دو پرنده شکاری نادر و حمایت شده در سطح جهانی، «بالابان» و «شاهین» توسط ماموران «پارک ملی دریایی نای بند» کشف و ضبط شد.
به گزارش سبزپرس، این پرندگان کمیاب که در راس زنجیره غذایی قرار دارند به شدت در معرض خطر قرار گرفته اند و برنامه های حفاظتی آنها در سراسر جهان اجرایی شده است.
در گزارشی که از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر منتشر شده آمده است که زنده گیری این پرندگان یکی از اصلی ترین عوامل نابودی آنها بوده که با دست آموز شدن این پرندگان باهوش عملاً از چرخه طبیعی خارج می شوند و تولید مثل آنها در طبیعت و همچنین بازگشت شان به شرایط سخت طبیعت غیر ممکن می شود.
«کنوانسیون سایتیس» در سال ۱۹۷۳ برای حفظ برخی از گونه های در خطر انقراض در برابر بهره برداری بی رویه از طریق کنترل و برقراری محدودیت هایی در تجارت (صادرات و واردات) آنها در واشنگتن تشکیل شد و محدودیت هایی را برای تجارت گونه ها شامل گیاهان و جانوران اعم از زنده یا غیر زنده یا هر بخش قابل تشخیص یا مشتقات آنها به وجود آورد.
«کنوانسیون سایتیس» با کمک دولت های متعهد با اتخاذ تدابیر لازم و سرعت در انتقال اطلاعات به ویژه اطلاعات مربوط به قاچاق گونه های ارزشمند و تخلفات کشف شده در مرزها ، موفقیت چشمگیری در زمینه کنترل تجارت و صدور و ورود گیاهان و جانوران در خطر انقراض به دست آورده است و برای جلوگیری از قاچاق گیاهان و حیوانات، ورود و خروج آنها در هر کشور نیاز به کسب «مجوز سایتیس» دارد .
برای جلوگیری از قاچاق این پرندگان کمیاب در قانون جرایم سنگینی برای آن پیش بینی شده است که هم اکنون این جرایم برای «بالابان»، «شاهین» و «بحری» یک میلیون و دویست هزار تومان است.
این پرندگان در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارند و به شدت مورد علاقه «قوش بازان» برای شکار «هوبره» هستند و برای حفاظت این گونه ها، علاوه بر حفاظت از زیستگاه های تولید مثلی آنها باید از زنده گیری و خرید و فروش و خروج آنها از مبادی خروجی کشور مانند اسکله ها جلوگیری به عمل آورد.