فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  16
لایک لایک:  7
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
 1. #1
  کاربر عالی

  محل سکونت
  طهرون
  تاریخ عضویت
  May 2010
  شماره عضویت
  67
  میانگین پست در روز
  0.15
  تعداد ارسال ها
  397

  سختی اب و چگونگی تنظیم ان(dh)

  كاهش سختي آب با استفاده از رزين كاتدي

  روش كار بدين صورت است كه رزين كاتدي را در لوله اي ميريزيم . يك سر لوله جريان ورودي آب و سر ديگر ، خروجي آب سبك شده قرار دارد كه اين آب در يك مخزن جداگانه ريخته مي شود . بايد دقت نمود كه ذرات رزين فرصت جذب يون هاي منيزيم و كلسيم را داشته باشند . بدين منظور جريان ورودي آب بايد در حد خيلي كمي باشد . به صورتي كه آب در هنگام خروج به صورت قطره قطره به داخل تانك ريخته شود .

  توجه : ذرات رزين پس از مدتي با جذب يون هاي منيزيم و كلسيم خاصيت خود را از دست مي دهند . و بنابراين لازم است تا نسبت به احياء آن ها اقدام شود بدين منظور رزين را از لوله خارج كرده و براي چند ساعت در محلول آب نمك غليظ قرار مي دهيم . با اين كار يون هاي كلسيم و منزيم از ذرات رزين جدا شده و به بلور هاي نمك متصل مي شود . و در نتيجه رزين به صورت اوليه در مي آيد .
  درجه سختي يكي از شاخص هاي مهم در امر تكثير و پرورش ماهيان زينتي است . هرگونه ي ماهي در در جه سختي ويژه اي به زندگي خود ادامه مي دهد . مثلا براي ماهيان كاراسين سختي 0 – 12 و بطور مشخصي براي تترا ها سختي 0 – 6 مطلوب است . حال آنكه براي بارب ها و دانيوها 3 – 6 ، خانواده سيكليده 3 – 18 و ماهيان زنده زايي همچون مولي ، گوپي ، پلاتي و ... درجه سختي 6 – 18 مناسب است . گلدفيش و گورامي ها همه نوع آب از درجه سختي 3 – 25 را تحمل مي كنند .
  به علاوه اكثر ماهي ها هنگام تخم ريزي درجه سختي پايين تري نياز دارند . در نتيجه دانستن ميزان سختي آب آكواريوم و اطلاع از روش هاي تغيير درجه سختي ، چه افزايش و چه كاهش ، به شما در نگهداري هرچه بهتر و اصولي تر ماهيانتان كمك مي كند .

 2. #2
  کاربر موثر

  تخصص
  آزاد
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  51
  میانگین پست در روز
  0.09
  تعداد ارسال ها
  239
  سختی آب و حل اين مشكل توسط دستگاههاي تصفيه آب اسمز معكوس
  آب طبیعی به علت خاصیت حل کنندگی خوبی که دارد معمولا دارای حجم بالایی از نمکهای محلول در آب می*شود. CO2 هوا به خاطر انحلال در آب و تولید اسید کربنیک ضعیف ، خاصیت خورندگی آب را بهبود می*بخشد. بنابراین آب هنگام عبور از محیط*های گوناگون مخصوصا محیط*های آهکی مقداری از کربناتها را در خود حل می*کند که این کربناتها همراه یونهایی مثل کلسیم ، منیزیم و … باعث ایجاد سختی موقت می*شود که با جوشاندن از بین می*رود.

