فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  4
مخالفت مخالفت:  0
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

موضوع: شکم پایان

 1. #1
  کاربر ثابت

  تخصص
  Linux Administrator
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  شاه طوطی
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.06
  تعداد ارسال ها
  5,807

  شکم پایان

  شکم*پایان (Gastropoda) یکی از رده*های جانوری هستند. این رده پس از حشرات از نظر تنوع بزرگ*ترین رده جانوری است.
  حلزون*ها و خاره*چسب*ها نیز جزئی از شکم*پایان هستند.
  جانوران این رده در صورت داشتن پوسته، پوسته*ای معمولاً پیچ*خورده دارند. در اثر پیچ*خوردگی، بدن آن*ها تقارن خود را از دست داده*است. بعضی تک*جنسی یا هرمافرودیت هستند.[۱]
  منّت خدای را عز و جل که طاعتش موجب قربتست و به شکر اندرش مزید نعمت. هر نفسی که فرو میرود ممدّ حیاتست و چون بر می آید مفرّح ذات پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب.

  به سوالاتی که در پیام خصوصی پرسیده میشه پاسخی نمیدم، در تاپیک ها بپرسید و لینکش رو برام ارسال کنید!


 2. #2
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  حلزون:

  حَلَزون یا لیسَک نوعی نرم*تن است که در رده شکم*پایان می*باشد. علت اینکه حلزون را در رده شکم*پایان قرار داده*اند این است که در حقیقت تمام قسمت زیرین بدنش، پای آن به شمار می*رود.
  گونه*ها و محیط زسیت
  زیست*شناسان تا به امروز بیش از ۳۰ هزار گونه حلزون را شناسایی کرده*اند . حلزون از محیط زیست بسیار متنوعی برخوردار می*باشد . محل زندگی بعضی از گونه حلزونها در دریا بوده و بعضی از گونه*های آن در آبهای شیرین و یا در باغ*ها زندگی می*کنند . حلزون از انواع گیاهان تغذیه می*کند .
  شگفتی*های حلزون

  حلزونحلزون جانوری شگفت*انگیز است. حلزون هیچگاه گم نمی*شود زیرا از غریزه ویژه*ای برخوردار است که هر چه از جایگاه خود دور شود دوباره به راهنمایی این غریزه به همان محل باز می*گردد. دیگر از شگفتیهای حلزون آن است که هر چند اندامش فقط حدود ۱۰ گرم وزن دارد ولی قادر است چیزی به وزن ۴۵۰ گرم را کشان*کشان بر روی زمین به دنبال خود ببرد. دیگر از شگفتیهای حلزون ، زبانش است. این جانور زبانی دارد که مانند سوهان صدها دندانه ریز بر روی آن روییده*است. این همان آلت برنده حلزون است که با آن خوراکش را قطع و ریز ریز می*کند. خوراک بیشتر حلزونها انواع گوناگونی از گیاهان است.


  ظاهر حلزون


  بدن شامل قسمت*های زیر است: سر که دارای یک جفت بازوی حسی است، یک پای شکمی و پهن عضلانی که نوعی عمل خزیدن را انجام می*دهد و یک توده احشایی پشتی و گنبد مانند که بیشتر اندامهای داخلی در آن جای داشته*اند. (حلزونها معمولاً صدف دارند اما برخی از گونه*های بی*صدف آن نیز مشاهده شده*است . چشم حلزون معمولاً بر روی دو تا شاخک بر روی سر آن قرار گرفته*است .) مرحله لاروی حلزون ولیگر نام دارد که مجهز به یک کمربند مژکی ظریف است و آن را به عنوان عضو شنا بکار می*برد. قسمت پشتی ولیگر بعدا کاملاً بزرگ می*شود و توده احشایی در حال رشد به سمت پشت برآمدگی می*بابد. اما این رشد رو به بالا در طرف راست و چپ بطور یکسان صورت نمی*گیرد و نتیجه آن پیچ*خوردگی توده احشایی و صدفی است که روی این توده را می*گیرد.

