دیده بان حقوق حیوانات: منابع خبری سبزپرس در استان بوشهر می گویند که سه نفر از شیوخ عرب به قصد شکار هوبره به همراه پرندگان شکاری دست آموزشان قصد دارند که در چند روز آینده به این استان سفر کنند و در مناطق شمالی این استان، مبادرت به صید هوبره کنند.
آنها می گویند که فردی به نام «ح.ق.ک» مقدمات این سفر را برای این اعراب آماده کرده و قرار است در منزل شخصی اش از آنها پذیرایی کند. این فرد با دریافت مبلغ زیادی، به عنوان راهنمای محلی برای شکار اقدام می کند.
اما این منابع مدعی شده اند که علاوه بر «ح.ق.ک» هماهنگی هایی با نیز سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده به صورتی که این افراد به عنوان «سرمایه گذار» وارد مناطق استان بوشهر شوند.
با این حال، «بهروز اتابک زاده» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر هر گونه همکاری با شکارچیان هوبره را به شدت تکذیب می کند و درباره احتمال صدور مجوز شکار این پرنده برای اعراب نیز می گوید: هیچ گونه مجوزی حتی برای حضور این افراد در مناطف تحت حفاظت محیط زیست استان بوشهر صادر نشده، چه برسد به اینکه مجوزی برای شکار پرنده ارزشمندی چون هوبره صادر شود. هیچ مجوزی برای حضور در زیستگاه و شکار هوبره در استان صادر نشده است.
او ادامه داد: همکاران ما گروه های متعددی در سطح استان تشکیل داده اند که به صورت شبانه روزی در حال گشت و کنترل مناطق هستند. با هر گونه اقدام به شکار یا زنده گیری هوبره و همچنین قوش بازی در سطح استان به شدت برخورد خواهد شد.
«قوش بازی» اصطلاحی است که برای تعلیم و نگهداری پرندگان شکاری استفاده می شود. در دهه های گذشته، نگهداری از پرندگان شکاری و تعلیم آنها برای شکار دیگر پرندگان، امری مرسوم بود اما با تاسیس سازمان حفاظت محیط زیست و معرفی گونه های پرندگان شکاری به عنوان «حمایت شده» و «حفاظت شده»، این کار نیز غیرقانونی اعلام شد.
با این حال هنوز شیوخ عرب تمایل زیادی به قوش بازی، با استفاده از گونه های ایرانی نشان می دهند. آنها هر سال در فصول پاییز و زمستان به شیوه های غیرقانونی به ایران می آیند تا علاوه بر زنده گیری پرندگان شکاری، به شکار هوبره نیز اقدام کنند و به همین دلیل نیز ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها (خصوصاً استان های جنوبی)، گشت های کنترلی شبانه روزی را برای به دام انداختن «باز گیر» ها یا همان افرادی که به زنده گیری پرندگان شکاری اقدام می کنند، راه اندازی می کنند.
اتابک زاده همچنین از کشف دو پرنده شکاری از متخلفان خبر داد و گفت: خوشبختانه عزیزان ما در نیروی انتظامی در چند روز گذشته موفق شدند در مدخل ورودی منطقه «کنگان» متخلفانی را دستگیر کنند که دو پرنده «بالابان» دست آموز به همراه خود داشتند. این افراد قصد داشتند با این دو پرنده که احتمالاً از ایران زنده گیری شده بودند، به کشور وارد شوند که توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.
او افزود: متاسفانه یکی از پرنده ها در حین دستگیری متخلفان و انتقال به اداره محیط زیست تلف شد اما دومین پرنده هم اکنون در اختیار ما است و در چند روز آینده به تهران منتقل خواهد شد. این پرنده کاملا دست آموز است.