  سختی آب
  آب طبیعی به علت خاصیت حل کنندگی خوبی که دارد معمولا دارای حجم بالایی از نمکهای محلول در آب می*شود. CO2 هوا به خاطر انحلال در آب و تولید اسید کربنیک ضعیف ، خاصیت خورندگی آب را بهبود می*بخشد. بنابراین آب هنگام عبور از محیط*های گوناگون مخصوصا محیط*های آهکی مقداری از کربناتها را در خود حل می*کند که این کربناتها همراه یونهایی مثل کلسیم ، منیزیم و … باعث ایجاد سختی موقت می*شود که با جوشاندن از بین می*رود. البته یونهای منیزیم و کلسیم و سایر یونهای فلزی با سولفات و نیترات و کلرو ایجاد سختی دائم می*کنند. سختی آب باعث رسوب کردن صابون در آب می*شود (خاصیت کف کنندگی صابون را از بین می*برد). اثرات زيانبخش ناخالصيهاي آب در صنعت آب در شیمی یکی از مهمترین حلالها می*باشد و معمولا از آن به عنوان حلال عمومی نام می*برند و بنابراین کاربرد اساسی در صنعت دارد که برخی از کاربردهای مهم به این شرح می*باشد:۱- به عنوان حلال ۲- به عنوان ماده اولیه برای شرکت در واکنشهای شیمیایی تهیه محصول ۳- به عنوان ماده واسطه برای خارج کردن مواد ناخواسته ۴- به عنوان بستر یا محیط واکنش
  وجود ناخالصیها در آب باعث ایجاد رسوب در دستگاههای حرارتی و دیگ بخار می*شود که این عمل باعث کاهش عمر مفید دستگاه می*گردد. بخاری که از آبهای ناخالص تولید می*شود دارای کیفیت بسیار پایینی می*باشد به عنوان مثال سیلیس همراه بخار خارج شده و در اثر سرد شدن روی پره*های توربین رسوب می*کند. خوردگی بویلرها و تأسیسات حرارتی و لوله*ها ، اتلاف مواد شیمیایی و باقی گذاشتن لکه روی محصولات غذایی و نساجی از عوارض دیگر آبهای ناخالص می*باشد.
  بهترین آب برای استفاده در صنعت آب بدون یون است اما هزینه تولید آب بدون یون بسیار بالاست. بنابراین در اکثر آزمایشگاهها و واحدهای صنعتی از آب مقطر استفاده می*کنند همچنین در مناطق کویری و خشک که منابع آب آشامیدنی محدود می*باشد. از روش تقطیر آب دریا برای تولید آب آشامیدنی استفاده می*شود