  رشد
  رشد رو به بالا همچنین سبب می*شود که لوله گوارشی به شکل u درآید و مخرج کاملاً به دهان نزدیک شود. مجموعه توده احشایی ولیگر نسبت به بقیه بدن معمولاً معادل ۱۸۰ درجه در خلاف جهت حرکت عقربه*های ساعت می*چرخد. در نتیجه فضای جبه در جلو و در بالای سر قرار می*گیرد، آبششها جلویی می*شوند، مخرج سوراخهای دفعی و تناسلی همه همگی در جلو قرار می*گیرند و به فضای جبه باز می*شوند. لوله گوارشی از شکل u به صورت یک قطعه درمی*آید و قلب می*چرخد.

  تحول به صورت تابیدگی بدون تردید نوعی سازگاری با روش زندگی در حال بلوغ است. حلزونها با عقب کشاندن بدن به درون صدف از خود محافظت می*کنند و چون صدف یک دهانه بیشتر ندارد، بازشدن دهان و مخرج در یک جا نوعی مزیت محسوب شده و دهان نزدیکتر به زمین خواهد بود. در عین حال با این پیچیدگی قسمت*های سنگین بدن از سر راه دور شده، در روی قسمت عقبی بدن واقع می*شوند. در نتیجه مرکز ثقل طوری جابجا می*شود که حرکت شکم پای صدف*دار آسانتر شود.

 3. #3
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  حلزون*های بدون صدف:

  تصویری از یک حلزون بدون صدفدر بعضی شکم پایان بویژه لیسه*های خشکی و دریازی ، صدف کوچک شده یا از بین رفته*است. رشد در این موارد شامل بازشدگی است که در نتیجه توده احشایی تا حدودی یا بطور کامل به جایگاه نوزادی خود برمی*گردد. لیسه*های ساکن خشکی برای جلوگیری از خشک شدن باید در نقاط مرطوب بسر برند. این جانوران معمولاً شبها از جایگاه خود خارج می*شوند و از سبزیها تغذیه می*کنند. لیسه*ها خسارات زیادی به باغها وارد می*آورند. فضای جبه همه حلزونهای ساکن خشکی از محفظه آبششی به محفظه ششی تغییر یافته*است و این حلزونها از هوا تنفس می*کنند. پاره*ای از این جانواران ، سازگاری مجدد با محیط آب یافته*اند اما هنوز هم با شش تنفس می*کنند و برای گرفتن هوا باید گاهگاهی به سطح آب بیایند.

  نر یا ماده؟
  حلزون هم نر و هم ماده*است. بنابراین حلزون می*تواند در یک زمان هم تخم و هم اسپرم را تولید کند. البته برای بارور کردن تخم*ها،حلزون*ها باید اسپرم*های خود را با یکدیگر مبادله کنند. حیوانی که هم نر و هم ماده*است. نرموک نام دارد. حلزون قهوه*ای رنگ باغچه*ای،در یک زمان حدود ۸۰ تخم کروی زرد یا سفید رنگ بر روی خاک سطحی باغچه می*گذارد. حلزون می*تواند بیشتر از ۶ بار در سال تخم ریزی کند. حدود دو سال طول می*کشد تا یک حلزون بالغ شود!

  حلزون چگونه راه می*رود؟

  حلزون را حتما دیده*اید و حتما به راه رفتن این جانور توجه کرده*اید. دیده*اید با آنکه پا ندارد ولی خیلی راحت بر روی زمین جابجا می*شود. حلزون را نرمتنی شکمپا می*نامند چرا که در حقیقت تمام قسمت زیرین بدنش ، پای آن بشمار می*رود. پس حلزون پایی دارد بسیار پهن و صاف و به کمک عضلات آن خود را بر روی زمین می*لغزاند و به این گونه روی زمین راه می*رود. این جانور برای آنکه حرکات خود را آسان*تر انجام دهد، از غده*هایی که در پا-شکم خود دارد ماده*ای چسبناک می*تراود و جاده خود را لیز و هموارتر می*کند. پای حلزون یا همان شکمش چنان سخت و نیرومند است که اگر خود را به لبه تیغی بکشد، کمترین آسیبی نخواهد دید.

  حلزون خوراکی

  یکی از گونه*های خوراکی حلزون ، اسکارگو نام دارد . خوراکی که از حلزون اسکارگو تهیه می*شود به همین نام نیز خوانده می*شود .


