مشکلات ادارای گربه ها ( Urinary tract problems )ادرار از طریق دو مجرای حالب از کلیه ها به داخل مثانه می آید و در آن جا تجمع یافته و سپس در زمان مناسب و با دفع اختیاری گربه خارج خواهد شد. بیماری های بخش پایینی دستگاه اداراری در کلیه ها ( Flutd ) در گربه ها بیشتر متداول است که سبب عفونت ، التهاب و تورم مثانه و التهاب مجرای ادارای خواهند شد.


علل بیماری :

 1. بروز عفونت های ویروسی و باکتریایی
 2. تشکیل سنگ های حاصل از تجمع مواد معدنی در مجرای ادرار
 3. تشکیل سنگ های ادارای در دیگر نواحی مربوطه مانند کلیه، مثانه و حالب ها
 4. عدم دسترسی به آب کافی و تسهیل در ایجاد سنگ های ادراری
 5. غلیظ شدن و تیرگی رنگ ادرار در اثر افزایش آب بدن
 6. استرس
 7. عدم شناخت بیماری های اصلی مرتبط با مشکلات ادراریآن چه شما و دکتر دامپزشک می تواند انجام دهد :

 1. در اکثر موارد بنا به تشخیص و صلاحدید دکتر دامپزشک برای بررسی علت اصلی بیماری آزمایش خون و ادرار انجام خواهد شد.
 2. در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل و دقیق از وضعیت گربه و ارائه تاریخچه مناسب سبب تسهیل در امر تشخیص و افزایش سرعت درمان خواهد شد.
 3. در مراحل اولیه درمان باید به وضعیت غذا و محیط زندگی گربه توجه نمود و اقدامات لازم را در این رابطه انجام داد.
 4. اکثر گربه های مستعد بیماری های بخش تحتانی دستگاه ادراری دارای وزن بالایی هستند و ادرار آن ها دارای PH بیش از 7 و به صورت قلیایی است. این موارد در گربه های نر و ماده عقیم شده بیشتر دیده می شود. در موارد فوق الذکر باید با رژیم غذایی مخصوص محیط ادرار را اسیدی کرد و از میزان منیزیم در جیره غذایی کاست.
 5. لازم است در طی مراحل درمانی آب تمیز و کافی دراختیار گربه باشد و علاوه بر آن جیره غذایی بنا به صلاحدید دکتر دامپزشک در نظر گرفته شود.
 6. به توصیه های لازم در رابطه با کنترل چاقی توجه نمایید.توجه : توجه به وضعیت دفع ادرار در گربه ها اهمیت زیادی دارد. و می تواند نشان دهنده ی علائم برخی بیماری باشد . مثلا ممکن است گربه با زور و تقلا ادرار کند و یا در زمان دفع ادرار حالت قوز کرده داشته باشد . تکرر ادرار ، کاهش میزان ادرار و در نهایت عدم ادرار از مواردی هستند که باید سریعا بررسی شوند. در صورت مشاهده خون در ادرار گربه های نر و ماده باید مورد توجه قرار گرفته و به صورت اورژانسی به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایند.دکتر مهدی مرجانی
گردآوری: hsoonheb