد مطمئن شويد كه زياد رشد نميكند ، علاقه به حفاري كف تانك نداشته باشد و مزاحم گياهان نشود. براي اين منظور تحقيق در سايت و پرسيدن سئوال در منابع و سايتها بسيار كمك ميكند.


  11. نگهداري (حفظ و مراقبت)
  راه اندازي يك پلنت يك چيز است و حفظ و نگهداري و افزايش زيبايي آن يك چيز ديگر. هرس منظم ، تعويض آب ( سيفون) ، كنترل شرايط آب ، co2 ، روشنايي (نور) از جمله اين مراقبتهاست.

  منبع:
  Aquatic Plant Central


  لطفا در صورت استفاده از این مطالب در سایتها و منابع دیگر نام سایت
  parsipet.ir و مترجم و گرد آورنده (Ashkan taghavi) را نیز آورده شود.

 2. #2
  کاربر ساده

  تخصص
  gtgt
  محل سکونت
  tehran
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  fish
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  9782
  میانگین پست در روز
  0.01
  تعداد ارسال ها
  25
  بسیار از مطلبی که گذاشتید ممنونم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. داركوب و انواع ان
  توسط twin.64 در انجمن متفرقه پرندگان وحش
  پاسخ: 11
  آخرين نوشته: 18th August 2011, 10:43 PM
 2. كودكان و سگها (عكس)
  توسط peta در انجمن تصاویر دنیای حیوانات
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 3rd September 2010, 07:35 PM
 3. باراكودا
  توسط سعید ایزدی در انجمن ماهیان شکارچی - Predatory Fish
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20th August 2010, 04:09 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