دیده بان حقوق حیوانات: به نظر میرسد میمونی [شامپانزه] که چند روز پیش درگذشت چیتا، بازیگر فیلمهای «تارزان» نبوده است.
به گزارش خبرآنلاین، دعوا بر سر اینکه این میمون بازیگر معروف فیلمهای «تارزان» بوده یا خیر تنها یک روز پس از انتشار خبر مرگ او در ۸۰ سالگی شروع شد.
دبی کاب، مدیر موسسه حمایت از حیوانات «سانکوست پرایمیت» در فلوریدا چهارشنبه اعلام کرد این میمون را پدربزرگ او در سال ۱۹۶۰ از جانی ویسمولر بازیگر فیلمهای «تارزان» گرفته است. چیتا در فاصله سالهای ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۴ در فیلمهای «تارزان، مرد میمونی» و «تارزان و جفتش» با ویسمولر همبازی بود.
اما ماجرا زمانی عجیب میشود که کاب هیچ مدرکی برای حرفهای خود نشان نمیدهد و ادعا میکند تمام مدارک سال ۱۹۹۵ در آتش سوزی از بین رفتهاند.
این در حالی است که برخی منابع هالیوود میگویند میمونی به نام جیگز یا آقای جیگز به همراه ویسمولر در فیلمهای تارزان نقش چیتا را بازی کرده و این میمون سال ۱۹۳۸ مرده است.
از طرفی دیگر اینکه میمونی به ۸۰ سالگی برسد امری بسیار نادر است، شاید این میمون پیرترین میمون دنیا باشد. طبق آمار دیگر موسسات حمایت از حیوانات میمونهایی که در چنین موسساتی زندگی میکنند بین ۴۰ تا ۶۰ سال عمر میکنند و تنها یک نمونه ۷۳ ساله در یکی از این موسسات نگهداری میشود.
چنین ادعاهایی عجیب نیست. سال ۲۰۰۸ نیز یک نفر ادعا کرده بود صاحب میمونی است که با ویسمولر همبازی بود، اما مطبوعات خیلی سریع به آن واکنش نشان دادند و حرفهای فرد را تکذیب کردند. آر.دی. راسن در آن سال طی تحقیقاتی کشف کرد میمون مدعی متولد ۱۹۶۰ بوده و به هیچ شکلی نمیتوانسته در دوران طلایی هالیوود یعنی در دهه ۱۹۳۰ میلادی در کنار جانی ویسمولر، شناگر برنده مدال طلای المپیک و بازیگر نقش تارزان در آن فیلمها حضور داشته باشد.
راسن در مورد این میمون جدید نیز گفته عکسی که از میمون منتشر شده نشان میدهد او یک دلال بالقوه است. از طرفی دیگر کاب مدعی است که چیتا را پس از مردن سوزاندهاند و همین به سوظنها دامن میزند.
رابرت آزبرن، مورخ سینمایی معتقد است «شخصیت چیتا یکی از دلایل اصلی علاقه مردم به فیلمهای «تارزان» بود چون بسیار بامزه بود. این شخصیت همیشه نمک فیلمهای «تارزان» بود.» به گفته این مورخ چیتا در دوران خودش یک ستاره بوده است.
طبق گفتههای مسئولان موسسه «سانکوست پرایمت» چیتا یا میمونی که آنها مدعی هستند چیتا بوده بسیار خوشاخلاق و باهوش بوده است.
با اینکه گفتههای مسئول این موسسه شبهبرانگیز است ،اما تحقیقاتی در زمینه رد یا تائید صحبتهای او شروع نشده است و واقعا مشخص نیست میمون درگذشته چیتا بوده یا بهانهای برای به شهرت رسیدن موسسه.