شبکه مانیتورینگ تجارت و قاچاق حیات وحش اعلام کرده که ثبت رکوردی در توقیف محموله های عاج فیل نشان می دهد دست کم ۲۵۰۰ فیل کشته شده اند و نشان می دهد که جرایم سازمان یافته به ویژه کارتلهای آسیایی در تجارت غیرقانونی عاج فیل و شکار غیرقانونی این حیوان فعالیت بیشتری دارند. به گزارش فارس برخی از محموله های تولید شده مربوط به فیلهایی بوده اند که چند سال پیش کشته شده بودند به گفته کارشناسان اگرچه تعداد فیل های کشته شده در افریقا مشخص نیست اما آمار هشدار دهنده است.
تام میلیکن کارشناس قاچاق فیل و کرگردن می گوید که قاچاقچیان در این جنگ برنده هستند چرا که در اکثر موارد توقیف محموله ها کسی هم بازداشت نمی شود.

اکثر موارد شامل قاچاق از آفریقا به آسیا است که سرمایه بیشتر باعث علاقه به تزئینات ساخته شده از عاج فیل و شاخ کرگدن شده است.
به نوشته آسوشیتدپرس این بنیاد اعلام کرده آمار دقیق مشخص نیست اما روشن است که افزایشی شدید در تعداد محموله های توقیف شده حاصل شده که وزنی بیش از ۸۰۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۱ داشته اند.
در سال ۲۰۱۱ دست کم ۱۳ توقیف بزرگ صورت گرفته که این آمار در سال ۲۰۱۰ تنها ۶ مورد بوده است.
در جدیدترین و بدترین مورد مقام های مالزیایی در ۲۱ دسامبر صدها عاج فیل به ارزش ۳/۱ میلیون دلار توقیف کردند که عازم کامبوج بود. این عاجها در کانتینرهایی از صنایع دستی از بند مومباسای کنیا ارسال شده بود.
تخمین زده شده که ماهانه ۵۰ فیل کشته می شوند.
شکار کرگدن نیز در سال گذشته رکوردی به جا گذاشت و ۴۴۳ کرگردن در جنوب آفریقا در این سال کشته شدند. این آمار در سال ۲۰۱۰ تنها ۳۳۳ کرگردن بود.
تخمین زده می شود جمعیت فیل های آفریقا قبل از رسیدن شکارچیان سفیدپوست بین ۵ تا ۱۰ میلیون بوده است.
شکار غیرقانونی گسترده در سالهای دهه ۱۹۸۰ این تعداد را تنها به ۶۰۰ هزار فیل رساند و از سال ۱۹۸۹ تلاش های بین المللی برای حمایت از این حیوانات آغاز شد.