بچه ها من چون خودم گربه دارم و این اطرافیان دست از سرم برنمی دارن در این رابطه....امروز قصد کردم گشتی تو نت بزنم و در باره این موضوع پیگیری کنم
گفتم حتما برای شما ها هم پیش اومده که بهتون اطرافیان در این باره که موی گربه باعث نازایی می شه حرف هایی زده باشن....
البته من حرف دیگران برام مهم نیست اما چون واسه مامانم مهمه و هرکی هرچی می گه زود قبول می کنه دیگه مجبور شدم تحقیقاتم و شروع کنم
البته بد هم نشد حالا کلی جواب کوبنده دارم تا بهشون بگم
امیدوارم استفاده کنید از این مطالب
سارا

گربه و نازایی در خانم ها ؟!!!

شایعه ای مطرح است مبنی بر اینکه داشتن ارتباط با گربه یا موی گربه باعث عقیمی یا نازایی خانمها یا دختران می شود . این مطلب اشتباه است که در ادامه توضیح داده می شود :


در بدن گربه ممکن است انگل تک یاخته ای به نام توکسوپلاسما (toxoplasma) وجود داشته باشد که بیماری توکسوپلاسموز را ایجاد می کند . این بیماری معمولا خود گربه را آلوده نمی کند و تنها باعث انتقال می شود و راه انقال دفع اووسیتها (تخم) از طریق مدفوع است و چون گربه مدام بدن خود و موهای خود را می لیسد به اشتباه گمان می شود که انتقال این بیماری از طریق مو است .


آلودگی انسان :

انسان فقط از طریق گربه آلوده نمی شود بلکه از گوشت گاو ، گوسفند و سبزیجات هم مبتلا می شود .

انسان طبیعی و سالم به هیچ وجه آلودگی را نشان نمی دهد و نهایتا به شکل یک سردرد و سرگیجه این بیماری را رد می کند .

اما توکسوپلاسما در انسانهای دارای بیماریهای ضعف ایمنی ، سرطانها ، ایدز و ... ممکن است ایجاد ضایعات عصبی ، چشمی و.... نماید .

در مورد توكسوپلاسموز بايد ياد آوري كنيم كه احتمال انتقال عامل به انسان از مدفوع گربه در برابر خوردن گوشت هاي خوب پخته نشده مانند كباب و همبرگر بسيار ناچيز است . در ضمن مدفوع تازه گربه هم بيماري زا نيست و مدفوع گربه به شرطي كه چند روز در محيط مناسب بماند مي تواند بيماريزا گردد . خاك باغچه نيز خود معدن انواع و اقسام عوامل بيماريزا است و بديهي است كسي با دست آلوده به خاك باغچه چيزي به دهان نمي برد !

لازم به ذكر است كه آلوده شدن به توكسوپلاسما در زماني به جز دوران بارداري باعث ايجاد ايمني نسبت به اين عامل شده و خطر ابتلا بعدي را كاهش مي دهد .بطور کلی اگرچه برخي بيماري ها به عنوان بيماري هاي مشترك انسان و دام شناخته مي شوند ولي همگي قابل پيشگيري هستند .

[IMG][/IMG][IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]
خانمهای آبستن :

در حاملگی چون زن دارای ضعف سیستم ایمنی است احتمال سقط جنین در اواسط و اواخر آبستنی وجود دارد ، اما زنهایی که از بچگی به طور مداوم با گربه تماس داشتند ، احتمال ایمنی زایی به درصد بالا وجود دارد . اما خانمها باید آزمایش سرمی بدهند تا میزان آنتی بادی سرمشان مشخص شود .


پس مشخص شد که توکسوپلاسموز در دختران باعث ایجاد عقیمی نمی شود و خطر فقط در مورد سقط جنین خانمهای آبستن است .

------------------------------------------------------------------------------------------------
چرا موی گربه برای انسان ضرر دارد؟؟
ج:توكسوپلاسموز(toxoplasmosis)*:
انگل* خونی* توكسوپلاسموز* در اكثر گربه*های* ولگرد مشاهده* می *شود و در صورت* خارج* شدن* گربه ی* خانگی* از منزل* و معاشرت* با گربه*های* ولگرد احتمال* آلوده* شدن* آن* بسیار است*. چنین* گربه* ای* باید به* صورت* دوره*ای* تحت* درمان* باشد. اگر چه* در انسان* عوارض* آن* خفیف* است*، ولی* در خانم*های باردار می *تواند منجر به* سقط* جنین* شود.
این بیمار از طریق موی گربه الوده هم انتقال پیدا میکند
موی گربه ایجاد حساسیت هم میکند و ایجاد اسم هم میکند
من در سه مرحله گربه ام را واکسینه کردم که خوشبختانه تا بحال هیچ نوع بیماری در بر نداشته اما در فضای داخل منزل نگهداری حیوانات بسیار سخت هست و باید خیلی مراعات بهداشت را داشته باشید به خصوص در مورد مدفوع گربه و ادرارش که بسیار بد بو میباشد و باید حتما در خارج از فضای داخلی منزل باشد همچنین گربه ها در مراحل مختلف ریزش موی شدید دارند که باید جای استراحت انها مرتب نظافت شود

----------------------------------------------------------------------------------------------
جواب یک دوست دیگه:

کسانی که گربه دارن اتفاقاً آنتی بادی خونشون بیشتر از حد طبیعی هست و احتمال مبتلا شدن به انگل در آنها خیلی کمه. گوشت همبرگر نیمپز و پاک کردن گوشت در آشپزخانه راه هایی هستند که در آنها به مراتب احتمال انتقال انگل به انسان بیشتر است. اگر انگل توکسوپلاسما در زمانی غیر از بارداری به انسان منتقل شود نه تنها بیماری و خطری ایجاد نمی کند بلکه برای همیشه انسان را نسبت به این انگل ایمن می کند. گربه تنها در این شرایط می تواند ناقل انگل به انسان باشد:

1- موشی یا پرنده ای را بخورد که ناقل انگل باشد.
2- مدفوع گربه چند روز باقی بماند.
3- دست انسان آغشته به مدفوع گربه شود.
4- انسان با دست نشسته غذا بخورد. (انگل تنها باید از راه دستگاه گوارش وارد شود.)
5- فرد مورد نظر زن بارداری باشد که تا به حال در معرض انگل نبوده و سیستم ایمنی بدنش ضعیف باشد.

