پرستوی دریایی سفید / Gygis alba

فرمانرو : جانوران
شاخه : طنابداران
رده : پرندگان
راسته : سلیم سانان
تیره : کاکائیان
سرده : Gygis
وضعیت بقا : کمترین نگرانیپرستوی دریایی سفید (نام علمی: Gygis alba) گونه ای پرندهٔ دریایی کوچک از خانودهٔ کاکائیان است که در نواحی اقیانوسی گرمسیری جهان دیده می شود.

پرستوی دریایی سفید نوعی پرستوی دریایی کوچک و کاملاً سفید است که منقاری بلند و سیاه رنگ دارد. این پرنده در بخش های وسیعی از اقیانوس آرام و اقیانوس هند پراکنده است و در عین حال در برخی از جزایر اقیانوس اطلس نیز آشیان می کند.
پرستوی دریایی سفید در جزایر مرجانی و معمولاً بر روی درختانی با شاخه های نازک آشیان می کند اما چینه های صخره ای و سازه های ساخته بشر نیز از دیگر مناطق لانه کردن این پرندگان به شمار می رود.
پرستوی دریایی سفید از ماهیان تغذیه کرده و با شیرجه رفتن در آب آن ها را شکار می کند. این پرنده عمری طولانی داشته و تا ۱۷ سال نیز می تواند عمر کند.

پرستوی دریایی سفید لانه نمی سازد و در عوض تخم هایش را بر روی شاخه های نازک و خالی درختان که حالتی چنگالمانند داشته باشند می گذارد. این عمل، رفتاری غیر معمول برای پرستوهای دریایی به شمار می رود زیرا آن ها یا بر روی زمین لانه ای ساخته و اقدام به تخمگذاری می کنند و یا همچون پرستوی دریایی گرمسیری سیاه، آشیانهای برای خود بر بالای درختان می سازند. چنین تصور میشود که احتمالاً پرستوی دریایی سفید به منظور کاهش انگل های لانه که می تواند کل یک کلونی را آلوده سازد از ساخت لانه سر باز می زند.
هرچند که این کار مزایایی برای پرنده دارد اما در عین حال وزش بادهای تند، تخم ها و جوجه ها را در معرض خطر جابجایی و سقوط از درخت قرار می دهد. به همین دلیل است که پرستوی دریایی سفید آمادهٔ تخم گذاری مجدد در صورت از دست دادن تخم هایش می باشد و جوجه های تازه سر از تخم درآورده نیز دارای پاهایی تکامل یافته اند تا به کمک آن ها بتوانند خود را محکم به شاخه های درخت چسبانده و از سقوط خود جلوگیری نمایند.


منبع : ویکی پدیا