  آب سخت
  هيچکدام از ما در پاکي تميزي آب باران شک نداريم، آبي که تمام مواد آن محلول و معلق آن طی تشکيل ابر جدا شده حين نزول بصورت باران مقداری از CO2 هوا را در خود حل ميکند و بصورت يک اسيد ضعيف که pH آن از 7 کمتر است در ميآيد.اين آب هنگام عبور از سنگهاي زيرزمينی يونهايي مانند Ca2+، Mg2+ و Fe2+ را در خود حل میکند که باعث آلوده شدن طبيعی آب ميشود
  وجود املاح گفته شده در آب باعث ميشود صابون معمولي در آن کف نکند، از اينرو اين آب ها را آب سخت نامگذاری کردند
  آب سخت آبی است که حاوی نمك*هاي معدني از قبيل ترکیبات کربنات*های هیدروژنی و کلسیم ومنیزیم و ... استعناصر ایجاد کننده سختی آب صابون عمدتا توسط کلسیم و منیزیم قابل ترسیب است، ولی به غیر از آنها فلزات دیگری نظیر آلومینیوم ، آهن ، منگنز ، استرانسیم و روی نیز در ایجاد سختی آب شرکت می*کنند، ولی از این نظر که دو عنصر اولی در مقادیر زیاد در آبهای طبیعی وجود دارند، لذا سختی آب بطور عمده بر اساس این دو سنجیده می*شود. ولی با وجود این ، اگر مقادیر فلزات دیگر قابل توجه باشد، باید آنها را نیز محسوب داشت.تغییرات سختی آب بر حسب آنکه آب در موقع نفوذ در زمین از قشرهای آهکی و منیزیمی و گچی گذشته و یا نگذشته باشد سختی آب کم یا زیاد می*شود. آبهای نواحی آهکی سختی زیادتری تا آبهای نواحی گرانیتی و یا شنی دارند. سختی آب در عرض سال هم ممکن است تغییر نماید. معمولاً سختی آبها در فصل باران کم و در فصل خشکی زیاد می*شود. و بعضی مواقع هم در فصول پر باران و مرطوب مثل غار ها ایجاد شود.
  فواید آب سخت
  آب سخت برای انسان مضر نیست بلکه مفید است و معمولاً شکستگی استخوانهای آنهایی که آب سخت می*آشامند زودتر بهبودی حاصل می*کند و بیماری راشیتیسم کمتر در این اشخاص دیده می*شود.
  مضرات آب سخت
  علیرغم فواید آب سخت برای بدن سختی بیش از حد آب نیز مضراتی دارد که مهمترین آن تشدید پدیده تولید سنگ کلیه به دلیل رسوب بونهای معلق در کلیه میشود. آب سخت برای رختشویی و مصرف در کارخانجات مناسب نیست. آب سخت موجب از دست دادن طعم و مزه خوب چایی و قهوه می*شود. پخته نشدن حبوبات با آب سخت ضرر رساندن به جداره دیگهای بخار و ایجاد قشر آهکی بر روی جداره دیگ خوب کف نکردن صابون و موجب افزایش مصرف صابون مزاحمت در هنگام شستن نسوج و دستها رفع سختی آب در تجارت تعداد زیادی مواد شیمیایی برای رفع سختی آب به فروش می*رسد که دارای کربنات سدیم هستند. این مواد را قبل از ورود آب در دیگها سختی آنرا می*گیرند و یا در دیگ بر اثر افزودن این مواد آهک و گچ را رسوب می*دهند و دیگر این رسوب محکم به جدار دیگ نمی*چسبد بطوری که می*توان آنرا به آسانی پاک نمود . محاسبه سختی آب
  مقدار سختی آب ، برحسب اکيوالانهای کربنات کلسیم آنها محاسبه و بیان می*شود
  تقسیم بندی سختی آب
  سختی آب را می*توان به دو نوع تقسیم کرد:
  ۱-سختی موقت
