دیده بان حقوق حیوانات ایران: در نخستین هفته بهار ۱۳۹۱، یک توله فک خزری که در ساحل «پارک ملی بوجاق» در کیاشهر توسط یکی از صیادان مشاهده شده بود، تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان شد.
این توله فک پس از آنکه مورد معاینه های پزشکی و درمانی قرار گرفت و سلامتی آن محرز شد، در همان منطقه در ساحل پارک ملی رها سازی شد.


به گرازش سبز پرس ،علاوه بر معاینات پزشکی، روی این توله فک، عملیات بیومتری نیز انجام شد. این عملیات شامل ثبت خصوصیات ظاهری حیوان از جمله اندازه بدن و شکل ظاهری است.
فوک خزری که نزد مردم محلی گاه به «سگ آبی» مشهور است، با نام علمی Phoca caspica یا Pusa caspica تنها پستانداران دریای خزر است که به دلیل تهدیدهای زیستی نظیر شکار بی رویه، تغییرات اقلیم، تاثیر ثانویه فعالیت های شیلاتی و رقابت غذایی و شیوع بیماری ویروسی CDV هم اکنون در خطر انقراض قرار گرفته است.
علاوه بر این، برخی باورهای نادرست در بین برخی صیادان نیز منجر به کشتار فک ها شده است. از سوی دیگر تجارت پوست فوک در کشورهای شمال دریای خزر را نیز می توان به عنوان یکی از مهمترین دلایل کاهش شدید جمعیت فک خزری دانست.
فک خزری از اکتبر ۲۰۰۸ در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعتIUCN) ) به عنوان گونه «در خطر انقراض» (EN) شناخته شده است.
اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان اعلام کرده که چنانچه صیادان، فک های گرفتار شده در تورهای صیادی را به صورت زنده تحویل ماموران محیط زیست دهند، از پاداش نقدی برخوردار خواهند شد.