  دشمنان حلزون
  حلزون*ها دشمنان زیادی در طبیعت دارند. از جمله سوسک*های زمینی- مارها- قورباغه*ها و وزغ ها- لاک پشت*ها و پرندگانی مثل مرغ- اردک و غاز.

 4. #4
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  نگهداری از حلزون به عنوان حیوان خانگی:

  حلزون*ها موجودات فوق العاده*ای هستند که نگهداری آنها آسان است. حلزون*ها معمولاً در طبیعت حدود ۱۰ سال عمر می*کنند. اما در قفس حدود ۳ تا ۷ سال. حلزون*های بومی منطقه حتی تا ۱۵ سال هم عمر می*کنند. پس خودتان را برای نگهداری از یک دوست کوچولوی سمج آماده کنید. حلزون*ها ترجیح می*دهند پیش خود یا هم نوعانشان به حال خود رها باشند. پس اگر بعد از مدتی از نگهداری آنها خسته شدین آنها را به طبیعت باز گردانید.


  تصویری از جند حلزون آچاتيناحلزون*ها به چیزهای مختلف اطرافشان واکنش نشان می*دهند. پس بهتر است که خانه*ای را که برایشان تدارک می*بینید را شلوغ نگه دارید. بهتر است زمین خانه شان را با برآمدگی*ها و فرو رفتگی*ها پر کنید. حلزون*ها به قایم شدن در سوراخ*ها علاقهٔ خاصی دارند. می*تونید از خاک یا ذغال و کود هم در خانهٔ آنها استفاده کنید. آنها بیشتر زندگی شبانه دارند و اگر بهشان خوب رسیدگی بشود روزها را هم با سرحالی می*گذرانند.

  دربارهٔ نگهداری حلزون*ها در تنهایی نظریه*های ضد و نقیضی وجود دارند. بعضی معتقدند که اگر حلزون تنها باشد بهتر رشد می*کند و سالم تر می*ماند. اما این طور که پیداست حلزون*ها زندگی دسته جمعی را بیشتر دوست دارند. آنها موقع خوابیدن دور هم جمع می*شوند و به نظر سر حالتر می*آیند. در واقع آنها سرگرم شدن را دوست دارند و با همنوعانشون ارتباط برقرار می*کنند. آنها برای انسان و سایر جانوران بی خطرند. نگهداری آنها بسیار کم خرج است و به ندرت به بیماری مبتلا می*شوند. اگر هم بیمار شوند علایم بیماری را به موقع نشان می*دهند و شما وقت کافی دارید تا برای آنها کاری کنید.  حداقل توجه برای نگهداری آنها لازم است. آنها بدون توجه می*میرند.


  در اینجا فهرستی از پایه*ای ترین کارهایی را که لازم دارند مرور می*کنیم:

  برای شروع نگهداری از ۲ حلزون آفریقایی بزرگسال به این*ها احتیاج دارید:

  حلزون*های جنگلی، آلمانمخزن پلاستیکی حدودا ۳۰*۳۰*۴۵ سانتی متر که راه فرار ندارد (با سرپوش محکم و تهویهٔ مناسب){حلزون*های اروپایی و یا حلزون*های جوان را می*توانید در ظرف*های کوچک*تری نگهداری کنید.}
  کود گیاهی. خزه ی خشک شده. (بیشتر برای پر کردن ته ظرف)
  منبع کلسیم (مثلاً استخوان*های ده پا و سپیداج و یا گچ*های طبیعی)
  میوه*ها و سبزیجات تازه
  وسایلی برای قایم شدن حلزون که شکستنی نباشند (مثل گلدان*های پلاستیکی و یا چوب پنبه)
  ۱ عدد مسواک قدیمی و خیلی نرم برای تمیز کردن صدف حلزون
  ۱ عدد اسفنج نرم برای تمیز کردن مخزن
  ۱ عدد اسپری آب


  شما باید:

