به گزارش خبرنگار مهر، تالاب بین المللی انزلی که در 40 کیلومتری شمال رشت و در جنوب غربی دریای خزر قرار دارد از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی، یکی از جاذبه های مهم استان گیلان محسوب می شود.
این تالاب با اهمیت جهانی به عنوان اکوسیستم آبی طبیعی هرساله گردشگران زیادی را به خود جلب می کند، مطالعه ارزش تفریحی این تالاب می تواند در پیش بینی نیازها و رفع کمبودها و توسعه گردشگری در منطقه موثر باشد.
بهبود کیفیت محیط زیست برای تداوم پیشرفت و توسعه ضروری است
با توجه به اهمیتی که مردم برای بازدید از محیطهای جذاب قائلند و برای رسیدن به جامعه ای سالم و تداوم پیشرفت و توسعه اقتصادی برنامه ریزان و مسئولان باید به بهبود کیفیت محیط زیست، کنترل و نظارت برای رسیدن به توسعه پایدار مناظر طبیعی منطقه توجه بیشتر داشته و با گسترش امکانات مناسب برای خانواده ها و بهبود بهداشت در این گونه فضاها با هدف بالا بردن رفاه جامعه کمک بیشتری کنند.
مدیرکل محیط زیست گیلان در این باره گفت: یکی از معیارهای که امروزه به منظور دستیابی به توسعه پایدار مورد توجه جوامع جهانی قرار گرفته بهبود کیفیت محیط زیست، کنترل و نظارت برای تداوم و بقای مناظر طبیعی است.
امیر عبدوس بر لزوم توجه به ارزش اقتصادی منابع طبیعی با هدف اجرای سیاستهای زیست محیطی تاکید کرد و افزود: این مهم باید مدنظرسیاستگزاران قرار گیرد.
وی اظهارداشت: تالابها علاوه بر داشتن ارزشهای متعدد زیست بومی از دیرباز دارای ارتباط تنگاتنگی با زندگی مردم بومی بوده و کالاها و خدمات بسیاری را در اختیار این جوامع گذاشته اند.
مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: تالاب بین المللی انزلی نیز از دیرباز چنین نقشی را برای نواحی اطراف خود داشته است اما متاسفانه علاوه بر مسائل و تخریبهای ناشی از فشار فزآینده جمعیت بر منابع محدود تالاب، اجرای طرحهای توسعه متفاوت در حوضه آبخیز آن، تاثیرات چشمگیر و مخربی را بر این اکوسیستم ارزشمند برجای گذاشته است.
به هر حال تعداد بازدیدکنندگان از تالاب انزلی سالانه افزون بر 100 هزار نفر برآورد شده است، از اینرو ارزش تفریحی سالانه تالاب انزلی برابر یک میلیارد و 500 میلیون ریال خواهد بود.
تالابها از جمله حاصلخیزترین اکوسیستمهای کره زمین محسوب می شوند زیرا میزان تولید بیولوژیکی آنها بسیار بالا بوده و از لحاظ غنای گونه ای نیز بسیار حائز اهمیت هستند.
تالابها در کنترل سیلابها موثر هستند
جدا از استفاده مستقیم مردم از تالابها برخی ارزشها و کارکردهای تالابها مانند کنترل سیلابها، ذخیره سازی آب، تصفیه و بهبود کیفیت آب و... ممکن است از دید مردم عادی پنهان باشد اما از اهمیت بسزایی برخوردار است.
استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در این ارتباط گفت: تالاب بین المللی انزلی نیز همواره یکی از بزرگترین منابع آب شیرین بوده که اطراف آن را روستاهای متعدد و آباد در برگرفته است.
کریم ثابت رفتار افزود: این تالاب تامین کننده نیازهای غذایی مردم پیرامون خود و دارای اهمیت اقتصادی و محیطی برای رفع مایحتاج زندگی روزمره مردم گیلان به شمار می رود.
وی اظهارداشت: ارتباط طولانی مردم پیرامون آن با تالاب و آن سوی دریای خزر، سبب نوعی عادت و شیوه زندگی وابسته به این بستر آبی حیاتی شد و در واقع نوعی هویت برای مردم آن سامان است.
عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان گفت: تحولات جمعیتی در دهه های اخیر آثار عمیقی بر ساختار اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تالاب انزلی بر جای گذاشته است.
وی ادامه داد: از آنجا که تامین اکثر این نیازها به ویژه در جوامع در حال توسعه ای نظیر ایران به دلیل معیشتی بودن اقتصاد بر منابع پایه استوار است که بیشتر از طریق بهره برداری کنترل نشده و بدون برنامه ریزی و نظارت از طبیعت و منابع طبیعی صورت می گیرد، بنابراین فشار روز افزونی را بر محیط زیست و منابع آن تحمیل می کند.
تحولات جمعیتی و آثار آن بر تالاب انزلی
ثابت رفتار تاکید کرد: هر کجا که ظرفیتهای طبیعی فراتر از توان بالقوه سرزمین مورد دخل و تصرف قرار گیرد، آسیبهای زیست محیطی به صورت تخریب و آلودگی به نحوی خود را نمایان می سازد.
وی افزود: علاوه بر مسائل و تخریبهای ناشی از فشار فزآینده جمعیت برمنابع محدود تالاب، اجرای طرحهای توسعه متفاوت در حوضه آبخیز آن، تاثیرات قابل ملاحظه و مخربی را بر این اکوسیستم ارزشمند برجای گذاشته است.
بنابراین در هنگام اجرای طرحهای توسعه درکنار منافع به دست آمده از طرح مورد نظر، ارزشهای محیط زیستی حائز اهمیت مربوط به منابع طبیعی اغلب به صورت برگشت ناپذیری، تخریب شده و یا از میان می روند.
در مورد تالاب انزلی نیز اجرای طرحهای توسعه ای مانند احداث کنارگذرانزلی، سایر توسعه های بی رویه موجود در منطقه، مانند تغییر کاربری اراضی محدوده تالاب درمقابل مسئله حفاظت از تالاب قرار می گیرد.
بدون شک عدالت بین نسلی و برخورداری نسل آتی از موهبت و زیبایی تالاب بین المللی انزلی حکم می کند که تصمیم گیران در اتخاذ تصمیماتی این چنین، همه جوانب را سنجیده و همه ارزشهای تالاب را مورد بررسی قرار دهند.