تحقق روياي تهراني*ها پس از44سال
بزرگترين درياچه مصنوعي کشور بهار سال آينده آبگيري مي*شود
ايرن- معاون شهردارتهران: درياچه چيتگر تابستان91آماده بهره*برداري مي*شود

تهراني*ها از ديرباز روياي داشتن يک درياچه مصنوعي در شهر خود را در سر مي پروراندند؛ کمتر کسي مي*داند که سابقه طرح ساخت درياچه مصنوعي چيتگر به نخستين طرح جامع تهران که پيش از انقلاب اسلامي و در سال 1347 تدوين شد، بازمي*گردد. اما از آن زمان تاکنون بسياري ساخت چنين درياچه*اي را رويا مي*دانستند و صرف*نظر از مسائل فني، اما و اگرهايي در خصوص تامين آب درياچه مطرح مي*کردند.

با اين وجود موضوع ساخت درياچه چيتگر در برنامه جامع دوم و سوم تهران نيز تکرار شد و در دوره اخير شهرداري تهران، بالاخره براي نخستين بار و در اين چند سال شهرداري تهران براي ساخت تنها درياچه مصنوعي پايتخت شکل گرفت. هم*اکنون عمليات اجرايي ساخت درياچه چيتگر در فضايي به وسعت حدود 140 هکتار واقع در شمال پارک جنگلي چيتگر در محدوده شمال غرب پايتخت با سرعتي مضاعف دنبال مي*شود.

به گزارش خبرنگار «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران، سيد مازيار حسيني ـ معاون فني عمراني شهردار تهران در اين خصوص با اشاره به کلنگ*زني پروژه درياچه مصنوعي چيتگر در مهرماه سال 89 با حضور شهردار تهران به ايسنا مي*گويد: زمان*بندي اين پروژه از ابتدا 30 ماهه بود و به اين ترتيب قرار بود اوايل سال 92 به بهره*برداري برسد. اما از آنجا که محل اصلي تامين آب اين درياچه، آورده فصلي رود کن است و اين رودخانه در ارديبهشت ماه بيشترين ميزان آب را دارد، با تصميم شهردار تهران مقرر شد که در اجراي آن تسريع شود تا در بهار سال 91 بتوان درياچه را آبگيري کرد.

آن گونه که معاون شهردار تهران معتقد است آبگيري درياچه*ها و سدها يک فرايند زمان*بر و چند ماهه است. بنابراين اگر پروژه با سرعت عادي اجرا مي*شد و در بهار 92 به بهره*برداري مي*رسيد، آبگيري يک سال به تعويق مي*افتاد و عملا حدود يک سال بعد از بهره*برداري، امکان استفاده از درياچه چيتگر براي شهروندان فراهم مي*شد. اما هم*اکنون زمينه برخورداري شهروندان از مزاياي اين درياچه در تابستان سال 92 فراهم شده است.

وي با اشاره به پيشرفت فيزيکي 97 درصدي تاسيسات درياچه چيتگر مي*گويد: پيمانکاران مجزا به صورت موازي ساخت سد، درياچه، بند انحرافي و کانال*ها را دنبال مي*کنند تا فرصت آبگيري در بهار سال آينده از دست نرود.

به گفته وي هم*اکنون پيشرفت فيزيکي پروژه به تراز تاج سد رسيده و تنها آب*بندي بدنه درياچه باقي مانده که در حال انجام است.

حسيني در ادامه به پيچيدگي*هاي فني ساخت درياچه چيتگر اشاره و با بيان اينکه آب بند کردن فضايي به وسعت 140 هکتار تجربه بي*نظيري در کشور است، مي*افزايد: براي انتخاب مصالح مورد نياز آب*بندي، مشاور خارجي انتخاب شده که سخت*گيرانه در محل توليد محصولات مورد نياز حضور مي*يابد تا از کيفيت محصولات مورد استفاده مطمئن شود.

به گفته وي براي آب*بندي درياچه چيتگر از محصولات چهار شرکت توليدکننده داخلي و خارجي استفاده مي*شود تا علاوه بر ايجاد فضاي رقابتي و جلوگيري از افزايش قيمت، ضمن انجام آب*بندي در کوتاه*ترين زمان ممکن، به صنعت داخلي نيز کمک شود.

اما شايد يکي از چالش برانگيزترين موضوعات پيرامون درياچه مصنوعي چيتگر، تامين آب آن باشد.

معاون فني عمراني شهردار تهران در اين خصوص با اشاره به اينکه عمده آب اين درياچه از رود کن تامين مي*شود، اعلام مي*کند که طي توافق انجام شده با شرکت آب منطقه*اي تهران، سهميه اين درياچه از آب رود کن، سالانه پنج ميليون مترمکعب خواهد بود.

حسيني همچنين با اشاره به چندين مطالعه زيست*محيطي پيوست اين پروژه، بر ضرورت حفظ کيفيت مطلوب آب درياچه چيتگر تاکيد کرده و توضيح مي*دهد: از آنجا که سطح برخي مواد نظير نيترات*ها و فسفات*ها در آب درياچه بالاتر از حد مورد نياز است، مطالعات مربوط به ساخت يک تصفيه*خانه که به طور مرتب آب درياچه را تصفيه کند در حال انجام است.

وي با بيان اينکه براي راه*اندازي اين تصفيه*خانه از مشاوران خارجي توانمندي استفاده مي*شود، خاطرنشان مي*کند: ساخت اين تصفيه*خانه به عنوان پروژه تکميلي درياچه چيتگر و پس از بهره*برداري از درياچه موکول مي*شود.

معاون فني عمراني شهردار تهران درباره اهميت رعايت ضوابط زيست محيطي در اين پروژه به ايسنا مي*گويد: براي اجراي تمهيدات و ضوابط زيست محيطي اين پروژه، از چند شرکت مشاور داخلي و خارجي استفاده مي کنيم.

وي درياچه مصنوعي چيتگر را يک پروژه «انسان محور» توصيف مي*کند و با بيان اينکه چاره*اي به جز پايبندي به ضوابط زيست محيطي در چنين پروژه*اي وجود ندارد، مي*افزايد: اين درياچه در کنار جنگل چيتگر قرار است به فضاي تفرجگاهي و مفرح منحصر به فردي براي شهروندان تهراني و حتي ساير هموطنان تبديل شود، اما اگر ويژگي*هاي زيست*محيطي لازم را نداشته باشد، اصل ماهيت آن زير سوال مي*رود. به همين دليل شهرداري تهران با دقت نظر ويژه*اي مسائل زيست محيطي مربوطه را دنبال کرده است.

به گفته حسيني در مواردي حتي مسائل فني به دليل عدم همخواني با مسائل زيست*محيطي تغيير يافته است و در مجموع سختگيرانه*ترين کنترل*هاي زيست*محيطي در مورد اين پروژه انجام مي شود.

وي يادآور شد که توسعه فضاهاي تفرجگاهي و فرهنگي در اطراف درياچه چيتگر، همزمان با آغاز آبگيري دنبال مي*شود تا شهروندان بتوانند در سال 92 از همه تمهيدات پيش*بيني شده براي گذران مطلوب فراغت خود در اين منطقه، برخوردار شوند.

به گزارش ايسنا، به اين ترتيب به نظر مي*رسد که با تحقق روياي پايتخت نشينان در آينده*اي نه چندان دور، شهروندان لذت تنفس هوايي لطيف در کلانشهر آلوده تهران را تجربه کنند.