اژدهای کومودو / Varanus komodoensis


فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده : خزندگان
راسته : پولکداران
زیر راسته : پولکداران
تیره : varanidae
وضعیت بقا: تهدید شده


اژدهای کومودو خزنده ای با طول ۳ متر و وزنی بیش از ۱۳۶ کیلوگرم است، این حیوان بزرگترین مارمولک روی زمین است.

زیستگاه این خزنده بزرگ درجزایر کومودو، گیلاموتنگ، رینکا و فلورس کشور اندونزیاست. جمعیت آنها بین ۳ تا۵ هزار تخمین زده شده ا ست.
تقریباً همه چیز خوار حتی گوشت فاسد و گندیده می باشد. قادر به شکار حیوانات بزرگی مانند آهو و گراز و حتی انسان است. در هر وعده غذایی می تواند تا ۸۰ درصد وزن خود تغذیه کند در هنگام شکار بدون حرکت به انتظاردر کمین می نشیند و به محض نزدیک شدن طعمه، به کمک پاهای قوی، چنگال ها و دندان های تیز خود آنرا می درد. حیواناتی که بتوانند پس از گاز گرفته شدن از چنگ این درنده بگریزند، تنها قادرند یکروز بر عمر خود بی افزایند. ترشح بزاق این جانور حاوی ۵۰ نوع باکتری سمّی است که واردخون طعمه شده و در مدت ۲۴ ساعت او را از پای در می آورد. در همین مدت است که اژدهای کومدو به آرامی و با کمک حس بویایی خود حتی کیلومترها در تعقیب بوی جسد، به شکار گریخته دست می یابد.

در بخش خزندگان از مستند life به روایت دیوید آتنبرو، برای اولین بار شکار یک گاومیش توسط دسته ای از اژدهاهای کمودوی گرسنه نشان داده شده است. در ابتدا گاومیش توسط یکی از کمودوها از ناحیه مچ پا زخمی می شود. این امر سبب ورود سم به بدن گاومیش است. سپس به مدت سه هفته گاومیش توسط گروه کمودوها تعقیب می شود و هرکجا که گاومیش می رود، کمودوها هم در مجاورت همانجا حضور دارند. سرآخر، گاومیش از مسمومیت و جراحت، ضعیف و ضعیفتر شده و پس از سه هفته، یک شب کمودوها به سراغ گاومیش رفته و کار او را یکسره می کنند. در عرض چندساعت، تنها استخوان های گاومیش بخت برگشته باقی است. در مستند ذکر شده که جثه گاومیش، 10 برابر کمودو است. سم، سماجت، همدستی و همداستانی کمودوها، گاومیش را تسلیم دندان های آن ها می کند. این مستند در تاریخ 10 شهریور سال نود از شبکه 4 صدا و سیما بین ساعت 5 تا 6 بعد از ظهر پخش گردید.


منبع : ویکی پدیا