12 نباید در دنیای آکواریوم

1 – هرگز از صابون و مواذ شیمیایی شوینده برای شستشوی داخل و بیرون آکواریوم استفاده نکنید .

2 – هرگز به طور مستقیم از شیر آب بوسیله شلنگ ، گالن یا هر چیز دیگر آب وارد آکواریوم نکنید . در صورت نیاز به این کار حتما " پس از رفع کلر اقدام به این کار نمایید.

3 – در هر بار سیفون بیش از 25 درصد آب آکواریوم را تعویض ننمایید . و نیز هیچ گاه همزمان با عملیات سیفونینک ، فیلتر خود را تعویض نکنید و در صورت نیاز به نظافت فیلتر حتما" چند روز پس از سیفون کردن آب این کار را انجام دهید .

4 – هرگز ph آب آگواریوم را به یکباره و به میزان زیاد دچار تغییر نکنید . کم یا زیاد کردن ph به طور ناگهانی و به میزان زیاد موجب مرگ ماهی خواهد شد . در طول 24 ساعت ph آب خود را فقط 0.2 افزایش یا کاهش دهید .

5 – هنگام اضافه کردن ماهی به تانک به دقت به رفتار ماهی توجه کنید و اگر نشانه های بیماری کشاهده کردید ماهی را به مدت سه هفته قرنطینه و تحت درمان قرار دهید .

6 – هرگز آکواریوم ( پمپ هوا – بخاری – فیلتر و ... ) را بیش از یک ساعت خاموش نکنید .باکتریهای مفید آب پس از یک ساعت به تدریج شروع به از بین رفتن می کنند .

7 – هرگز بیش از اندازه لازم به ماهیها غذا ندهید .میزان غذایی که آنها در طول 3 دقیقه به طور کامل می خورند برای آنها کافی بوده و باقیمانده اضافی است .

8 – آکواریوم خود را در قسمت آفتابگیر منزل نصب ننمایید .در غیر اینصورت فضای مناسبی برای رشد جلبک ها به وجود خواهد آمد .

9 – هرگز در مخیط اطزاف ماهیها از اسپری های شیمیایی مانند شیشه پاک کن – خطر و ادکلن و دئودورانت و... استفاده نکنید .

10 – ضربه زدن به شیشه آکواریوم هر چند آرام ، موجب پریشانی و اضطراب ماهیها شده و برای آنها مضر است .( قابل توجه اونایی که زیاد قربون صدقه ماهیهاشون میرن !!!!)

11 – برای تعویض آب یا تمیز کردن آکواریوم آب را کاملا تخلیه ننمایید . و همچنین فیلتر خود را (از هر نوعی که هست ) به طور کامل شستشو ندهید زیرا این کار باعث از بین رفتن باکتریهای مفید موجود در آب آکواریوم میشود و در صورت انجام این کار حتما" باید سیکل آکواریوم را مجددا" طی نمایید .

12 – هر گز بیش از گنجالش تانک ، ماهی درون آن نریزید . نگهداری ماهی بیش از تعداد مجاز در آکواریوم موجب تولید زیاد سموم نیتریت و آمونیا خواهد شد . الگوی فضای کافی برای ماهیها به این شرح است :
برای هر اینچ ماهی (معادل 2.54 سانتیمتر ) یک گالن آب (معدل 3.7 لیتر ) آب لازم است .مثلا" اگر شما یک آروانای 12 سانتی دارید حدودا" باید معادل 17.5 لیتر آب برای او در نظر بگیرید

با تشکر از آقای معین مترجم این مقاله