به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اهالی 40 روستای استان یزد در نامه*ای از ریاست جمهوری مخالفت خود را با احداث جاده گزو که از مناطق کوهستانی و صعب*العبور و از وسط کوه حفاظت شده بافق می*گذرد، اعلام کردند.

در متن این نامه آمده است:ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

احتراماً ما اهالی روستاهای کوشک، سید آباد، گزستان، دارستان، باغدر، همسک، جوزی، خودیان، هرمیزان علیا، هر میزان سفلی، هریسک علیا و سفلی، ده مزرعه، مهدی آباد، ده میرزا احمد، درند، آبسنگ، بهدان، فردوس و سایر روستاهای همجوار از توابع شهرستان بافق استان یزد، به استحضار عالی می*رسانیم از آنجائیکه برایمان مقدور نبود تا حضوراً به خدمتتان برسیم لذا مسائل و مشکلات*مان را به صورت مکتوب و طی این نامه به محضرتان ارسال کرده*ایم.
در دولت عدالت محور شما ما اهالی بیش از 40 روستا، قشری زحمتکش و محروم و تعدادی از خانواده*های شهدا، جانبازان و آزادگان هستیم. نمی*دانیم مشکلاتمان را به چه کسی بگوئیم ما اهالی روستاهای فوق*الذکر بنا به دلایل ذیل مخالفت خود را با احداث جاده گزو که از مناطق کوهستانی و صعب*العبور و از وسط کوه حفاظت شده بافق می*گذرد اعلام می*کنیم:

1 - بیش از 40 روستا که در مسیر فعلی جاده بافق به سبز دشت قرار دارند خالی از سکنه خواهند شد و بالطبع مهاجرت اهالی آنها به شهرستان بافق را به همراه خواهد داشت.

2 - با توجه به احداث جاده بافق به ثوق و بافق به سیریز و کرمان (بافق به کرمان)، احداث جاده گزو با صرف هزینه دهها میلیارد تومان، صرفه اقتصادی نخواهد داشت ضمناً در این روستاها هیچ گونه فعالیت اقتصادی صورت نمی*گیرد و اکثراً بدون سکنه هستند.

3 - اداره کل محیط زیست استان یزد و سازمان مدیریت و برنامه*ریزی وقت سال 78 استان یزد با توجه به دلایل فنی و کارشناسی مستند مخالف احداث جاده گزو بوده و هستند.

4 - با توجه به بررسی و کارشناسی*های انجام شده جاده گزو تنها 22 کیلومتر از مسیر فعلی کوتاهتر خواهد بود و با توجه به خطر ریزش کوه نگهداری مسیر مذکور بعد از احداث، هزینه*های زیادی را بویژه در زمستان و هنگام ریزش برف و باران به همراه خواهد داشت همچنین این جاده از مناطق کوهستانی و صعب*العبور خواهد گذشت، لذا با وجود گردنه*هایی که وجود دارد از نظر بعد زمانی، تغییر محسوسی با جاده فعلی نخواهد داشت.

5 - منطقه کوه حفاظت شده بافق و گزو یکی از مهمترین و اصلی*ترین زیستگاه گونه نادر یوزپلنگ آسیایی و وحوش ایران نظیر بز، کل، میش، قوچ و پلنگ بوده و از جاذبه*های اکوتوریستی بالایی برخوردار است که در خاورمیانه بی*نظیر است که با احداث این جاده شاهد انقراض نسل وحوش در این منطقه خواهیم بود.

حال سوالمان این است که مسئولینی که پیگیر احداث این جاده هستند آیا دلایل قابل قبولی برای صرف بیش از دهها میلیارد تومان از بیت*المال برای احداث این جاده که توجیه اقتصادی ندارد برای ارائه دارند و این اقدام چه اشتغالزایی برای ساکنین محروم این روستاها به دنبال خواهد داشت؟"

به گزارش فارس منطقه حفاظت شده کوه بافق در استان یزد یکی از مناطق مهم برای حیات وحش خصوصاً یوزپلنگ ایرانی محسوب می*شود که چندی است برخی از افراد با جنجال بسیار سعی در احداث و بهسازی جاده*ای که از وسط این منطقه می*گذرد، دارند و به گفته کارشناسان محیط زیست با احداث و بهسازی این جاده باید فاتحه یوزپلنگ ایرانی خوانده شود.