استفاده از جعفری در رژیم غذایی طوطی سانان


برخی از لیست هایی که برای گیاهان سمی تهیه شده اند ممکن است در تناقض با یکدیگر باشند . یک ماده غذایی ، گیاه یا چوب خاص ممکن است بر اساس تصورات غلطی که در گذشته وجود داشته در این لیستها قرار گرفته باشند .سبزی جعفری هنوز در برخی از لیست ها جز موارد ممنوعه دسته بندی شده است . این سبزی یک گیاه سبز و مغذی بوده که بنا به دلایلی مدت هاست که بحث سمی بودن آن برای پرندگان مطرح شده ، اما این سمیت فقط در شترمرغ و اردک به علت حساسیت به نور خورشید مشاهده شده است. هیچ شواهدی برای نشان دادن این اثر در پرندگان خانگی وجود ندارد. برخی مطالعات نشان داده است که جعفری برای پرندگان ماده ای بسیار سمی است چون برخی از صاحبان طوطی ، پس از تغذیه پرندگان خود با جعفری شاهد مرگ آنها بودند اما علت مرگ این پرندگان به احتمال زیاد، از آفت کش ها بوده که در هنگام کاشت این سبزی بر روی جعفری اسپری شده است . در سال 1950 جعفری به عنوان عامل مرگ طوطی های باجریگار زیادی شناخته شد .در گذشته گفته می شد که از دادن هر سبزیجات تازه ای به طوطی خودداری کنید . پس از آن گفته شد که سبزی جعفری باعث مرگ باجریگار خواهد شد .

این باور غلط که سبزیجات تازه برای باجریگار و سایر طوطی سانان خطرناک است هم اکنون نیز وجود دارد و افرادی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارند این افسانه ها را باور می کنند و معتقدند که این غذاهایی که باعث اسهال در طوطی ها می شوند غذاهای ناسالمی هستند . در صورتی که واقعیت این است که مایع موجود در فضله به علت آب موجود در سبزیجات و میوه جات است و اسهال نیست .

مطالعاتی که به تازگی انجام شده نشان می دهد که جعفری ، بدون مواد شیمیایی اسپری شده ، سمی نیست و برای پرندگان مشکلی ایجاد نمی کند. این سبزی منبع خوبی از آهن ، بتا کاروتن و ویتامین های b1، b2 و c است .سبزی جعفری شامل بسیاری از اسید آمینه های سازنده پروتئین نیز هست . این سبزی ها شامل مقادیر بالای ویتامین a، فولات (جز مهمترین ویتامین های گروه b ) و ویتامین k که به لخته شدن خون کمک می کند و همچنین فلاونوئیدها که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند ، نیز هستند


فواید دارویی :

جعفری به عنوان یک تصفیه کننده خون و سم زدای آلاینده های مضر عمل می کند ، سلامت پوست و پر را تامین کرده و یک تنظیم کننده دستگاه گوارش به شمار میرود . به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و از بیماری های کلیوی و ورم مفاصل نیز جلوگیری خواهد کرد.جعفری و اسید اگزالیک :

سبزی جعفری سمی نیست و می تواند به طور کنترل شده در رژیم غذایی طوطی قرار بگیرد . جعفری سرشار از ویتامین a و یک منبع باور نکردنی از ویتامین k است. این سبزی دارای کلسیم نیز هست اما جذب این کلسیم به علت اینکه جعفری دارای اسید اگزالیک است کاهش می یابد. اسید اگزالیک به کلسیم می پیوندد و ترکیب نامحلولی تولید می کندکه جذب کلسیم را کاهش می دهد و در مقادیر زیاد می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

سبزی های دیگری که دارای مقادیر بالای اسید اگزالیک هستند عبارتند از اسفناج، برگ چغندر، خرفه، علف هرز سلمه تره و آمارنت یا اسفناج چینی ( خرفه و علف هرز سلمه تره هر دو معمولا به عنوان علف های هرز در نظر گرفته می شوند اما هر دو در رژیم های غذایی استفاده می شوند ).

در حالیکه سبزی های بهتری نیز برای تغذیه وجود دارند اما همانگونه که در بالا ذکر شد سبزی جعفری سمی نیست و می تواند در مقادیر کم برای تنوع در رژیم غذایی مورد استفاده قرار بگیرد . سبزی هایی که میزان کمی اسید اگزالیک دارند عبارتند از برگ کولارد ، سبزی خردل، شلغم تازه، کلم پیچ و سبزی قاصدک.

اسید اگزالیک در مواد غذایی،از جذب کلسیمِ غذاهای دیگری که در همان زمان مصرف می شوند جلوگیری نمی کند مگر اینکه این غذا شامل مقادیر بالایی از اسید اگزالیک باشد. پختن نیز باعث شکسته شدن اسید اگزالیک در بسیاری از سبزیجات خواهد شد .

بنابراین هرچند که نام سبزی جعفری در برخی لیست غذاهای سمی آورده شده اما مصرف آن در مقدار کم ( 1- 2 بار در هفته ) مشکلی ایجاد نخواهد کرد .


ترجمه و گردآوری : سپیده

منبع :
www . parsipet.ir