فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  4
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  همکار قدیمی(سرپرست کل)
  دکتر دامپزشک

  تخصص
  DVM student
  محل سکونت
  TehRooN
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0.07
  تعداد ارسال ها
  193

  پروانه ها Butterflies

  اطلاعات اولیه

  پروانه*ها متعلق به راسته پولک بالان از رده حشرات هستند. دارای خرطوم هستند، بالها پرده*دار و پولک*دار است. لارو قطعات دهانی خورد کننده دارد. در پروانه*ها بال در زمان استراحت عمودی می*ماند. شاخکها گرز مانند یا گره دارند.
  ساختار بدن

  سر یک حشره شامل 6 قطعه بهم جوش خورده است که 4 قطعه آن دارای زایده هستند. ماندیبولها و اولین ماگزیلها نسبت به دهان در اطراف واقع می*شوند و یک لب بالایی دهان را از جلو محافظت می*کند. ماگزیلای دوم لب پایینی را می*سازد. این اندامهای ذکر شده قطعات دهانی خورد کننده و جونده را تشکیل می*دهند. در پروانه ماگزیلا به صورت قطعات دهانی مکنده خارج می*شود.

  هر یک از 3 قطعه سینه در بردارنده یک جفت پا است و به قطعات دوم و سوم یک جفت بال نیز متصل است. در شکم حشره 7 قطعه اول بدون زایده هستند. در قطعات هشتم و نهم زایده*ای وجود دارد که به کار تخم*گذاری کمک می*کنند. مخرج در قطعه دهم قرار دارد. دو قطعه آخر سینه*ای و 8 قطعه اول شکمی دارای اسپیراکلهای زوجی هستند که به دستگاه تنفسی نایی منتهی می*شوند.
  پوست بدن

  سطح بدن دارای پوششی ویژه است که در دوران رشد پس جنینی و به هنگام پوست اندازی به شدت تحت تاثیر اعمال فیزیولوژیک مختلف قرار می*گیرد. پوست بدن بر عکس کرمها و نرمتنان از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار است. بررسیهای بافت شناسی پوست که بوسیله میکروسکوپ نوری انجام شده نشان می*دهد که پوست از دو لایه مشخص یکی سلولهای اپیدرمی یا هیپودرم و دیگری لایه کوتیکول تشکیل می*شود. پوست بدن بطور کلی وظایف زیر را انجام می*دهد.

  • بدن را در برابر عوامل فیزیکی و مکانیکی مختلف محیط مانند زرهی محافظت می*کند.
  • از تبخیر آن بدن که در زندگی حشرات دارای اهمیت ویژه*ای است جلوگیری کرده و مانع نفوذ مواد سمی و خارجی به بدن می*شود.
  • حشره را در برابر تغییرات بیش از اندازه گرمای محیط محافظت می*کند.

  غده*های پوستی

  غده*های پوستی اعم از تک سلولی یا چند سلولی بلافاصله در زیر کوتیکول و یا اندکی فراتر قرار می*گیرند. ترشحات آنها در مراحل مختلف زندگی حشره ، اعمال بسیار گوناگونی را انجام می*دهند. مهمترین غده*های پوست عبارتند از: غده*های چرب کننده ، غده*های مومی ، غده*های لاکی ، غده*های ابریشم*ساز و غده*های پوست اندازی.
  ماهیچه*های بدن

  بیش از یک قرن است که معلوم شده است ماهیچه*های بدن حشرات مانند دیگر بندپایان بجز در موارد استثنایی عموما از تیپ مخطط است. رنگ آنها معمولا روشن و یا خاکستری است اما ماهیچه*های بال زرد ، نارنجی و یا قهوه*ای روشن است. اینگونه رنگ آمیزی به سبب وجود رنگدانه*های گوناگونی است که در ساختمان *آنها پراکنده*اند. چون بدن حشرات و پیوستهای آنها از بندهای زیادی تشکیل شده است به این دلیل تعداد ماهیچه*ها برای تامین حرکات آنها بسیار زیاد و قابل توجه است. چنانچه در بدن لارو بعضی از پروانه*ها تعداد آنها 3000 و گاهی بیشتر است.
  دستگاه تنفس

  تنفس بوسیله شبکه*ای از لوله*های میان تهی ویژه به نام تراشه صورت می*گیرد. مجموع این لوله*ها و انشعابات متعدد آنها بطور کلی سیستم تنفسی حشره را بوجود می*آورد. تراشه*ها لوله*های اکتودرمی منشعبی هستند که در دو طرف جانبی بدن بوسیله روزنه*های متقارن به نام استیگمات به بیرون باز می*شوند.

