شکل ظاهری پرنده

عروس هلندی پرنده زیبایی است و به رنگ*های مختلف دیده می¬شود و می*تواند به راحتی خواسته صاحبان خود را تأمین نماید. رنگ پرنده هیچ گونه تأثیری در سلامتی و یا رفتار پرنده ندارد. رنگ*های اصلی پرنده شامل: خاکستری، سفید، کرم، زرد و قهوه*ای است. بر روی سر پرنده کاکلی بلند و زیبا قرار دارد و بر روی گونه*های آن یک لکه سرخ رنگ دیده می*شود. پرنده دم درازی دارد که در انتها نوک تیز می*باشد. از لحاظ اندازه، عروس هلندی جزو طوطی*های کوچک میباشد. از لحاظ قیمت نیز، این پرنده قیمتی مشابه و یا شاید هم گران تر از طوطی¬های همسان خود داشته باشد. عروس هلندی در مقایسه با سایر حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و غیره عمر طولانی تری دارد و بین هفده سال تا بیست سال عمر می¬کند. کاکل زرد رنگ پرنده وقتی حیوان ترسیده و یا هیجان زده باشد راست می*ایستد، در حالی که اگر کاکل کمی کج باشد نشان دهنده آرامش خیال پرنده*است. پر و بال این پرنده معمولاً نیمه خاکستری است و در قسمت زیرین بدن روشن تر است. یک لکه نارنجی رنگ بر روی گونه¬ها و سفیدی حاشیه بال*ها از دیگر علایم مشخصه این حیوان است. یک ردیف از لکه¬های زرد رنگ بر قسمت زیرین بال پرنده ماده دیده می*شودکه در نرها وجود ندارد. بعضی از انواع جهش یا ته عروس هلندی به رنگ زرد روشن هستند و جنس ماده آن*ها پرهای دم باریک تری دارد. طول بدن آن با احتساب بلندی دم در حدود ۳۲ سانتی متر بوده و وزن آن در حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم است. برخی از گونه*ها نظیر عروس هلندی لوتینو ممکن است که وزنی بین ۷۸ تا ۹۰ گرم داشته و برخی از گونه*های اصلاح نژاد شده و درشت هیکل آن نیز ممکن است که وزنی بین ۱۱۰ تا ۱۲۵ گرم داشته باشند.

تاریخچه پرورش عروس هلندی
اطلاعات دقیقی از تاریخ اهلی شدن این پرنده در دست نیست و به نظر می*رسد که این پرنده برای اولین بار توسط بومیان ساکن در قاره اقیانوسیه اهلی شده باشد و بعدها مهاجرین انگلیسی که به استرالیا رفتند، از اولین مللی بودند که به پرورش و نگهداری از آن همت گماشتند. این پرنده در طی سال*های ۱۸۰۰- ۱۸۰۵ میلادی به انگلستان برده شده*است. احتمالاً این پرنده توسط کسانی که به استرالیا تبعید شده بودند در بازگشت به انگلستان آورده شده*است و به تدریج پرورش و نگهداری از این پرنده در برخی از کشورهای اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه و آلمان رایج گردیده و مدتی نگذشت که محبوبیت زیادی پیدا کرد، به گونه*ای که امروزه این پرنده یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی می*باشد. بیشتر محبوبیت این پرنده به علت طبیعت ملایم و کاکل رنگی و زیبای آن می*باشد. همچنین این پرنده به سادگی اهلی و دست آموز می*شود.

طول عمر
عروس*ها طول عمری بین ۱۵ تا ۲۰ سال دارند هرچند که برخی طول عمر ان*ها را بین ۱۰ تا ۱۵ سال می*دانند. گزارش*های حاکی مبنی از عمر کردن این پرنده حتی تا ۳۶ سال نیر موجود است. رژیم غذایی و فعالیت بدنی از اساسی*ترین فاکتورهای طول عمر یک عروس می*باشد.


رنگ
تا کنون ۱۵ رنگ مختلف از عروس*ها شناسایی شده*است که این رنگ*ها شامل خاکستری، سفید، ابلق، زرد، زرد مایل به سبز و غیره می*باشد.

تعیین جنسیت
تعیین جنسیت از دو جهت برای پرورش دهندگان اهمیت دارد، اول آن که پرورش دهنده¬ای که علاقه به جوجه کشی از عروس هلندی دارد، ممکن است که دو جوجه را در کنار هم پرورش دهد، به این امید که بتواند از آن*ها جوجه بگیرد، اما بعد از مدت*ها متوجه خواهد شد که هردو پرنده نر، و یا هردو پرنده ماده می*باشند، دوم آن که پرورش دهنده ممکن است قصد آموزش پرنده را داشته باشد و با توجه به این که توانایی پرنده نر و ماده در این زمینه متفاوت است و با درنظر گرفتن این موضوع که آموزش معمولاً از سنین پایین آغاز می¬شود و رنگ پر و بال جوجه¬ها پس از اولین پر ریزی تغییر می*کند و اولین پر ریزی عروس هلندی معمولاً در سن شش ماهگی اتفاق می*افتد، از این رو تعیین جنسیت پرنده تا قبل از سن شش ماهگی مقدور نخواهد بود.

دکتر احسان مقدس، پرورش، نگهداری وبیماری*های عروس هلندی، انتشارات نیلوبرگ، تهران، پاییز ۱۳۸۹
منبع:پرند دانلود