  حلزون لب سفید


  حلزون را در محیطی تمیز و تازه و مرطوب نگهداری کنید.
  غذای آنها را کاملاً بشویید و بعد به آنها بدهید.
  غذای کهنه را هر روز عوض و فضله*های آنها را هر روز پاک کنید.
  همیشه برای آنها پودر کلسیم بریزید.
  ته ظرف آنها را هر زمان که احساس کردید کثیف شده تمیز کنید.
  زیر لایهٔ ظرف (کود گیاهی و ...) را هر وقت کثیف به نظر آمد عوض کنید. (معمولاً هفته*ای یک بار)
  مخزن را حدودا هر ماه یکبار ضدعفونی کنید و در آب بجوشانید.
  حلزون را هر چند وقت یکبار (معمولاً هر ماه) حمام کنید.
  هر چند وقت یکبار در مخزن به دنبال تخم بگردید و آنها را نابود کنید. (در آب و هوای گرم هر روز)


  منبع:http://www.petsnails.co.uk

 5. #5
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  حلزون سیب (Apple snail):

  حلزون طلائی آکوآریوم


  نامگذاری

  نام عمومی (غیر علمی) این حلزون در زبان انگلیسی apple snail (اپل اسنیل) یا حلزون سیب است.

  علت این نام گذاری به درستی روشن نیست.

  گروهی گرد بودن و سیب مانند بودن صدف این حلزون را علت نامگذاری اش می دانند , عده ای این اسم را ترجمه واژه ای از زبانهای دیگر میدانند که معنی سیب میدهد , برخی معتقدند که به علت اندازه بزرگ این حلزون آن را به سیب تشبیه کرده اند.

  شاید هم نخستین بار روی درخت سیب پیدا شده باشد.

  البته در برخی منابع هم به آن Mystery snail یا حلزون اسرار آمیز می گویند.


  سیستماتیک  از لحاظ رده بندی , حلزون سیب در خانواده Ampullariidae یا آمپیو لاریده جای می گیرد:

  Phylum Mollusca

  Class Gastropoda

  Subclass Prosobranchia

  Order Caenogastropoda

  Superfamily Ampullarioidae

  Family Ampullariidae


  بیولوژی , ویژگی ها , زیستگاه  حلزون سیب ساکن نواحی گرمسیری و معتدل است و از بزرگترین حلزون های آب شیرین به شمار می آید.(بهتر بگویم , بزرگ ترین حلزون آب شیرین است.)  حلزون سیب در اندازه ها و رنگهای گوناگونی وجود دارد و به همین دلیل از رایج ترین حلزونهای آکوآریومی است.

  باید گفت که برخی از گونه های حلزون سیب (مانند Pomacea canaliculata), گیاهان آبزی دانی را می خورند.

  در بسیاری از نقاط دنیا به ویژه در شالیزار های برنج هندوستان و مزارع گیاه تارو (گوش فیل یا Taro ) ؛ این حیوان یک آفت جدی و مخرب محسوب می شود.


  حلزون سیب با اینکه نرمتنی آبزی است ؛ شش و آبشش را با هم دارد و اندامی که سیفون (Siphon) نامیده می شود برای استفاده از اکسیژن جو در زمانی که جانور زیر آب است به کار می رود.

  یکی دیگر از فواید سیفون این است که حلزون می تواند با تنفس زیر آبی خطر شکار شدن خود را توسط پرندگان حلزون خوار کاهش دهد.

  از لحاظ آناتومی , در حلزون سیب ؛ آبشش در طرف راست بدن و شش در طرف چپ بدن جای دارد.

  همچنین این حلزون دارای درپوش صدف یا Shell door است که پس از بسته شدن از تبخیر آب و خشک شدن وی در فصل های خشک جلوگیری می کند و در واقع کمکی است برای دو زیست بودن این حلزون.

  همچنین ششهای حلزون سیب در شناوری( buoyancy ) و تنظیم سطح آن نقش دارند.


  اگر ششهای پر از هوای این حلزون نبود , جابجایی صدف سنگین این حلزون در زیر آب ناممکن بود و حلزون مانند تکه ای سنگ در بستر برکه ته نشین می شد.

  حلزون سیب در زمان خواب تابستانی از طریق تنفس بی هوازی (گلیکولیز بی هوازی) یاAnaerobic glycolysis به متابولیسم خود ادامه می دهد.

  گزارش شده که در جنوب هند گونه ای از حلزون سیب با نام Pila virens تا دوسال می تواند به رکود تابستانه برود.