  تراشه*ها به رنگ نقره*ای شفاف بوده و درون آنها دارای پوشش کوتیکولی مارپیچی به نام تنیدیوم می*باشد. انتهای هر یک از لوله*های تنفسی به یک سلول تراشه*ای و لوله*های تنفسی بسیار باریک به نام تراکئول ختم می*شود. این تراکئولها که قطر آنها کمتر از یک میکرون می*باشد برای اکسیژن رسانی بطور مستقیم به سوی اندامها ، بافتها و سلولهای بدن کشیده می*شود.
  دستگاه گردش خون

  دستگاه گردش خون حشرات در مقایسه با دیگر جانوران بی*مهره سلوم*دار بسیار ساده بوده و تنها از یک لوله پشتی تشکیل شده است. این لوله در ناحیه شکم معمولا قلب و در قفسه سینه و سر ، آئورت را بوجود می*آورد. در پروانه لوله پشتی با خانه*های قلب است. در اینحالت قلب به تعدادی اطاقک که در بیشتر موارد شماره آنها به 8 عدد می*رسد تقسیم شده است. جریان خون به داخل قلب بوسیله روزنه*های جانبی آن که در حد فاصل خانه*ها قرار دارند انجام می*گیرد.
  تولید مثل

  عمل لقاح از طریق جفتگیری صورت می*گیرد و تخم گذاشته می*شود. در پروانه جنین به صورت رشد نیافته*ای از تخم درمی*آید و در ظاهر به کرمهای حلقوی می*ماند. این لاروها طی پوست اندازی متوالی رشد می*کنند و سرانجام محفظه*هایی در دیواره بدن پدید می*آید و دیسکهای شفیره*ای شروع به پیدایش می*کنند. این دیسکها جوانه*های درونی هستندکه بعدها زایده*های جانور بالغ مانند بالها ، پاها و قطعات دهانی جدید از آنها حاصل می*شوند. تغییر شکل لارو کرمی شکل به جانور بالغ در درون پیله انجام می*شود. در این مرحله محفظه*هایی که محتوی دیسکهای شفیره*ای هستند باز می*شوند و زواید جانور بالغ کم*کم ظاهر می*شوند.
  انواع پروانه

  پروانه اطلسی

  این حشره شب*زی بزرگترین بالها را در میان گروه پروانه*ها دارد. اما بدن او کوچک است و در حدود 5 سانتیمتر طول دارد. بالهای جلویی نوع بالغ به سمت عقب خم شده و هر چهار بال او دارای طرحهای نیمه شفاف می*باشند.
  پروانه بلوطی

  این پروانه درشت هیکل دارای شاخکهای بسیار کوچکی است و تا به سن بلوغ نرسد٬ غذا نمی*خورد. نرها و ماده*ها از نظر اندازه و رنگ با همدیگر فرق دارند. نوع نر خیلی بزرگتر از نوع ماده است. نوع ماده تا زمانی که نوع نر آن را پیدا کند و با او جفتگیری نماید٬ پرواز نمی*کند.
  پروانه شطرنجی دم چلچله*ای

  این پروانه استوایی که در همه جا پراکنده است٬ یک پرواز کننده قوی می*باشد و احتمالا برای پیدا کردن غذا مهاجرت می*کند. پیله این پروانه به خوبی استتار شده و در صورت مورد تهدید قرار گرفتن٬ شاخ چنگالی شکل پشت سرشان را باد می*کند. این شاخ بوی تنفر انگیز و بدی را در فضا منتشر می*کند.
  پروانه فینیقیه*ای