بنابراین در هر یک شرایط زیر خطر انگل وجود ندارد:
1- گربه ی شما گوشت خام نمی خورد.
2- گربه ی شما هر 3 ماه یکبار قرص ضد انگل می خورد.
3- مدفوع گربه بیش از یک روز در ظرف باقی نمی ماند.
4- هنگام خارج کردن مدفوع و تمیز کردن خاک از دستکش یکبار مصرف استفاده می کنید.
5- پس از عوض کردن خاک دست های خود را می شویید.
-----------------------------------------------------------------------------------------------

جواب دکتر ذاکریان(دامپزشک)


بسیاری از مراجعه کنندگان به کلینیک گفتند موج جدید حملات بر علیه گربه های خانگی و خیابانی راه افتاده است. آیا به واقع گربه برای سلامت انسان خطرناک است یا خیر؟
گربه همانند هر حیوان دیگری دارای یک سری بیماریهای مشترک با انسان است. جالب است بدانید برای اولین بار مصریان باستان پی به ارزش گربه بردند و متوجه شدند با اهلی کردن این حیوان می توانند غذا های خود را راحتر در انبارها نگهداری کنند چونکه گربه ها موشهای را می گرفتند و می خوردندکه به غذاهای موجود در انبارها خسارت وارد می کردند. بدین گونه نگهداری گربه ها در تمام تمدنها رواج پیدا کرد و گربه ها حتی سر از خانه پدر بزرگهایمان در آوردند در آن زمان اکثر خانواده ها دارای دست کم سه بچه بودند و کسی گربه ها را متهم به نازایی نمی کرد.
با پیشرفت علم متوجه یک سری بیماریها شدند برای برخی واکسن ساخته شد برخی هم با دارو تحت کنترل در آمد و برای برخی هم راهکارهای کنترلی پیشنهاد شد. و بدین صورت گربه به عنوان حیوان خانگی مورد پذیرش خانواده ها و مورد تایید دامپزشکان و پزشکان غرب قرار گرفت.

بیماریهای که با واکسن کنترل می شود:

_ هاری، یک بیماری ویروسی است که در اکثر حیوانات می تواند موجب بیماری و در گیری سیتم عصبی و در نهایت مرگ شود اگر قرار باشد گربه ای مبتلا شود حتما باید توسط یک حیوان هار مورد گزش قرار گیرد. واکسن هاری در سن سه ماهگی به گربه تزریق می شود و سالی یک بار تکرار می شود. احتمال گزش گربه خانگی خیل کم است ولی با واکسیناسیون احتمال هاری به صفر می رسد.
_ کلسی ویروس، ویروسی است که تنها خانواده گربه سانان را مبتلا می کند بیشتر سیستم تنفسی و چشم گربه را درگیر می کند.
_رینو تراکئید، باز هم گربه سانان را مبتلا می کند و سیتم تفسی و بعد گوارش را درگیر می کند.
_ پن لوکوپنی، باز هم گربه سانان را مبتلا می کند ولی در انسان می تواند تب گذرا ایجاد کند که هیچ عوارض برای انسان ندارد.

بیماریهای که توسط دارو کنترل می شود:

بسیاری از انگلهای داخلی همانند کرمهای پهن ( تنیا )، کرم گرد ( آسکاریس ) و اکینوکوکوس ( عامل کیت هیداتیک ) توسط درمان انگلی کنترل می شوند.

بیماریهای که توسط راهکارهای کنترل می شود:

_ توکسوپلاسما، انگل تک یاخته ای است که در خانمها منجر به سقط جنین می شود، مخزن بیماری در واقع موش و پرندگان وحشی هستند و گربه با شکار اینها می توند مبتلا شود. راهکار کنترلی آن بسیار ساده است چون این تک یاخته ای باید در شرایط درجه حرارت مناسب، رطوبت، عدم نور و سه روز زمان قرا گیرد تا به انسان منتقل شود. روش کنترل برای گربه های که در خانه دستشویی می کنند استقاده از خاک گربه و دور ریختن هر شب مدفوع با زباله است.

_ بیماری های قارچی،

عدم نگهداری حیوان در شرایط محیط گرم و مرطوب و شستشوی منظم ماهانه توسط شامپوی حیوانات.

اما تاجای که من بخاطر دارم درهیچ منبعی اشاره به اینکه موی گربه منجر به نازایی و یا سرطان شود نشده است. البته قابل ذکر است اگر انسانی روزانه صد گرم موی گربه را ببلعد در معده انسان انباشته شده و مشکل زا می شود که باز فکر کنم چنین انسانی بدون شک نیاز به مشاور روانشناس دارد.

---------
چون مطالب پراکنده و زیاد تکرار شده بودن تو وبلاگ ها و سایت های مختلف منبع نذاشتم