دیده بان حقوق حیوانات: فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران، از برگزاری مانور مقابله با خرید و فروش پرندگان شکاری در بازار خلیج فارس خبر داد.
به گزارش مهر، اسماعیل میران زاده در حاشیه مانور محیط زیست استان تهران در بازار پرندگان خلیج فارس گفت: این عملیات با توجه به گزارشاتی مبنی بر اینکه تعدادی از جانوران وحشی وارد بازار پرندگان خلیج شده اند بلافاصله با هماهنگی مراجع قضایی و نیروی انتظامی آغاز شد.


به گفته وی، در این بازار ازدحام شدیدی از افرادی که به صورت غیر قانونی اقدام به خرید و فروش جانوران وحشی و به ویژه پرندگان می کنند وجود دارد که تعدادی از این افراد دستگیر و پرندگان قاچاق آنها کشف و ضبط شد.


میران زاده با بیان اینکه هر گونه خرید، فروش، حمل و عرضه جانوران وحشی و حتی لاشه آنها بر اساس قانون جرم محسوب می شود اظهار داشت: افرادی که دستگیر شده اند برای تعیین تکلیف قضایی تشکیل پرونده می شود و تمام پرندگان کشف شده از آنها نیز ضبط شده و به پارک پردیسان تحویل داده می شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران تصریح کرد: در این بازار عده ای با آگاهی و عده ای به دلیل نداشتن اطلاع از قوانین اقدام به خرید و فروش پرندگان وحشی می کنند به این منظور یگان حفاظت ازمحیط زیست استان تهران برای گشت و پایش های ادواری متعدد در سطح استان به ویژه در کانونی مانند بازار پرندگان خلیج برنامه ریزی کرده است.
وی با بیان اینکه بسیاری از پرندگان وحشی و شکاری که در این بازار به صورت غیر قانونی به فروش می رسند ازسنین بسیار پایین و نزادی از عرصه های طبیعی جمع آوری می شوند افزود: سن برخی از پرندگانی که در این بازار عرضه می شود آنقدر کم است که حتی نمی توان گونه آنها را تشخیص داد.


میران زاده در ادامه گفت: بسیاری از آنها ازگونه های با ارزش و در معرض تهدید مانند دلیجه هستند که به دلیل عدم نگهداری درست خیلی زود از بین می روند.


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران جرائم معمول برای متخلفان خرید و فروش پرندگان وحشی را از ۱ ماه تا یک سال حبس عنوان کرد.


به گفته وی، در این مانور تعدادی جوجه دلیجه، طرقه ، کبک و مرغ مینا که همگی از گونه های با ارزش اکولوژیک هستند کشف و ضبط شد.


میران زاده در پاسخ به اینکه آیا می توان امیدوار بود که با ینگونه مانورها قاچاق پرندگان شکاری در بازار پرندگان خلیج فارس به پایان برسد گفت: اینکه قاچاق پرندگان به پایان برسد به عزم و اراده جدی همه ارگانها و در رآس آنها محیط زیست مربوط می شود ولی همکاری مراجع قضایی، نیروی انتظامی و به ویژه خود مردم با محیط زیست نقش بسیار مهمی در این پروسه دارد.

وی شماره تلفنهای ۷۷۳۵۵۷۸ و ۷۷۳۵۹۵۶۴ را به عنوان تلفنهایی که مردم می توانند از طریق آنها هر گونه خرید و فروش غیر قانونی پرندگان وحشی را به محیط زیست اطلاع دهند اعلام کرد.به گفته فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با افتتاح این مرکز بیش از ۸۰ درصد از پرندگان خیابان مولوی به بازار پرندگان خلیج فارس منتقل شد اما هنوز تعدادی از دست فروشان در خیابان مولوی اقدام به خرید و فروش قاچاقی پرندگان شکاری می کنند که مرتب با آنها برخورد می شود.
میران زاده با اشاره به اقداماتی که در سال جاری توسط یگان حفاظت محیط زیست استان تهران انجام شده اظهار داشت: در سال جاری یک مرکز نگهداری وحوش در حوالی داوود به طور کامل پلمپ و تمام جانوران آن به پارک پردیسان منتقل شد.
وی افزود : در مانور مقابله با پرندگان شکاری بازار خلیج اگرچه حکم قضایی داشتیم و مأموران نیروی انتظامی و پلیس ۱۱۰ اعلام آمادگی برای پشتیبانی گارد محیط زیست کرده بودن اما مأموران سعی کردند این عملیات با حداقل درگیری انجام شود و نیازی به استفاده از این حکم نبود.


میران زاده در پاسخ به اینکه با توجه به ازدحام این بازار و شمار زیاد دست فروشان به نظر می رسد تعداد کمی از پرندگان قاچاق کشف و ضبط شده اند تصریح کرد: متأسفانه مأموران
به صورت ضرب العجل و بدون درگیری تنها قادر به کشف و ضبط بخشی از پرندگان غیر قانونی شده اند و سایر فروشندگان غیر مجاز از ازدحام سوء استفاده کرده و متواری شدند.


وی با بیان اینکه از این به بعد این مانورها ماهیانه ۲ تا ۳ بار انجام می شود اظهار داشت: امیدواریم با این روند خرید و فروش پرندگان وحشی کاهش یابد.


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در پاسخ به اینکه با توجه به مدیریت بازار پرندگان خلیج فارس که به عهده شهرداری است این ارگان چه نقشی می تواند در ساماندهی خرید و فروش غیر قانونی پرندگان داشته باشد گفت: در حال حاضر بیش از ۵ برا بر آنچه که در بازار پرندگان خلیج فارس خرید و فروش انجام می شود در محوطه خارج از آن دست فروشان حضور دارند که معضل اصلی هستند و باید ساماندهی شوند و تنها مدیریت داخل بازار به عهده شهرداری است با این در جلساتی که با مسئولان شهرداری داشتیم قولهای مساعدی برای همکاری در جلوگیری از ورود پرندگان غیر قانونی به این بازارداده شد.


میران زاده در پایان اظهار داشت: تا پایان سال جاری کیوسکهای حفاظتی محیط زیست در بازار پرندگان خلیج فارس مستقر می شوند.