  نام دیگر این پروانه آپولوی کوچک می*باشد. این پروانه در مناطق کوهستانی زندگی می کند و به ندرت درمناطق پایین*تر دیده شده است. طرح روی بالهای این پروانه متغیر است بالهای او بسیار نازک بوده و دارای پولکهای ظریفی می*باشند که نیمه شفاف به نظر می*آید. پروانه فینیقیه در مقابل سرما بسیار مقاوم است و با وجود آن فقط در فصل تابستان فعال است.
  پروانه کوچک پستچی

  این پروانه استوایی در حاشیه جنگل ها زندگی می*کند و از شهد گل ساعتی تغذیه می*کند. گونه این پروانه دارای 30 رنگ مختلف بوده و با لرزاندن بالهای خود پرندگان مزاحم را از خود دور می*کند.


  منبع :http://daneshnameh.roshd.ir

 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  پروانه شهریار:

  (به انگلیسی: Monarch butterfly) با نام علمی (به لاتین: Danaus plexippus) نوعی پروانه است.

  این پروانه از خانواده فرچه*پا است.

  پروانه شهریار که هر ساله از کوه*های راکی به مکزیک مهاجرت می*کند، حشره افتخاری ایالت تگزاس (به انگلیسی: state insect) است


  طبقه*بندی علمی

  فرمانرو: جانوران

  شاخه: بندپایان

  رده: حشرات

  راسته: پولک*بالان

  بالاخانواده: پروانه*وارها

  خانواده: پروانه*های فرچه*پا

  زیرخانواده: Danaina

  تبار: Danaini

  سرده: Danaus


  منبع: ترجمه از http://www.monarch-butterfly.com

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  کشف قطب نما در مغز کوچک پروانه ها


  راز نهفته در پس مهاجراتهای طولانی پروانه ها که گاه مسافتهایی به طول چهار هزار و ۸۰۰ کیلومتر را بدون گم کردن مسیر طی می کنند توسط دانشمندان کشف شد.

  محققان معتقدند این حشرات زیبا با کمک قطب نمایی بیولوژیکی درونی که به آنها امکان احساس میدان مغناطیسی زمین را خواهد داد می توانند مسیر درست را در طولانی ترین مسافتها بیابند.

  در گذشته احتمال داده می شد پروانه ها با استفاده سلولهای حساس به نور در شاخکهایشان از جهت خورشید برای یافتن مسیر خود استفاده می کنند اما این فرضیه نمی توانست نحوه سفر آنها را در تاریکی شب توضیح دهد.

  اکنون بیولوژیستها در دانشگاه ماساچوست دریافته اند مغز پروانه ها دارای یک جفت مولکول است که مشابه یک قطب نما نسبت به میدان مغناطیسی حساس بوده و این حشرات می توانند از اطلاعات این دو مولکول به همراه اطلاعات به دست آمده از جهت خورشید برای مسیر یابی استفاده کنند.

  به گفته دانشمندان پروانه ها از جمله پروانه های شهریار مسافتهای بسیار طولانی را با توانایی قابل توجه یافتن آسان مسیر درست طی می کنند.

  در واقع سیستم قطب نمای مغز پروانه ها به عنوان سیستم پوششی ردیاب خورشیدی در شبها برای یافتن مسیر به کمک این حشرات می آید.

  مهاجرت پروانه های شهریار یکی از زیباترین پدیده های طبیعی در تمام کره زمین است اما تعداد این حشرات زیبا با کاهشی چشمگیر مواجه شده است.

  پروانه ها معمولا در شرق آمریکا و جنوب شرق کانادا تابستان خود را سپری کرده و سپس برای گذراندن زمستان به سوی کوهستان "میچوکان" در مرکز مکزیک پرواز می کنند.

  در این منطقه پروانه ها بر بالای درختان خوشه های بزرگی به وجود آورده و صدای خش خش بال آنها در هوا شنیده می شود.

  توانایی این حشرات برای ادامه دادن به سفر در مسیری یکسان به سوی مبدا و مقصد مشابهی که هر سال منزلگاه این حشرات می شود، برای مدتها ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است.


  اکنون و با یافتن قطب نمای زیستی پروانه ها، دانشمندان در حال بررسی ژنوم پروانه ها هستند تا بتوانند ژنهایی که چنین توانایی به این حشرات بخشیده اند را بیابند.

