وزیر ورزش و جوانان گفت: ورزش مفرح سواركاری كه مورد تاكید پیشوایان دین مقدس اسلام است، باید مورد توجه جدی قرار گیرد.


به گزارش سایت صنعت اسب از فدراسیون سواركاری، 'محمد عباسی' پس از دیدار از مجموعه سواركاری نوروزآباد در نشست صمیمی با مسوولان فدراسیون سواركاری و شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی اظهار داشت: سواركاری یكی از ورزش های بومی و سنتی ایران است و توجه به ورزش برای تامین نشاط و شادابی جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان امری ضروری محسوب می شود.

وی ادامه داد: همه ما زمان كودكی اسب سوار می شدیم و با اسب آشنایی داریم اما باید به سواركاری نوین، نگاه علمی و فنی داشت.

وزیر ورزش و جوانان تصریح كرد: فدراسیون سواركاری باید با جدیت به صورت علمی و آكادامیك با برنامه ریزی توسعه ورزش سواركاری را پیگیری كند و اصول و مبانی علمی و فنی برای پرداختن حرفه ای به ورزش سواركاری نیز باید در برنامه ها رعایت شود.

عباسی با اشاره به سرمایه گذاری های كلان صورت گرفته در ورزش سواركاری و اسب و اسبداری در كشور اضافه كرد: سرمایه گذاری و تولید و پرورش اسب برای تامین نیاز داخلی و صادرات باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای ایجاد بستر لازم و مطلوب به منظور توسعه سواركاری و اسبداری با وزارت جهاد و كشاورزی و سازمان های ذیربط هماهنگی در زمینه های مختلف به ویژه حل مشكل حمل و نقل بین المللی اسب انجام می شود و اگر نیاز به مصوبه خاصی در دولت هم باشد، پیگیری خواهد شد.

عباسی در پایان با اشاره به وجود چند مجموعه سواركاری بزرگ دولتی و زیرساخت های موجود در آنها در كوتاه مدت برای استفاده بهینه بر بازسازی و بهسازی مجموعه های سواركاری توسط شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی و در میان مدت نسبت به تهیه طرح توسعه برای توسعه آنها تاكید كرد.

در ابتدای این نشست، 'محمود حیدری' سرپرست فدراسیون سواركاری از توجه جدی و حمایت های وزیر ورزش و جوانان از ورزش مذهبی، بومی، ملی سواركاری و اسب و اسبداری قدردانی كرد.

وی، بازسازی، بهسازی و توسعه مجموعه های سواركاری، حل مشكل حمل و نقل بین المللی اسب، توجه رسانه ها بویژه صدا و سیما به ورزش سواركاری، توجه جدی مسوولان ارشد كشور در برنامه های كلان به این حوزه، توجه جدی به اسب های اصیل ایرانی و حمایت همه جانبه از تولید كنندگان و پرورش دهندگان و هدفمند كردن واردات اسب و فراهم كردن زمینه های صادرات را از مطالبات و نیازهای فوری و اولویت دار جامعه سواركاری كشور و دست اندركاران اسب و اسبداری اعلام كرد و خواستار رسیدگی شد.

'سعیدرضا عاصمی' رییس هیات مدیره شركت توسعه و نگهداری اماكن ورزشی نیز در این نشست از هماهنگی صورت گرفته برای بازسازی و بهسازی مجموعه های سواركاری خبر داد و برای اقدامات جدی تر اعلام آمادگی كرد.

'محمد عباسی' وزیر ورزش و جوانان در ادامه از بخش های مختلف مجموعه سواركاری نوروزآباد دیدن كرد.

شایان ذكر است، وزیر ورزش و جوانان دو ماه پیش نیز از مجموعه سواركاری شهدا در شرق تهران دیدن كرده بود.