دیده بان حقوق حیوانات: “امیر عبدوس” مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست از کشف محموله قاچاق ۱۴ فلامینگو و ۲ قطعه قو توسط کلانتری ۱۳ شهرستان رشت خبر داد و گفت: تعداد ۱۴ قطعه فلامینگو و ۲ قطعه قو توسط کلانتری ۱۳ شهرستان رشت کشف و به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان تحویل شد.وی افزود: خودروی حامل پرندگان که از فریدونکنار مازندران به سوی تهران در حال ترانزیت بوده است؛ در مسیر جانبازان شهرستان رشت به خودروی مذکور مشکوک و پس از تفتیش خودرو محموله قاچاق پرندگان کشف می گردد که در این حین دو متخلف دستگیر و جهت سیر مراحل قضایی به دادگاه معرفی شدند .
گفتنی است، اسارت در قفس؛ عدم دسترسی این پرندگان به غذا منجر به ضعف و ناتوانی این پرندگان برای پرواز گردیده است که تا جهت تجدید نیرو ی یک پرواز دیگر در پناهگاه حیات وحش سلکه تیمار خواهند شد.
امروزه فلامینگوها به دلایل مختلف از جمله خشک شدن تالاب ها و کاهش کیفیت آب آنها این گونه یا جوجه آوری نکرده و یا به تعداد کم جوجه آوری می کنند و متاسفانه در اغلب این جوجه آوری ها در نهایت یا آشیانه ها تخریب شده اند یا جوجه ها بر اثر خشک شدن تالاب مرده اند و کمین شکارچیان جهت صید این پرندگان سرنوشت اسفناکی را برای این پرندگان رقم خواهد زد .این پرندگان زیبای حمایت شده از جمله پرندگان زمستان گذاران در ایران هستند که باید به خوبی به آنها توجه شود زیرا هریک از آنها میهمانان امروز تالابهای ایران هستند.

زنده گیری و حلقه گذاری ۵۴۰ قطعه پرنده در تالاب های سلکه و بوجاق ازابتدای سال تاکنونمدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان با اشاره به زنده گیری و حلقه گذاری ۵۴۰ قطعه پرنده در تالاب های سلکه و بوجاق ازابتدای سال تاکنون گفت: در هفته پایانی آبان سال ۱۳۹۰ تعداد ۹۰ قطعه پرنده از ۲۷ گونه پرنده در پارک ملی خشکی دریایی بوجاق و پناهگاه حیات وحش سلکه زنده گیری و توسط کارشناسان معاونت محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان حلقه گذاری گردید که تعداد حلقه گذاری پرندگان به ۵۴۰ قطعه از ابتدای سال تا کنون رسید.
امیر عبدوس افزود: خروس کولی ، سلیم خاکستری ، سلیم طلایی ، دم سرخ سیاه ، الیکایی ، جغد تالابی ، پیپت صحرایی ، اردک ارده ای و کفچه نوک از جمله پرندگانی بوده اند که برای نخستین بار طی سالجاری و در هفته پایانی آبان ماه حلقه گذاری گردیده اند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان خاطر نشان کرد: ورود جبهه های هوایی سرد به استان گیلان در روز های گذشته و بارش های فراوان در ماه های اخیر ؛ مهاجرت پرندگان به استان گیلان را افزوده است که نمونه بارز آن را می توان در پناهگاه حیات وحش سلکه و پارک ملی خشکی دریایی بوجاق کیاشهر مشاهده کرد. در همین راستا کارشناسان این اداره کل به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پرندگان و تعیین مسیرهای مهاجرت اقدام به زنده گیری و حلقه گذاری تعدادی از این گونه ها نمودند.