  منبع: آفتاب

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  پروانه*ها با کمک بالهایشان به صداها گوش می*دهند

  گونه های ویژه ای از پروانه ها در بالهای خود گوشهای بسیار کوچکی دارند که می توانند با کمک آنها گام بالا و پایین صوتها را از یکدیگر تشخیص داده و به این شکل از نزدیک شدن پرندگان آگاه شوند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان تا سال 1912 بر این باور بودند که پروانه ها ناشنوای مطلق هستند تا زمانی که برای اولین بار گوش در پروانه ها شناسایی شد. محققان طی دهه های گذشته با بررسی بر روی آناتومی و ساختار زیستی گوش پروانه ها دریافتند این ویژگی تنها در برخی گونه های خاص از پروانه ها یافت می شود.

  آخرین تحقیقات انجام شده بر روی گوشهای موجود بر روی بالهای پروانه ای از مناطق حاره ای به نام مورفو بوده است. در مطالعات جدید محققان دانشگاه بریستول بر روی لایه شنوایی که در لایه زیرین بالهای آبی رنگ این پروانه زیبا قرار گرفته است مشخص شد این لایه بادامی شکل بوده و در مرکز خود برجستگی مشابه زرده تخم مرغ دارد، از همین رو به این غشا لایه "نیم رو" گفته می شود.

  امواج صوتی ناشی از آواز پرندگان و یا خرد شدن برگهای پاییزی به این غشا ضربه وارد کرده و به پالسهای عصبی تبدیل می شوند که در نهایت این پالسها توسط سلولهای عصبی جاندار دریافت می شوند. برای درک چگونگی تاثیر لایه نیم رو بر شنوایی پروانه ها محققان اصواتی با فرکانسهای متفاوت را برای پروانه هایی که دامنه شنوایی آنها هزار تا 5 هزار هرتز تخمین زده شده بود پخش کردند و برای مشاهده تغییرات در لایه شنوایی از اسکنرهای لیزری استفاده کردند.

  نتیجه این آزمایش نشان داد اصواتی با فرکانسهای پایین تر تنها لایه خارجی غشا و فرکانسهای بالاتر کل ساختار از جمله ساختار کلاهک شکل را دچار ارتعاش می کند. در کل لایه شنوایی در پروانه ها عکس العمل مناسبی نسبت به فرکانسهای پایین تر دارند و این پدیده نشان می دهد گوشهای پروانه ها بیشتر نسبت به این دامنه از صوت حساس هستند.

  به گفته دانشمندان پروانه های آبی رنگ مورفو از این توانایی برای تشخیص پرنده های شکارچی استفاده می کنند به این شکل که فرکانسهای بالای صوتی را برابر با حمله پرنده و فرکانسهای پایین تر را برابر بال زدن پرنده می پندارند.

  بر اساس گزارش لایو ساینس، در عین حال فرکانسهای بسیار بالا مانند فرکانسهای آواز پرندگان به پروانه هشدار می دهد که در پناهگاه خود باقی بماند و یا از ترفند استتار مخصوص به خود استفاده کند.

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  معرفی پروانه*ی گورخری

  پروانه*ی گورخری از پروانه*های زیبایی است که در قاره*ی آمریکای شمالی و جنوبی زندگی میکند. این پروانه با نام علمی Heliconius charitonius و نام انگلیسی Zebra متعلق به خانواده*ی Nymphalidae می*باشد. این پروانه با بال باز حدود ٨ سانتیمتر عرض دارد و روزپرواز است.

 6. #6
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  پروانه*ها دوران کودکی (لاروی) خود را به یاد می*آورند

  گروهی از پژوهشگران آمریکایی کشف کردند که پروانه ها می توانند دوران کرمی شکل بودن خود را به خاطر آورند. به گزارش خبرگزاری مهر، تبدیل نوزاد کرمی شکل به پروانه بالغ یک فرایند ریخت شناسی است که نه تنها منجر به تغییر شکل بدن می شود، بلکه سبک زندگی، رژیم غذایی و تواناییهای حسی حشره را نیز تغییر می دهد. به طوری که یک ضرب المثل قدیمی می گوید: نوزاد کرمی شکل پایان دنیا و بقیه دنیا خود پروانه است.

