اواخر پاییز و اوایل زمستان که می شود وحوش را می توان دید که در فصل سرمستی بی مهابا از زیستگاههای خود بیرون آمده و بی پروا حتی تا نزدیکی روستاها و جاده ها نیز به پیش می آیند.این فصل را می توان فصل زیبایی حیات وحش نامید، فصلی که باید به احترام طبیعت ایستاد و شکار را به فراموشی سپرد. فصلی که طبیعت و حیات وحش زیبایی های خود را به نمایش می گذارد.
جفت گیری کل و بز در زیستگاههای حفاظت شده لرستان
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان، با اشاره به آغاز فصل سرمستی وحوش اظهار داشت: در این فصل جانوران وحشی و گونه های طبیعی استان از جمله “کل” و “بز” اقدام به جفت گیری می کنند.

محمد حسین بازگیر با بیان اینکه کل و بز را در تمام طول سال به سختی می توان مشاهده کرد افزود: ولی در این فصل این گونه ها حتی تا کنار جاده و محل سکونت انسانها نیز می آیند.
وی ادامه داد: در این فصل بیشترین خطر متوجه این گونه های منحصر به فرد است.
و شکارچیان عازم شکار می شوند…
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان با اشاره به تهدیداتی که متوجه این گونه ها است بیان داشت: متاسفانه در این فصل سال هر کسی اسلحه ای در اختیار دارد برای شکار عازم مناطق مختلف استان می شود.

بازگیر با تاکید بر اینکه باید شرایط برای جفت گیری این گونه های منحصر به فرد فراهم شود یادآور شد: در طول یک ماه اخیر محیط بانان لرستانی در راستای حفاظت از گونه های طبیعی استان در حالت آماده باش قرار داشته و شب و روز ندارند.
وی با اشاره به استقرار و اعزام تیم های گشت و کنترل به مناطق مختلف استان گفت: در این راستا به منظور افزایش سطح حفاظت از نیروهای شهرستانها نیز در مناطق حفاظت شده استان استفاده کرده ایم.
ارتقا سطح حفاظتی منطقه سفیدکوه لرستان
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان با اشاره به ارتقاء سطح حفاظتی منطقه سفید کوه گفت: در این راستا علاوه بر تیم حفاظتی خود منطقه یک تیم از خرم آباد و دو تیم از الشتر و نورآباد در منطقه مستقر شده اند.

بازگیر با اشاره به حضور تیم های محیط بانی الشتر در دو منطقه “بسطام” و “قلایی” بیان داشت: تیم های گشت و کنترل خرم آباد نیز منطقه ” کلدر” و “سرمغ” را پوشش داده اند.
وی با اشاره به استقرار تیم حفاظتی نورآباد در منطقه تنگ معشوره ادامه داد: جنوب منطقه سفید کوه را نیز تیم های یگان حفاظت محیط زیست استان لرستان با محوریت مسئول یگان پوشش داده اند.
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان افزود: با توجه به اینکه عمده وحوش ما در جنوب سفید کوه زندگی می کنند حفاظت ویژه ای را از این منطقه در دستور کار قرار داده ایم.
حفاظت ویژه از منطقه اشترانکوه
بازگیر با اشاره به فعالیت تیم های کوهدشت و چگنی در منطقه انتهایی سفید کوه یادآور شد: همین میزان پوشش را با استفاده از تیم های گشت و کنترل و حفاظت شهرستانهای ازنا، الیگودرز، دورود و بروجرد برای پوشش منطقه اشترانکوه در دستور کار قرار داده ایم.

وی با بیان اینکه در طول ۱٫۵ ماه فصل سرمستی وحوش محیط بانان به اندازه یک سال تلاش می کنند عنوان کرد: در این فصل وحوش به صورت دسته جمعی تا نزدیکی روستاهها می آیند و همین امر احتمال شکار آنها را افزایش می دهد.
دستگیری اعضای باند شکار وحوش در لرستان
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان همچنین از برخورد با متخلفان در این فصل سال خبر داد و افزود: در این راستا طی هفته های اخیر یک باند فعال در زمینه شکار حیات وحش دستگیر شده اند.

بازگیر با تشریح روند دستگیری این افراد گفت: محیط بانان محیط زیست پس از شنیدن صدای تیر در جنوب منطقه سفید کوه رد شکارچیان را دنبال کردند و در نهایت موفق شدند این شکارچیان قهار را در نزدیکی “سرمغ” دستگیر کنند.
وی با بیان اینکه یکی از افراد دستگیر شده توسط محیط بانان لرستانی شکارچی است که پیش از این تخلفاتی را در البرز، همدان و خمین نیز انجام داده است گفت: تیم شکارچیان دستگیر شده که با مدیریت این شکارچی شاخص فعالیت می کنند به همراه اسلحه های پیشرفته دستگیر شدند.
کشف لاشه دو راس کل و بز از شکارچیان
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان ادامه داد: متاسفانه از شکارچیان علاوه بر اسلحه لاشه دو راس کل و بز نیز کشف و ضبط شد.

بازگیر با بیان اینکه تا کنون موردی از تخلف در اشترانکوه مشاهده نشده است تصریح کرد: تمام تلاش محیط زیست در این راستا است که با جلوگیری از شکار حیات وحش زمینه افزایش جمعیت آنها را در استان فراهم کند.
وی همچنین از پایش و سرشماری وحوش استان در این فصل خبر داد و یادآور شد: کارشناسان محیط طبیعی استان فرایند گشت و کنترل به منظور تهیه مستندات و تصاویر از وحوش استان را آغاز کرده و هر روز این فعالیت را پیگیری می کنند.