  سختی موقت (Temporary Hardner) را سختی کربناتی (Carbonate Hardner) نیز می*نامند. این سختی ، مولود بی*کربنات کلسیم و منیزیم است که عمدتا به کمک حرارت و یا ازدیاد PH کاهش می*یابد.
  ۲- سختی دائم
  سختی دائم (Permanent Hardner) را سختی غیرکربناتی (Noncarbonate Hardner) نیز می*نامند. این سختی ، با حرارت دادن قابل حذف نیستسختی موقت و سختی دايم :
  تابحال به ستونهای آهکي ايجاد شده درون غارها دقت کرديد؟ میدانيد علت تشکيل اين ستونها که به استالاکتيت و استالاگميت معروف هستند، چيست؟
  اگر همان آب سختي که در بالا صحبتش را کرديم کمی گرم تر شود يونهای کلسيم خود را بصورت کربنات کلسيم رسوب مي دهد. اين دقيقاً همان رسوبي است که در کتري خانه خود مشاهده مینماييد. و ممکن است آب گرمکن يا شوفاژ منزل شما را برای مدتی از کار بياندازد.
  اين رسوبات در واقع سختي آب هستند که با گرما از آب خارج ميشوند. در واقع واکنشی که آب باران با سنگهای آهکی زيرزمينی انجام گرفته و منجر به سختي آب شده با گرم شدن آب سخت برگشت میپذيرد و سختی آن گرفته ميشود. از اينرو به اين سختی، سختی موقت آب میگويند.
  کلسيم هيدروژن کربنات(محلول) آب باران همراه با CO2 + سنگ آهک
  (نامحلول)
  در شرايط مناسب و گرماي کافي عکس واکنش بالا صورت میگيرد
  آب + CO2 + کلسيم کربنات (نامحلول) کلسيم هيدروژن کربنات
  (محلول)
  اگر آبهای طبيعي مقدار قابل توجهي يونهای Ca2+، Mg2+ و Fe2+ داشته باشند، نميتوان سختي آن ها را با گرم کردن از بين برد. آب با اين ويژگي داراي سختی دايم است. برای از بين بردن سختي دايم آب کافي است يونهای عامل سختی را بگونهاي ته نشين کرد واکنش سديم کربنات با يونهای کلسيم رسوبات نا محلول کلسيم کربنات را به همراه خواهد داشت.
  آيا با افزودن سديم کربنات، آب سختی دايم خود را از دست ميدهد؟
  2Na+ + کلسيم کربنات (نامحلول) سديم کربنات + Ca2+ (عامل سختی دايم)
  نرم کردن آب سخت:
  با توجه به زيانهای آب سخت در زندگی روزمره و تاثيرات سوء آن بر اندامهای حياتي، انسان همواره به دنبال روشهايي بوده که سختی آب را کاهش دهد. همانطور که گفته شد سختی موقت آب با گرم کردن آن از بين ميرود، اما آنچه مهم است سختي دايم آب هاست که براحتی از بين نميرود استفاده از سديم کربنات با وجود ارزاني آن به دليل وقت گير بودن و وسيع بودن امکانات آن در منازل و مراکز صنعتي کوچک به صرفه نيست، از اينرو برای نرم کردن آب از دستگاهي به نام اسمز معكوس استفاده ميکنند. در اين دستگاه آب سخت با عبور از روی بستري که حاوي يونهای سديم است کاتيونهای عامل سختي خود را با کاتين سديم جايگزين ميکند.
  برای برطرف کردن سختی آب ، با جوشاندن کربنات*های هیدروژنی محلول به کلسیم نامحلول تبدیل شده و تشکیل رسوب می*دهند. این رسوب در مناطق دارای آب سخت درون کتری*ها دیده*می*شود. سختی دایمی یافت می*شود.

