عباس نژاد در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، درخصوص راهکارهای نجات دریاچه ارومیه، اظهار داشت: انتقال بین حوزه ای را می توان از شمال و از جنوب انجام داد که این کار در حال انجام است به طوری که این 30 تا 35 درصد طرح نجات دریاچه ارومیه پیشرفت داشته است.

به گفته وی، راهکارهای نجات دریاچه ارومیه از سال گذشته آغاز شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی درخصوص استخراج نمک از کف دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: استخراج نمک اگر چنانچه از لحاظ شرایط اکولوژیکی مشکلی ایجاد نکند از نظر ما اشکالی ندارد و در واقع استخراج نمک این دریاچه باید از روی کار کارشناسی انجام شود.

عباس نژاد ادامه داد: قطعا هنگامی که پروژه و طرحی را بخواهیم اجرا کنیم می بایست برای آن منابعی در نظر گرفته شود و ارزیابی های کارشناسی صورت بگیرد و سپس طرح انجام شود که البته این موضوع برای نجات دریاچه ارومیه از بحران خشکی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین درخصوص انتقال آب رود زاب برای نجات این دریاچه نیز گفت: وزارت نیرو می بایست موضوع انتقال آب رود زاب را برای نجات دریاچه ارومیه پیگیری کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی، گفت: طرح نجات دریاچه ارومیه که شامل انتقال آب حوضه به حوضه، اصلاح سیستم آبیاری و اصلاح کشت است در سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان در حال اجرا است.

به گفته وی دریاچه ارومیه مهم *ترین اکوسیستم* تالابی کشور است و اهمیت این دریاچه به حدی است که بیش از این باید به مشکلات آن توجه کرد.

به گزارش پانا، عباس نژاد همچنین پیش از این در گفت و گو با خبرنگار پانا درخصوص اعتباری که صرف احیای دریاچه ارومیه می شود، خاطرنشان کرد: در مجموع 4 هزار میلیارد تومان برای احیای این دریاچه پیش بینی شده بود که حدودا هزار و 280 میلیارد تومان از این رقم قرار بود از اعتبارات ملی در اختیار دو وزارت خانه جهاد کشاورزی و نیرو و سازمان محیط زیست قرار بگیرد و به عنوان پروژه های اضطراری در اختیار احیای این دریاچه قرار بگیرد.

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی افزود: همچنین اعتباری به مبلغ هزار و 320 میلیارد تومان نیز در پروژه های دستگاه ها دیده شده است.