سیاه خروس

نام انگلیسی : Caucasian Black Grouse

نام فرانسوی : Tetras du Caaucase

نام علمی (لاتین) : Lyrurus mlo***iewicziچطور پیدایش کنیم :40 تا 48 سانتی*نتر ؛ سیاه خروس نر به*طور کلی سیاه است با جلای آبی روی گردن و جبه . پرهای زیر بغل و پوشپرهای زیر دمش سفید و در پرواز کاملا مشخص است ، شاهپرهای کنری دمش دراز و به طرز خاص و زیبایی به سمت پایین پیچ خورده است ، از فاصله نزدیک ، تاج سرخ بالی چشم آن قابل تشخیص است . پرنده ماده ، پر و بالی به رنگ خرمائی و قهوه*ای روشن با راه*راه عرضی سیاه فراوان دارد و دمش با وجود دراز بودن شکل دم نر را ندارد . پروازسیاه خروس سریع ، مستقیم و توام با بال*زدن*های قوی است .
زیستگاه :


بوته*زارها و علفزارهای کوهستانی بالاتر از حد رویش درخت . در زمستان به جنگل*های نقاط کم ارتفاع*تر کوچ می کند . روی زمین و معمولا در زیر بوته*های کوتاه و یا در پای صخره*ها اشیانه می سازد .
پراکندگی :


به طور کلی سیاه خروس پرنده ای است بومی منطقه خاص و بسیار محدودی از شمال آذربایجان ، روزگاری این پرنده در منطقه محدود و مختص به خود به تعداد نسبتا فراوانی دیده می شد ، اما و به رغم شکارهای بی رویه وکاهش محدوده قلمرو ، از تعداد این پرنده کاسته شده است ، شایان ذکر است این پرنده زیبای ایرانی که از کمیاب*ترین گونه*های جانوری جهان بشمار می آید به شدت در معرض انقراض نسل قرار گرفته که متاسفانه تا کنون هیچگونه حمایتی از آن صورت نگرفته است .!


به نقل از وب سایت های خبری :


سیاه خروس که در زبان ترکى آذرى قره خروس نامیده مى شود یکى از مهم ترین گونه هاى جانورى زیست بوم بین المللى ارسباران در آذربایجان شرقى است که در معرض انقراض قرار دارد. این پرنده بومى آذربایجان شرقى در کنار وجود گونه مشابه دیگرى با نام سیاه خروس قفقازى از شهرت جهانى برخوردار است. سیاه خروس از نظر قوانین و مقررات حفاظت محیط زیست کشور جزو گونه هاى در معرض انقراض و از نظر بین المللى در معرض تهدید محسوب و به همین دلیل شکار آن ممنوع است. گرچه در طول حدود ۳ دهه گذشته مطالعه و تحقیق دامنه دارى در مورد حیات وحش این گونه پرنده در ایران انجام نگرفته است اما چراى بى رویه احشام در زیستگاه سیاه خروس، جنگل زدایى و نابودى علفزارهاى زیستگاه این پرنده توسط اهالى محلى از جمله مهم ترین عامل تهدید سیاه خروس به عنوان یکى از گونه هاى نادر جانورى جهان اعلام شده است.منبع: وبسایت پرندگان ایران