تغذیه بچه گربه ها

گربه ها گوشتخواران واقعی هستند که در محیط طبیعی خود ، از طعمه ای با پروتئین بالا چربی متوسط و کربوهیدرات اندک استفاده می کنند. البته گربه ها توانایی استفاده از کربوهیدرات ها را به عنوان منبع انرژی دارند، اما دارای قابلیت محدودی در استفاده از پروتئین ذخیره در هنگام مصرف کربوهیدارت ها هستند.


پروتئین

بدن بچه گربه ها توانایی ساخت دوازده آمینو اسید متفاوت را داراست و یازده آمینو اسید دیگر جز مواد ضروری محسوب می شوند که حتما باید توسط غذا به بدن برسند. ارزش بیولوژیکی پروتئین براساس قابلیت تامین میزان آمینو اسید ها یه ویژه آمینو اسید های ضروری سنجیده می شود. بنابراین به طور کلی پروتئین های حیوانی دارای ارزش بیولوژیکی بالاتری نسبت به پروتئین های گیاهی ( کنجاله ، سویا و گلوتن ذرت ) برای تغذیه گربه ها هستند.
تورین یک آمینو اسید موجود در بافت های حیوانی است و به عنوان یکی از آمینو اسید های ضروری برای داشتن عملکرد طبیعی دستگاه قلبی – عروقی ، تولید مثلی و بینایی باید در بچه گربه ها تامین گردد. هم چنین وجود آرژین در غذای روزانه ی گربه سانان برای بهبود سم زدایی تولیدات دفعی نیتروژن دار ضروری است.


چربی

چربی ها به عنوان منبع انرژی ، اسید های چرب ضروری و بهبود جذب ویتامین های محلول در چربی E، D، A، و K محسوب می شوند. همچنین باعث خوش طعم شدن غذا برای بچه گربه ها شده و به حفظ پوست و موی سالم کمک می کنند. در مقایسه با سگ ها، بچه گربه ها نیازمند منابع روزانه ی لینولئیک اسید و آراشیدونیک اسید هستند، زیرا بچه گربه ها قادر به ساخت آن ها نمی باشند.


کربوهیدارت ها


برخلاف سازگاری بچه گربه ها با رژیم غذایی دارای کربوهیدارات پایین، آن ها در استفاده از نشاسته و قند ساده نیز توانا هستند. در غذاهای تجاری معمولی ( سوپرمارکتی ) ترجیح بر این است که تا 35 % ماده ی خشک ، قند و نشاسته باشد. تغذیه ی بیش از حد با کربوهیدرات هایی که قابلیت هضم کمی دارند، منجر به نفخ ، ایجاد گاز و اسهال می شوند. این علائم معمولا در بچه گربه هایی که با میزان بالای شیر گاو، که دارای سطح بالایی کربوهیدرات لاکتوز است دیده می شود.


ویتامین ها


برای جذب ویتامین های محلول در چربی E،D، A و K وجود چربی در رژیم غذایی مورد نیاز است. بچه گربه ها توانایی تبدیل بتا – کاروتن سبزی ها به ویتامین A را ندارند و بنابراین و نیاز به ویتامین A از قبل ساخته شده که فقط در بافت های حیوانانی یافت می شوند، دارند، همچنین رژیم غذایی آن ها باید غنی از تیامین و نیاسین باشد. در رژیم غذایی گربه سانان احتیاجی به ویتامین C نیست زیرا توانایی ساخت آن را دارند.


مواد معدنی


این ها هم مانند ویتامین ها در یک رژیم غذایی کامل باید وجود داشته باشند زیرا در ساختار بدن و واکنش های شیمیایی آن دخیل هستند.
در بین این مواد نسبت کلسیم و فسفر بسیار حائز اهمیت است زیرا با برهم خوردن تناسب و یا افزایش نادرست آن ها در رژیم غذایی منجر به آسیب بافتی و سلامتی می شود.


آب

از مهم ترین بخش های تغذیه ای برای گربه ها محسوب می شود.
از آن جایی که گربه ها فاقد تحریک تشنگی قوی نسبت به دیگر پستانداران هستند تامین یک منبع آب تازه و تمییز در مکان های مختلف به طور مداوم بسیار ضروری است.


نادیا خاوه
گردآوری: hsoonheb
منبع : www.parsipet.ir