کور کور حنایی

نام انگلیسی : Red Kite


نام فرانسوی : Milan royal

نام علمی (لاتین) : Milvus milvus
مشخصات :


60 سانتی*متر ؛ نشانه*های تشخیص کورکور حنایی عبارت است از دم دراز شکاف*دار و بلوطی رنگ ، بال*های باریک و کاملا زاویه*دار با لکه*های بزرگ نسبتا سفید در سطح زیرین شاهپرهای نخستین سیاه*رنگ ، سطح پشتی قهوه*ای مایل به قرمز ( با پرهایی که حاشیه قرمز دارند ) ، سطح شکمی خرمایی رنگ با رگه*های تیره و سر تقریبا سفید رگه*رگه . پرنده نابالغ کمرنگ*تر و سرش مایل به قهوه*ای است . کور کور حنایی مانند سارگپه به*راحتی و بدون تلاش بالباز اوج*گیری می کند ، ولی طرح بدنش در این حالت با آن کاملا متفاوت است ، در پرواز عادی خیلی سبکبال*تر از سارگپه می باشد . به خوردن لاشه تمایل نشان می دهد ولی از پستانداران ( تا اندازه خرگوش ) و پرندگان کوچک نیز تغذیه می کند ، از کور کور به وسیله شکاف عمیق*تر دم ، پرو بال خرمایی*تر و جثه بارک*تر مشخص می شود .
زیستگاه :


معمولا در تپه*های پر درخت ولی گاهی نیز در زمین*های کم ارتفاع و فضاهای باز با درخت*های پراکنده دیده می شود ، آشیانه*اش را روی درخت و گاهی نیز روی لانه متروک کلاغ*ها می سازد .
پراکندگی :


کورکور حنایی از جمله پرندگانی ست که زمستان*ها به تعداد خیلی کم در ناحیه دریای خزر دیده می شود ، احتمالا معدودی از آنها در شمال آذربایجان و جنگل*های ناحیه خزر زادوولد می کنند و به*طور کلی به صورت نامنظم در ایران دیده می شود .
منبع: وبسایت پرندگان ایران