  برخی از نمونه های این حلزون در تابستان حتی تا عمق یک متری هم نفوذ می کنند.

  در حلزونهایی که در مناطق پر غذا و معتدل مانند جنگلهای پر باران زندگی می کنند دوره بارز رکود تابستانه مشاهده نمی شود.

  از لحاظ خوراک ؛ حلزون سیب مشکل پسند نیست. هرچه در دسترسش قرار بگیرد می خورد ولی گیاهان نرم و قابل گوارش را ترجیح می دهد.زمانی که در محیط آبی خوراک به اندازه کافی نباشد , حلزون ما آب را رها کرده و با استفاده از ششهای خود , در خشکی به دنبال خوراک میگردد.

  زمانی که غذا در سطح آب باشد , حلزون با استراتژی جالبی عمل می کند.

  حلزون پاهای خود را جمع کرده و ساختاری قیف مانند می سازد که به آن foot-funnel یا قیف پایی می گویند.

  وقتی قیف پاهای حلزون پراز مواد معلق شد , حیوان سر خود را راخل قیف کرده و به خوردن غذاهای جمع آوری شده می پردازد.  حلزون سیب p.H 7 تا 8 را می پسندد.

  آنچه در آبزیدانی که دارای حلزون است مهم می باشد این است که این حلزون ها آب غنی از کلسیم را می پسندند . اگر آب آبزیدان سبک باشد , حلزون سیب نمی تواند پوسته محکمی بسازد. و پوسته اش آسیب دیده و می میرد.

  میانگین اندازه بیشتر نمونه های این خانواده 5/2 سانتی متر است ولی اندازه گونه

  Pomacea maculata به 15 سانتی متر هم میرسد.

 6. #6
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  قسمت دوم حلزون سیب:

  باز آوری

  نکته جالب این است که حلزون سیب دو جنس جدا یا gonochoristic است , در حالی که بیشتر حلزونها نر _ ماده یا هرم آفرودیت (Hermaphrodite) هستند.

  گزارشهایی مربوط به دوجنسی مرحله ای در برخی از انواع حلزون سیب دیده شده که مبنی بر این است که آنها اول نر و پس از مدتی ماده می شوند که به این موجودات Protandrous می گویند.

  برای تولید مثل , حلزون نر اندام جنسی نرینه خود را وارد بدن ماده کرده و آن را بارور می سازد.  عمل جفت گیری ممکن است یک ساعت تا یک روز ادامه داشته باشد.

  حلزون ماده می تواند اسپرم های فعال را ماه ها در دستگاه تناسلی یا Genital tract خود نگه داردتا اگر در طی این مدت نری ندید از آن برای بارور کردن خود استفاده کند.

  سپس حلزون سیب ماده در خارج از آب تخم گذاری می کند , عملی که در حلزونهای آبزی نادر است.

  تخم گذاری معمولا در فاصله بسیار کمی در بالای مرز آب و هوا یا waterline انجام می شود.(چرا؟)

  این استراتژی باعث می شود که غارتگران زیر آب مانند ماهیان که تخم این حلزونها را می خورند , سرشان بی کلاه بماند.

  تخم گذاری در شب یا اوایل صبح انجام می شود.

  گذاشتن هر عدد تخم , 30 ثانیه و گذاشتن یک توده تخمی از 1 تا 6 ساعت زمان میبرد.

  بر حسب گونه , 100 تا 1000 عدد تخم به وسیله این حلزونها گذاشته می شود.

  حتی در برخی مواقع فرآیند تخم گذاری 2 روز طول می کشد.

  در طی تکامل تخمها , رنگ آنها دگرگون می شود.

  پس از آنکه حلزونهای جوان , اندوخته درون تخم یا زرده (yolk ) را خوردند , شروع به خوردن تخم کرده و از آن خارج می شوند.

  در طی روز اول خروج از تخم , باقی مانده توده های تخمی خوراک غالب نوزادان را

  تشکیل می دهد.