  از سالها قبل محققان زیادی این فرضیه را مطرح کرده بودند که پروانه بالغ در زمان بزرگسالی می تواند حافظه و میزان آگاهی در مرحله کرمی شکل بودن خود را به خاطر آورد. اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه "جورج تاون" که نتایج یافته های خود را در مجله PLoS ONE منتشر کرده اند، نشان دادند که پروانه به طور شگفت انگیزی می تواند خاطرات مربوط به دوران کرمی شکل بودن خود را به خاطر آورد. این دانشمندان بعضی از نمونه های نوزاد کرمی شکل پروانه Manduca ***ta که به "کرم تنباکو" معروف است را با یک منبع معطر که به محض نزدیک شدن نوزاد کرمی شکل به آن یک شوک الکتریکی ضعیف وارد می کرد، تحریک کردند.

  سپس زمانی که نوزاد کرمی شکل تبدیل به یک پروانه بالغ شد، دوباره این منبع معطر را در معرض پروانه گذاشتند و مشاهده کردند که پروانه حتی به این منبع نزدیک هم نشد، درحالی که پروانه های گروه کنترل که در دوران کرمی شکل بودن با ویژگی این ماده معطر آشنا نبودند به محل بو جذب شدند. به این ترتیب نتایج این آزمایش نشان می دهد که حافظه پروانه در دوره تکامل این حشره به منظور مبارزه بهتر با خطرات پیرامون خود شکل گرفته است.

 7. #7
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  مهمترين گونه پروانه برگ*خوار بلوط شناسايي شد

  پژوهشگر ايراني موفق شد مهمترين و پرجمعيت*ترين آفت پروانه برگ*خوار بلوط در استان*هاي غرب كشور را شناسايي و به دنياي علم معرفي كند.
  به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)، مجيد توكلي عضو هيات علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان لرستان ضمن بيان اين مطلب گفت: بررسي*هاي انجام*گرفته درمورد پروانه*هاي برگ*خوار بلوط در استان*هاي لرستان و كرمانشاه با همكاري متخصصان موزه تاريخي طبيعي آلمان منجر به شناسايي و معرفي مهمترين و پرجمعيت*ترين آفت برگ*خوار بلوط شد.
  وي افزود: اين پروانه Agriopisbesch kovi GANEV198F نام دارد و براي اولين*بار از كشور ايران گزارش مي*شود.
  وي با اشاره به اين*كه نرهاي اين پروانه نخستين*بار در سال 1987 از كشور بلغارستان گزارش شده است، گفت: ماده*هاي آن تابه*حال براي دنياي علم ناشناخته بود و براي اولين*بار توسط پژوهشگران طي سال گذشته معرفي و توصيف شده است.
  مهندس توكلي افزود: اين آفت در سال يك نسل دارد و خسارات آن مهم و اقتصادي است.
  اين پژوهشگر در ادامه گفت: براساس نمونه*برداري*هاي انجام*گرفته در كانون*هاي آلودگي و ازنظر درختان آسيب*ديده طي چند سال اخير بالغ بر 85 درصد لاروهاي جمع*آوري شده ازنظر جمعيتي و گونه*اي متعلق به آفت A.besch Kovi است كه به هنگام هجوم لاروها، درختان بلوط را به*طور كامل عاري از برگ مي*كنند.
  وي با اشاره به اين*كه اين آفت هرساله در بعضي از عرصه*هاي جنگلي ديده مي*شود بومي منطقه است، اظهارداشت: به دليل اين*كه در شرايط طبيعي بالغ*هاي اين آفت از آذرماه به بعد ظاهر مي*شوند و ماده*ها آن فاقد بال است كه موردتوجه و شناسايي قرار نگرفته*اند.
  مهندس توكلي در پايان افزود: لاروهاي اين آفت در دو رنگ مختلف ديده مي*شوند و طول دوره لاروي آنها 55 تا 65 روز است و دروه شفيرگي پنج تا شش ماه محاسبه شده است.

  منبع:دکتر احمد عطامهر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