  یکی از اجسام گیرنده سختی آب تری ناتریم فسفات Na۳PO می*باشد که با اسم آلبرت*تری بکار می*رود.

  یون کلسیم موجود در آب بر اثر ناتریم فسفات تبدیل به "تری فسفات کلسیم" می*گردد و رسوب می*نماید.
  اخیرا به مقدار زیاد از صمغ*های مصنوعی که قادرند تعویض یون کنند برای رفع سختی آب استفاده می*کنند. صمغ لواتیت در آلمان و آمبرلیت و دووکس در آمریکا استعمال می*گردد. در صنعت از ستونهای تبادل یونی برای کاهش سختی استفاده می شود (ستونهای رزینی - آنیونی - کاتیونی )در پیشرفته ترین تکنولوژی ار فرآیند اسمز معکوس (Reverse Osmosis)برای کاهش سختی ،EC(هدایت الکتریکی یا شوری ) و TDS (کل جامدات محلول )آب استفاده می شود که فواید بسیاری از جمله مطئن بودن آن و هزینه های جاری بسیار پایین دارد . این فرآیند در ایران به دلیل اینکه اولین بار برای کاهش EC (شوری) آب استفاده شد به آب شیرین کن معروف است .
  درجه سختی
  آب درجه سختی آب را از روی مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می*کنند. در آلمان اگر آبی ده میلی گرم CaO در یک لیتر داشته باشد می*گویند درجه سختی آب یک است. در فرانسه اگر آبی در یک لیتر ده میلی گرم کربنات کلسیم یا همسنگ آن کربنات منیزیم داشته باشد می*گویند که یک درجه سختی دارد. در انگلستان اگر آبی ده میلی گرم کربنات کلسیم و یا همسنگ آن کربنات منیزیم در ۰.۷ لیتر داشته باشد یک درجه سختی دارد.
  برای تعیین سریع سختی آب کارخانه شیمیایی واقع در آلمان قرصهایی ساخته است. در یک لوله آزمایش مخصوص و مدرج آب مورد آزمایش را تا خط نشان لوله پر می*نمایند و به*وسیله معرفی که همراه بسته قرصهاست رنگ این آب را قرمز می*کنند و آگاه آنقدر از این قرصها در آن می*اندازند تا رنگ آب سبز گردد. شماره قرصهای ریخته شده در لوله آزمایش برابر درجه سختی آب می*باشد. دقت این روش تا نیم درجه است
  اهمیت سختی آب
  مقدار سختی آب ، علاوه بر اینکه در آبهای صنعتی اهمیت وافر دارد، از نظر بهداشت عمومی نیز اهمیت خاصی دارد. کلسیم که یکی از عوامل سختی آب است، در رشد استخوان و حفظ تعادل بدن دخالت داشته، ولی به همان اندازه ، سولفات کلسیم به علت کمی قابلیت هضم ، ناراحتیهایی در دستگاه هاضمه بوجود می*آورد.
  گاهی توصیه می*شود که جهت تامین بهداشت و سلامت مصرف کنندگان ، آهک به آب آشامیدنی افزوده شود. بعضی دانشمندان معتقدند، بهتر است کلسیم و منیزیم لازم بدن توسط غذا تامین شود و حتی*الامکان از آبهای سبک برای شرب استفاده شود. باید توجه داشت که بدن نسبت به سنگینی موجود در آب مورد مصرف خود حساسیت دارد، چنانچه این نوشیدنی تغییر یابد، ممکن است در دستگاه گوارش ایجاد اخلال نماید و این موضوع را به اصطلاح آب به آب شدن می*گویند.
  طبقه بندی آب از نظر سختی
  سختی آب (کربنات کلسیم mg/lit) نوع آب
  55 - 5 سبک
  100 - 56 سختی کم
  200 - 101متوسط
  500 - 201 خیلی سخت  در بعضی از طبقه بندیها حداکثر سختی آبهای قابل شرب ، 300 میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم تعیین شده است.
  واحدهای بکار رفته در سختی آب
  در صورتی که مقادیر کاتیونهای مختلف برحسب میلی گرم بر لیتر (ppm) در دست باشد، معمولا جهت سهولت ، به کمک فاکتورهایی که از تقسیم وزن مولکولی کربنات کلسیم به وزن اتمی هر یک از عناصر بدست آمده ، کلیه این مقادیر برحسب کربنات کلسیم محاسبه و بیان می*گردد. سختی آب ، معمولا بر حسب ppm یعنی mg/lit بیان می*شود. علاوه بر این ، واحدهای آلمانی ، انگلیسی ، فرانسوی ، آمریکایی را نیز در بیان آن بکار می*برند؛
  هر یک از درجات فوق به ترتیب برابر 17.9 و 14.3 و 10 و 17.2 میلی گرم در لیتر کربنات کلسیم است.
  شهرهای با آب سخت
  قم ، زاهدان ، گرمسار و سمنان از شهرهایی هستند که آب آنها از سختی بالایی برخوردار است. در زاهدان و سمنان سالانه چندین بار باید پوشالهای کولر را به علت اینکه مقدار فراوانی املاح روی آن رسوب کرده است تعویض کرد .  با توجه به اینکه مطالب فوق در بسیاری از سایتها درج گردیده منبع اصلی این مقاله مشخص نیست

 3. #3
  کاربرفعال

  تخصص
  azad
  محل سکونت
  shiraz
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ????
  تاریخ عضویت
  Mar 2015
  شماره عضویت
  17358
  میانگین پست در روز
  0.07
  تعداد ارسال ها
  62
  سلام
  سختی آب برا آکواریوم با ماهی های کوچک مثل زبرا و آنجل و... چقدر باید باشه، آب با سختی پنجاه مناسب هست؟

 4. #4
  همکاری قدیمی ( انجمن آکواریوم آب شیرین )

  تخصص
  ..............
  محل سکونت
  ..............
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ..............
  تاریخ عضویت
  Mar 2011
  شماره عضویت
  4043
  میانگین پست در روز
  0.52
  تعداد ارسال ها
  1,254
  نقل قول نوشته اصلی توسط amirrezan95 نمایش پست ها
  سلام
  سختی آب برا آکواریوم با ماهی های کوچک مثل زبرا و آنجل و... چقدر باید باشه، آب با سختی پنجاه مناسب هست؟
  سلام
  خیر این مقدار مناسب همچین ماهی هایی نیست بباشه البته ساختی های بالاتر هم بخوبی تحمل می کنند بخصوص زبراهتره سختی بین 100 تا 200
  ویرایش توسط saeed92129212 : 29th March 2015 در ساعت 05:49 PM