  یکی از راههای شناسایی گونه های حلزون سیب توجه به رنگ تخم آنهاست .  دشمنان حلزون سیب

  غیر از انسان بخرد که حلزون سیب را خوراک خود می کند , حیوانات شکارچی دیگری که این حلزون را طعمه خود می کنند در لیست زیر نوشته شده:

  List of Apple snail predators:

  Insects

  Sciomyzidae sp.
  Odonata sp.
  Belostomidae sp. (water bugs)
  Dysticidae sp. (dragonflies)
  Lampyridae sp. (fire flies)
  Hydrophilidae sp.
  Solenopsis geminata
  other insects
  Fishes

  Lepomis macrochirus (sunfish)
  Botia sp. (clown loaches)
  Tetraodon sp. (puffers)
  Bunocephalus sp. and Leiocassis sp. (catfish)
  various cichlids (Pseudotropheus sp., Melanochromis sp., Cichlasoma sp., Aequidens sp. and others)
  various Gourami's (Osphronemus sp., Trichogaster sp. and others)
  some Betta splendens (Betta Fish)
  Mylopharyngodon piceus (Chinese carp)
  other fish
  Amphibians

  Rana pipiens (leopard frog)
  various salamanders
  Crocodilians

  Alligator sp.
  Crocodylus sp.
  Paleosuchus sp.
  Caiman sp.
  Reptiles

  Dracaena guianensis (Caiman lizard)
  Snakes

  Natrix sp.
  other snakes
  Crayfishes

  Procambarus sp.
  other crustacea
  Turtles

  Sternotherus sp.
  Kinosternon sp.
  Pseudemys sp.
  Trionyx sp.
  Podocnemis sp.
  Malaclemys sp.
  Gopherus sp.
  other turtles
  Mammals

  Oryzomys palustris (rice rat)
  Neofiber alleni (water rat)
  other mammals
  Birds

  Rostrhamus sociabilis (everglade kite)
  Aramus guarauna (limpkins)
  Lassidic mexicanus (boat-tailed grackles)
  Anastomus lamelligenus (open-bill stork)
  various ducks
  other birds


  بهتر است بگویم که ماهیان آکوآریومی مانند لوچ دلقک , ماهی فایتر و بیشتر گورامی ها بدشان نمی آید که این حلزون را نوش جان کنند.

 7. #7
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  قسمت سوم حلزون سیب:


  آیا حلزون سیب برای انسان خطر دارد؟  در مناطقی که از حلزون سیب برای تغذیه انسان استفاده می شود ؛ اگر گوشت حلزون به خوبی پخته نشود,میتواند انگل Angiostrongylus cantonensis که عامل بیماری Rat lungworm (کرم ریه موش صحرایی)است را به انسان منتقل کرده و او را مبتلا کند.

  جالب است بدانید لاروهای عفونت زای آنژیوسترونژایلوس کانتوننسیس پس از خورده شدن توسط انسان , به مغز و نخاع رفته و ایجاد مننگوانسفالیت ائوزینوفیلی میکنند.

  که نشانه های نخستین آن سردرد شدید , سفتی گردن و تب پایین می باشد.

  تهوع و استفراغ به طور معمول وجود دارد. مورمورکردن اندامها و دو بینی هم در پی آن می آید و پس از آن مشکلات عصبی شدید بروز می کند.

  شاید فروبردن دست زخمی به آبزیدان حاوی این حلزون و یا وارد کردن دست آلوده به دهان (چیزی که در ایران فراوان است) نیز عواقبی داشته باشد.

  همچنین رها سازی آن در طبیعت علاوه بر معرفی عامل بیماری مذکور و افزودن شانس گسترش آن , باعث نابودی برخی از فعالیت های کشاورزی می شود.

  رها شدن عامل بیماری در مزارع سبزی و مصرف سبزی آلوده نیز می تواند انسان را مبتلا کند.


