برای دومین بار فیلمبرداری ازگونه نادر گربه شنی در شهرستان ایرانشهر صورت گرفت طی بازدید از زیستگاه گربه شنی در منطقه دشت سمسور که به همراه کارشناسان دفاتر حیات وحش و زیستگاه های سازمان حفاظت محیط زیست در دی ماه۹۰ صورت گرفت سه قلاده گربه شنی در سه موقعیت جغرافیایی متفاوت مشاهده شد
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان، مامورین محیط زیست اداره حفاظت محیط زیست ایرانشهر برای دومین بارموفق به فیلمبرداری از یک قلاده گربه شنی شدند .
پس ازانجام بیومتری و فیلمبرداری، حیوان رهاسازی شد.
لازم به ذکر است نتایج بیومتری این گربه شنی طول دم:۲۹ سانتی متر، طول سر و تنه:۴۸ سانتی متر، طول پا:۱۱سانتی متر، ارتفاع:۲۵ سانتی مترمی باشد.
این گزارش می افزاید، اگر چه پیش از این گمان میرفت که این گونه در زیستگاه های شرق کشور ازبین رفته باشد اما با تصویر برداریهای صورت گرفته اخیر حضور این گونه در منطقه به اثبات رسیده است. لازم به ذکر است که یکی از فیلمهای اخذ شده در فروردین ماه ۸۹ در کارگاه تخصصی مدیریت گربه سانان که در آذر ماه سال جاری در دانشگاه محیط زیست برگزار شده بود، ارائه شد.
متاسفانه مشکلی که حیات این گربه کمیاب،نادر و زیبا را تهدید می کند وجود تله های مخصوص شکار هوبره،بوته کنی،قطع درختچه های بیابانی،تخریب مراتع وچرای بیش از حد دام ها می باشد
گفتنی است، گربه شنی گربهسان کوچکی است در زبان بلوچی گیابان گربگ نامیده می شود. در مناطق شنزار بیابانی آفریقای شمالی،عربستان، آسیای مرکزی، ایران و پاکستان زندگی می کند.
زیرگونه ای که در ایران زیست می کند.گربه شنی کمی از گربه های خانگی بزرگتر است، سری پهن، گوش بزرگ و دست و پای کوتاه دارد و در کف پنجه ها موهای بلند قهوهای یا سیاه دارد که پینه ها را می پوشاند و آنها را از گرمای شدید کویر حفظ می کند و با پراکندن وزن بدن موجب میشود تا به خوبی بر روی شن های روان حرکت کنند.
رنگ موهای پشت زرد، و با نوارها و خالهای نسبتا تیره، ولی زیر بدن سفید میباشد. شنوایی فوق العاده قوی دارند که حتی امواج ماورای صوت ناشی از حرکت جانوران در زیرزمین را هم دریافت می کند.طول سر و تنه به طور میانگین ۵۰ سانتیمتر و دم ۲۸ سانتیمتر است. ارتفاع بدن در ناحیه شانه ۲۴ تا ۳۰ سانتیمتر و میانگین وزنش ۲٫۷ کیلوگرم است
این گربه بیشتر مناطق استپی و بیابانی را برای زیست انتخاب میکند. این گربه در ایران در پارک ملی کویر، مناطق جنوبی کویر لوت در استان کرمان، محدوده دو شاخ در منطقه حفاظت شده توران در استان سمنان، پناهگاه حیات وحش بختگان، منطقه حفاظت شده بهرام گور و منطقه شکار ممنوع دره باغ بوانات در فارس، غرب پناهگاه حیات وحش عباسآباد و منطقه حفاظت شده موته در اصفهان زیست می کند، دشت ترکمن صحرا و نواحی شمالی خراسان رضوی دیده شدهاست. پراکنش جهانی هم شامل شمال آفریقا، عربستان تا ترکمنستان میشود.
درباره رفتار این گربه اطلاعات ناچیزی در دست است. عمدتاً شبگرد است و روزها در لانه خود که به طور عمودی بر زمین حفر کرده یا زیر بوته ها و شکاف سنگ ها استراحت میکند، با آنکه روی زمین فعالیت میکند اما به خوبی می تواند از درخت بالا رود. پس از غروب به شکار جوندگان، مارمولک ها،پرنده ها و حشرات میرود. البته خوراک اصلی وی جوندگان کوچک همچون جربیل، پامسواکی و هامستراست. جز در هنگام جفتگیری تنها زندگی میکند.با توجه به اینکه تمام آب مورد نیاز بدن خود را از غذایش به دست میآورد از منابع آبی دوری میگزیند. انسان، پرندگان شکاری، گرگها و مارها دشمنان طبیعی اویند