بیماری های قلبی گربه ها ( Heart problems )قلب یکی از ارگان های مهم و حیاتی در بدن می باشد که وظیفه جمع آوری خون کم اکسیژن و پمپاژ آن داخل ریه ها برای اکسیژن را به عهده دارد. پس از اشباع شدن خون از اکسیژن در ریه ها توسط پمپاژ قلب به بافت های بدن باز می گردد. متداول ترین بیماری قلبی در گربه ها آسیب به سلول های عضلانی قلب ( Cardiomyopathy ) می باشد. در این حالت عملکرد طبیعی پمپاژ خود را از دست خواهد داد و گردش خون دچار مخاطره می شود که نتیجه آن به مخاطره افتادن عملکرد ارگان های حیاتی بدن به واسطه نرسیدن اکسیژن به آن ها می باشد. این حالت بیشتر در گربه های جوان نژاد خالص متداول است و به صورت های مختلف بروز می کند. با توجه به این که گاهی بروز عوارض قلبی بدون هیچ گونه علائم و اخطار قلبی می باشد. لازم است سریع تحت مراقبت دکتر دامپزشک تحت درمان قرار گیرد.علل بیماری :
 1. بروز هر گونه نقص و مشکل در عضلات قلب
 2. بیماری حاصله از کرم قلب که با جایگزینی کرم زنده در قلب ایجاد خواهد شد. انتقال کرم از طریق نیش زدن پشه ها اتفاق می افتد و حتی در برخی از موارد این کرم های داخل قلب سبب مرگ گربه خواهد شد. متاسفانه هیچ گونه درمان اساسی برای این حالت وجود ندارد.
 3. گاهی اوقات نقص در جذب تورین به عنوان یک آمینو اسید ضروری باعث عوارض قلبی خواهد شد البته کمبود آن نادر است چون اکثرا از طریق جیره غذایی در اختیار گربه قرار می گیرد و جگر خام منبع بسیار خوبی از این ماده است.
 4. از دیگر علل بروز مشکلات قلبی سرطان ها و هیپرتیروئیدیسم می باشند.
 5. در بروز مشکلات و بیماری های قلبی فاکتورهای ارثی و ژنتیکی هم نقش مهم و اساسی دارند.علائم بیماری :
در اکثر موارد و اوایل شروع عوارض قلبی ممکن است برخی از علائم خیلی ساده و خفیف باشند به طوری که از نظر صاحب گربه مورد توجه قرار نگیرند و به همین علت نیاز به چکاپ دکتر دامپزشک برای هر 6 ماه یک بار می باشد.

 1. بروز مشکلات تنفسی و کوتاه شدن عمق تنفس
 2. ضعف، بی حالی و کاهش فعالین روز مره
 3. آبی رنگ شدن و کبودی ناحیه زبان و لثه به علت کمبود و کاهش اکسیژن خون
 4. سرفه و حالت تهوع و اوغ زدن
 5. کاهش اشتها و عدم تمایل به غذا خوردن
 6. غش و بی حالی ناگهانی شدید
 7. در زمان بروز عوارض شدید مشکل در راه رفتن و فلجی پاها مشاهده خواهد شد.آن چه شما و دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد:

 1. در اولین قدم دکتر دامپزشک از طریق گرفتن نوار قلبی و رادیوگرافی از ناحیه شکم اقدام به تشخیص بیماری خواهد کرد.
 2. کاهش خونرسانی به کلیه و افت فشار خون متعاقب عوارض قلبی سبب اختلال در عملکرد کلیه و احتمالا تجمع شدید مایع در بدن و مخصوصا ریه ها خواهد شد. در این گونه موارد دکتر دامپزشک با مصرف داروهای مدر و افزایش دفع ادرار اقدام به حذف آب اضافی از بدن می کند.
 3. اغلب توصیه می شود در زمان بروز مشکلات قلبی از جیره غذایی با سدیم پایین و خفیف استفاده شود چون جیره غذایی حاوی سدیم کم باعث کاهش فشار خون و کاهش ریسک حملات قلبی می شود. حتی در برخی از موارد که درصد بالایی از سدیم از طریق آب آشامیدنی وارد بدن می شود توصیه می شود از آب مقطر برای گربه استفاده شود.
 4. ویتامین هایی که دارای مواد آنتی اکسیدان باشند نیز در کاهش وقوع بیماری های قلبی موثر خواهند بود بیشتر در گروه ویتامین های C و E و A وجود دارند.دکتر مهدی مرجانی
گردآوری : hsoonheb