دیده بان حقوق حیوانات: اولین جراحی تخصصی ارتوپدی در ایران بر روی یک قلاده گرگ با موفقیت انجام شد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: اولین جراحی تخصصی ارتوپدی در ایران بر روی یک قلاده گرگ با موفقیت انجام شد.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان فارس، مهندس ابراهیمی کارنامی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت:براساس اعلام گزارش مردم محلی در شهرستان آباده پس از وقوع حادثه برخورد اتومبیل با یک قلاده گرگ، بلافاصله مامورین یگان اجرایی حفاظت محیط زیست به محل حادثه اعزام و گرگ مذکور را که از ناحیه ران به شدت آسیب دیده بود با همکاری ارگانهای دامپزشکی وآتش نشانی به اداره محیط زیست شهرستان خرم بید منتقل و در نهایت با هماهنگی لازم به مرکز اداره کل اعزام نمودند. پس ازانجام معاینات اولیه توسط دامپزشک اداره کل و عکسبرداری از گرگ آسیب دیده شکستگی قسمت انتهایی استخوان ران مشخص شد.
سپس تیم جراحی متشکل از دامپزشکان مجرب پروفسور دهقان ، آقایان دکتر وصال، رعایت و هومن تشکیل و عمل جراحی بر روی گرگ مذکور صورت گرفت.ابراهیمی کارنامی افزود:در این عمل جراحی که به مدت ۳ ساعت به طول انجامید.از شیوه های نوین جراحی دامپزشکی استفاده و در نهایت اولین جراحی تخصصی ارتوپدی در ایران بر روی یک قلاده گرگ با موفقیت انجام شد.مهندس ابراهیمی کارنامی همچنین افزود:پس از انجام عملیات موفقیت آمیز گروه جراحی بر روی این گرگ مدیریت هتل آپادانای شیراز که از دوستداران محیط زیست و علاقمندان حیات وحش می باشند جهت گذران دوره بهبودی پس از عمل(ریکاوری ) اعلام آمادگی نمودند.
به گفته دکتر فربد هومن دامپزشک اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس،این گرگ ۳ سال سن داشته و جنسیت آن نر بوده و بایستی ۸ هفته دوره بهبودی پس از عمل جراحی را بگذراند وسپس به دامان طبیعت بازگردد ،گرگ خاکستری تنها گونه گرگ موجود در ایران است که یکی از زیستگاه های آن در استان فارس میباشد ومتاسفانه تصادفات جاده ای یکی از عوامل مهم تهدید حیات وحش به شمار می روند.
لذا از تمامی هم استانی های عزیز تقاضا داریم تا همچون گذشته یاور محیط زیست بوده ودر صورت بروز مشاهدا برخورد خودرو به حیوانات وحشی ،آن ها رامورد عطوفت انسانی و اسلامی قرار دهند و ودر صورت مشاهده هر نوع آسیب به حیات وحش مراتب را سریعا به اداره محیط زیست نزدیکترین شهرستان یا بخش اعلام نمایند.