گفتنی است، از نکات بارز این حلقه گذاری مشارکت ۴ نفر از همیاران محلی جهت زنده گیری پرندگان و به روشهای سو ؛ تور هوایی ؛ میسنت بوده که پس از حلقه گذاری دوباره رهاسازی و به دامان طبیعت بازگشتند.
فلامینگو و قوی گنگ زخمی توسط دوستداران محیط زیست به محیط زیست رودسر تحویل داده شد
بهره گیری از بال کاکایی مرده در ترمیم پای فلامینگوی زخمی
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان در ادامه اظهار داشت: یک قطعه قوی گنگ نابالغ و یک قطعه فلامینگو در حاشیه رودخانه کیارود که به شدت مجروح شده بودند توسط دوستداران محیط زیست کشف و به مامورین اداره حفاظت محیط زیست رودسر تحویل شد که جهت مداوا به کلینیک دامپزشکی تحویل شد .
امیر عبدوس افزود: این دو قطعه پرنده که مورد اصابت ساچمه قرار گرفته بودند پس از اقدام های اولیه پزشکی به صورت جداگانه مورد جراحی قرار گرفتند .
به دلیل عفونت شدید محل شکستگی پای فلامینگو، دکتر بهرام واله با استفاده از روشی ابتکاری و بهره گیری از استخوان بال یک قطعه پرنده کاکایی مرده ، محل های شکستگی را در سه نقطه از ران و زیر زانوی فلامینگو ترمیم نمود و محل اصابت ساچمه به ناحیه شکم را پس از خارج کردن ساچمه ها ضد عفونی و بخیه کرد .حال عمومی دو پرنده در حال حاضر رضایت بخش گزارش شده است.
متأسفانه همه ساله در فصل شکار به دفعات مشاهده شده است که افرادی صرفاً جهت تفریح اقدام به تیراندازی به سمت پرندگان می کنند و مصدومیت و مرگ تدریجی و عذاب آوری را برای این مخلوقات زیبای خداوند رقم می زنند .بیائیم به خود و کودکانمان این مسئله را یاد آور شویم که لذتی که در تماشای حیات وحش وجود دارد قطعاً در کشتار آنها نیست.
کشف و ضبط نمونه های تاکسیدرمی شده از یک قلاده گربه وحشی و یک طاقه قرقاولامیر عبدوس گفت: بر اساس گزارش مردمی و با همکاری کلانتری شهر سنگر مبنی بر شکار یک طاقه قرقاول و یک قلاده گربه وحشی توسط متخلفین شکار و صید و در جریان تفتیش و بازرسی از منزل و خودروی افراد مذکور مامورین حفاظت محیط زیست گیلان موفق به کشف یک قبضه سلاح غیر مجاز به همراه نمونه های تاکسیدرمی شده گربه وحشی و قرقاول از متخلفین شدند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گیلان ادامه داد: این پرونده متخلفین به دادسرای انقلاب رشت و دادگاه سنگر ارجاع گردید که ضرر و زیان وارده به محیط زیست به مبلغ یک میلیون و ششصد هزار ریال جهت گربه وحشی و دومیلیون و چهارصد هزار ریال از بابت قرقاول وصول شد. سایر جرائم زیست محیطی متهمین پس از صدور حکم دادگاه وصول خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: پاسگاه سر محیط بانی دوستلات و سراوان در شش ماهه اول سال ۱۳۹۰ موفق به کشف ۵ قبضه سلاح شکاری غیرمجاز ، ۶ قبضه سلاح شکاری مجاز و کشف ۱۲ رشته تور سالیک و ۴ رشته تور زیر آبی گردیده اند؛پایش برداشتهای شن و ماسه در حوزه استحفاظی سنگر و دوستلات ؛ پایش صنایع و صدور اخطاریه های متعدد به واحدهای آلاینده و پلمپ برخی از آنها مختصری چند از عملکردهای مطلوب مأمورین اجرایی این اداره کل در حوزه استحفاظی یاد شده است.
مشاهده ۴۱ قطعه زنگوله بال در پارک ملی بوجاق کیاشهر برای نخستین بار
۴۱ قطعه زنگوله بال در پارک ملی بوجاق در طی یک روز شمارش شد

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان گیلان ،۴۱قطعه زنگوله بال در پارک ملی بوجاق در طی یک روز شمارش شد. از سال ۱۳۸۲ که این گونه برای اولین بار در پارک ملی بوجاق شناسایی شد ، این نخستین بار است که این تعداد زنگوله بال در طی یک روز توسط کارشناسان اداره کل محیط زیست مشاهده و شمارش می شود. حداکثر مشاهدات تاکنون ۹ قطعه در طول یک روز بوده است. مشاهدات این تعداد زنگوله بال بیانگر اهمیت و ارزش حفاظتی پارک ملی بوجاق است که این تعداد زنگوله بال بوجاق را زیستگاه امن زمستانه خود انتخاب کرده اند.
این گزارش می افزاید: زنگوله بال از تیره هوبره ئیان و از گونه های حمایت شده ایران و در خطر انقراض جهانی است. اندازه این پرنده ۴۱ تا ۴۵ سانتیمتر و شبیه مرغ خانگی است اما سر کوچک ؛ گردن و پاهای بلندی دارد. در پاییز و زمستان سطح پشتی پرنده قهوه ای- خاکی با خطوط باریک سیاه. سینه کمرنگ و سطح شکمی اش سفید رنگ است. گیلانیان این پرنده را با نام محلی کرکجه یا کرک جیجه می شناسند.