انگل های مواد غذایی


ذخیره سازی نامناسب مواد غذایی ممکن است طوطی را به آلودگی انگلی دچار کند . بعضی از انگل ها ممکن است برای طوطی مضر باشد .آلودگی انگلی معمولا قبل ازخرید دانه ها از مغازه و یا فروشندگان اتفاق می افتد. برخی از انگل ها به شکل تخم یا لارو حمله می کنند . در بدترین حالت ،آنها به طور غیرقابل کنترلی در هر چیزی که شامل حبوبات یا نشاسته است چندبرابر خواهند شد .


بسیاری از انگل نه تنها در دانه های پرندگان بلکه در آرد ، حریره جو دو سر و هر غذای دست نخورده ی دیگری مقاوم و پایدار می شوند. برای جلوگیری از آلودگی انگلی شما همیشه باید حبوبات و دانه ها را به گونه ای ذخیره کنید که از گسترش همه گیر انگل جلوگیری شود .

شناخت انگل ها :

برخی از انگل ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند . لاروهای پروانه در دانه هایی که در تصویر زیر می بینید سوراخ ایجاد کرده و به دور آنها تارهای بهم پیچیده ای ایجاد کرده اند .حبوبات به هم چسبیده مانند دانه های یک رشته هستند .

انگل های دیگر باعث ایجاد بوی عجیبی خواهند شد . برخی دیگر نیز مانند سوسک ها به اندازه کافی بزرگ بوده و براحتی قابل تشخیص هستند .

برای مقابله با این انگل ها چه کار کنیم ؟

مواد غذایی آلوده را دور بریزید چون برخی از این انگلها ممکن است برای سلامت طوطی ها مضر باشند . برخی از انگل ها بی خطر هستند اما می توانند در سایر مواد غذایی نیز گسترش یابند . خلاص شدن از این انگل ها مخصوصا انگل هایی که پرواز می کنند بسیار سخت خواهد بود .در ادامه برخی از شایع ترین انگل های مواد غذایی معرفی خواهند شد .

سوسک ها :

سوسک غلات در انواع مختلف حبوبات و یا دانه ها مقاوم و پایدار هستند. از آنجایی که می توانند پرواز کنند، به سرعت در مخازن و انبارهای مواد غذایی گسترش می یابند ، مگر اینکه حبوبات یا دانه های آلوده را در ظروف سربسته بدون منافذ هوا قرار دهند.تصویر زیر یک سوسک حبوبات را نشان می دهد .کنه آرد :

این انگل ها بسیار کوچک هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند . دانه های آلوده، فاسد شده و بوی کپک می گیرند .


برای بررسی مواد غذایی آلوده به کنه ، پیشنهادات زیر را انجام دهید : یک مشت دانه در یک فنجان کوچک قرا دهید و مطمئن شوید که این دانه ها بر روی هم انباشته شده باشند ( به شکل یک تپه کوچک ). این فنجان را در گوشه ای قرار داده تا صبح روز بعد به آن دست نزنید . اگر صبح ، برخی از دانه ها در فنجان پراکنده شده و از حالت تپه ای به حالت مسطح تبدیل شده باشند ، پس دانه ها آلوده به کنه هستند .


هرگز پرندگان خود را با دانه های آلوده به کنه تغذیه نکنید، زیرا ممکن است منجر به سوء هاضمه جدی و واکنش های آلرژیک شود و در بدترین حالت با عواقب مرگباری همراه خواهد بود.

پروانه غلات :


اگر کرم های بالدار در ظرف مواد غذایی طوطی خود مشاهده کردید آنها احتمالا پروانه غلات هستند. این انگل که دارای بالهای قهوه ای رنگ است ، حدودا یک سانتی متر طول دارد و پهنای بال این انگل در حدود 2 سانتی متر است.

این انگل ها ، شبیه به بید لباس هستند. پروانه غلات را در زیر مشاهده می کنید ، در داخل دایره های قرمز – در درون مواد غذایی تخمگذاری می کنند .


لاروهای از تخم خارج شده ، به شکل کرم، مواد غذایی را سوراخ می کنند .این کرم ها دارای سر قهوه ای مایل به قرمز هستند و در حدود یک سانتی متر طول دارند.قبل از اینکه کرمهای شفیره شده در ظروف مواد غذایی به پروانه کامل تبدیل شوند ، در داخل مواد غذایی به دور خود تار می تنند .


از لحاظ تئوری ، مواد غذایی آلوده به پروانه غلات برای طوطی ها قابل خوردن هستند .چنانچه شما دو روز پس از مشاهده این پروانه ها ، غذا را منجمد کنید این انگل ها کشته خواهند شد .
اما چون ممکن است طوطی ها پروانه های مرده را بخورند و ذخیره کردن مواد غذایی با انگل های مرده نیز بهداشتی نیست ،توصیه می شود که غلات یا دانه های آلوده به انگل را در هر صورت دور بیندازید .


ترجمه : سپیده

منبع :
www . parsipet.ir