  طرح سوال  آیا به نظر شما هیچ ارگانی در کشور میداند که تاکنون چند عدد حلزون سیب به کشور وارد شده است ؟ یا روزانه وارد می شود؟

  آیا هیچ موسسه ای میتواند برآورد کند چند درصد از این حلزونهای وارداتی به محیط زیست ایران رها شده اند؟

  آیا اصلا هیچ اداره ای محموله وارداتی آکوآریوم فروشهای سودجو را از خارج به داخل ایران را کنترل میکند؟ و اگر کنترلی هست آیا توسط یک کارشناس شیلات یا ماهی شناس یا مهندس محیط زیست صورت می گیرد یا توسط افراد بی سواد در این زمینه؟

  آیا وقتی به پزشک مراجعه می کنید و از شکم درد یا سر درد یا مشکلات سیستم عصبی شکایت می کنید , اصلا به فکرش می رسد که از شما بپرسد که در منزل آکوآریوم دارید و آیا دست خود را درون آن می کنید یا نه؟و آیا اصلا می داند حلزون سیب و آنژیوسترونژایلوس چیستند؟ یا اینکه اصلا آموزشی در این زمینه ندیده است؟

  این ها سوال هایی است که جوابش را نمی دانیم. و اینکه .....................................


  منبع:پایان نامه کارشناسی آقای رضا حکیمی مفرد

 8. #8
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  لیسه:

  حلزونی بی*صدف است.

  این جانور متعلق به زیرردهٔ راست*شکم*پایان (Orthogastropoda) و بالاراستهٔ دگرآبششان (Heterobranchia)، راستهٔ شش*داران (Pulmonata) است.


  طبقه*بندی علمی
  فرمانرو: جانوران

  شاخه: نرم*تنان

  رده: شکم*پایان

  زیررده: راست*شکم*پایان

  بالاراسته: دگرآبششان

  راسته: شش*داران

  زیرراسته: Eupulmonata

  فروراسته: Stylommatophora

 9. #9
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  لیسهٔ دریایی:

  یکی از نرم*تنان دریایی است.

  این جانور بی*صدف از ردهٔ شکم*پایان است و ۳ هزار گونهٔ توصیف*شده دارد. ویژگی لیسه*های دریایی رنگ*های غیر عادی و ریخت*های شگرف آن*ها است.

  لیسهٔ دریایی متعلق به زیرردهٔ راست*شکم*پایان (Orthogastropoda) و بالاراستهٔ دگرآبششان (Heterobranchia) است.

  طبقه*بندی علمی
  فرمانرو: جانوران

  شاخه: نرم*تنان

  رده: شکم*پایان

  زیررده: راست*شکم*پایان

  بالاراسته: دگرآبششان

  راسته: لیسگان دریایی

 10. #10
  همکار قدیمی انجمن پرندگان

  تخصص
  Mechanical Engineer
  محل سکونت
  تهران_کرج
  تاریخ عضویت
  Apr 2010
  شماره عضویت
  40
  میانگین پست در روز
  0.17
  تعداد ارسال ها
  488
  پروانهٔ دریایی:

  از جانوران نرم*تن آبزی است که در اصل نوعی حلزون شناگر و آبزی به*شمار می*آید.

  این جانور متعلق به زیرردهٔ راست*شکم*پایان (Orthogastropoda) و بالاراستهٔ دگرآبششان (Heterobranchia)، راستهٔ پُشت*آب*ششان (Opisthobranchia)، زیرراستهٔ پروانه*های دریایی (Thecosomata) است. از آن*جا که پروانه*های دریایی بر خلاف اکثر شکم*پایان دیگر، تمامی عمر خود را در حالت پلانکتونی می*گذرانند آن*ها را جانورانی تمام*پلانکتونی (Holoplanktonic) می*نامند.

  از دیدگاه زمین*شناختی، پروانه*های دریایی گروهی تازه هستند و از دوره پالئوسن پسین تکامل یافته و به دوره نوزیستی رسیده*اند.

  پروانه*های دریایی بیشتر از پلاکتون*ها تغذیه می*کنند ولی گاه فعالانه دست به شکار هم می*زنند. پروانه*های دریایی هر روز به طور دسته*جمعی در ستونی عمودی به دنبال پلانکتون*ها به اعماق دریا می*کوچد و شب*ها در سطح آب به شکار باز می*گردد. به هنگام فرو رفتن به اعماق، پروانهٔ دریایی باله*های خود را رو به بالا می*گیرد.

  طبقه*بندی علمی
  فرمانرو: جانوران

  شاخه: نرم*تنان

  رده: شکم*پایان

  زیررده: راست*شکم*پایان

  بالاراسته: دگرآبششان

  راسته: پشت*آب*ششان

  زیرراسته: پروانه*های دریایی

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