 5. #5
  کاربرفعال

  تخصص
  آزاد-مهندس برق
  محل سکونت
  شاهین شهر
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  قبلا ماهی-الان طوطی
  تاریخ عضویت
  Jul 2010
  شماره عضویت
  726
  میانگین پست در روز
  0.02
  تعداد ارسال ها
  53
  باسلام خدمت دوستان عزیز. مخزن دپوی آبی که درنظرگرفتم همیشه گچ میگیره وشیشه آکواریوم کدر ومات میشه.چطورمیتونم ازگچ گرفتن شیشه جلوگیری کنم.اساتیداگه درجای مناسب پست نذاشتم لطفابه جای مناسب انتقال بدیدباتشکر

 6. #6
  مدیر ارشد آکواریوم های آب شیرین

  تخصص
  صنايع فولاد
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  دیسکس
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  8397
  میانگین پست در روز
  0.56
  تعداد ارسال ها
  1,125
  نقل قول نوشته اصلی توسط puffin61 نمایش پست ها
  باسلام خدمت دوستان عزیز. مخزن دپوی آبی که درنظرگرفتم همیشه گچ میگیره وشیشه آکواریوم کدر ومات میشه.چطورمیتونم ازگچ گرفتن شیشه جلوگیری کنم.اساتیداگه درجای مناسب پست نذاشتم لطفابه جای مناسب انتقال بدیدباتشکر
  سلام

  مقدار رسوبات تشکیل شده در مخزن شما نسبت مستقیم با نوع آب منطقه شما دارد. برای کاهش این رسوبات میتوانید از انواع فیلتر ها یا دستگاه ro استفاده کنید.
  برای تمیز کردن این رسوبات هم میتوانید از سرکه سفید استفاده نمایید.

 7. #7
  کاربر تازه وارد

  تخصص
  کارمند
  محل سکونت
  مشهد
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  دیسکس
  تاریخ عضویت
  Aug 2016
  شماره عضویت
  19709
  میانگین پست در روز
  0.01
  تعداد ارسال ها
  5
  سلام
  ببخشید از چه فیلترهای برای کاهش سختی آب میشه استفاده کرد؟
  زئولیت میتونه سختی آب رو کم کنه؟

 8. #8
  مدیر ارشد آکواریوم های آب شیرین

  تخصص
  صنايع فولاد
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  دیسکس
  تاریخ عضویت
  Apr 2012
  شماره عضویت
  8397
  میانگین پست در روز
  0.56
  تعداد ارسال ها
  1,125
  نقل قول نوشته اصلی توسط modelavar نمایش پست ها
  سلام
  ببخشید از چه فیلترهای برای کاهش سختی آب میشه استفاده کرد؟
  زئولیت میتونه سختی آب رو کم کنه؟
  سلام
  فیلترها نقشی در کاهش سختی آب ندارند . برای اینکار بهترین گزینه دستگاه RO میباشد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. دستگاه های برودتی و حرارتی تانک های آب شور
  توسط احسان مرادیان نژاد در انجمن وسایل لازم جهت راه اندازی آکواریومهای آب شور
  پاسخ: 65
  آخرين نوشته: 20th June 2015, 09:21 PM
 2. ساخت سیستم حرارتی و برودتی آکواریوم
  توسط saeid svc در انجمن DIY-خودتان بسازید(Do It Yourself)
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: 29th July 2014, 05:22 PM
 3. نهنگ باله پشتی
  توسط بابک آژیده در انجمن راسته آب بازان
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd October 2012, 10:41 PM
 4. کلیه ی مراقبت های بهداشتی از گربه
  توسط Zzahra در انجمن نکات بهداشتی نگهداری از گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2nd October 2012, 10:05 PM
 5. اطلاعاتی درباره ی گربه ها
  توسط Zzahra در انجمن روانشناسی و رفتار شناسی گربه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 27th September 2012, 10:58 PM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