غار قوری قلعه - کرمانشاه

اثر طبیعی ملی قوری قلعه طی مصوبه شماره 202 مورخ 25/7/80 شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

موقعیت جغرافیایی:

اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه با مختصات3862981 عرض جغرافیایی و 637049 طول جغرافیایی در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر پاوه و در استان کرمانشاه واقع گردیده است.

ویژگی های منطقه:

اثر طبیعی ملی قوری قلعه در ارتفاع 1650 متری بر دامنه کوه شاهو واقع گردیده است.این غار یکی از زیباترین غارهای کشور می باشد که دوستداران طبیعت را به خود جلب نموده است. وجود استالاگمیت و استالاکتیت ها در غار بر زیبایی های آن افزوده است.آب غار جاری و مقدار آن تابع بارش در منطقه است.از گونه های شاخص جانوری میتوان از خفاش گوش موشی نام برد.

غار زيبا و اعجابآور قوري قلعه هفتمين اثرطبيعي ملي ايران است كه هرسال به ويژه در ايام نوروز گردشگران بيشماري را از سراسر جهان به سوي خود ميكشاند. این غار در 85 کیلومتری جاده کرمانشاه به پاوه قرار دارد و از آن به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا نامبرده می شود (نقل قول از سایت آنوبانینی)

بنابر گفته ي زمين شناسان، قوري قلعه ۶۵ ميليون سال قدمت و سه هزار و ۱۴۰ مترعمق دارد. دماي داخل غار را ۷۰ و رطوبت نسبي آن را ۸۹ درصد اندازه گيري كرده اند.

در ۷۰۰ متري غار آبادي وجود دارد كه در ايام دور قلعه هايي به شكل هاي مختلف آن را محاصره كرده اند و وجه تسميه اين غار يكي از همين قلعه هاست كه به شكل قوري بوده است.

غارنوردان آمريكايي، انگليسي و فرانسوي قوري قلعه را در سال هاي ،۱۳۳۶ ۱۳۴۵ و ۱۳۶۳ شمسي بررسي و تقريبا ۵۵۰ متر را از آن كشف كرده اند.

همچنين در سال ۱۳۶۸ شمسي ، حدود يك هزارو ۳۴۰ متر از آن توسط غارنوردان كرمانشاه شناسايي و دو فاز براي آن در نظر گرفته شد.

درفاز نخست غار كه ۵۰۰ متر طول دارد، دو تالار كوهان شتر و مريم شناسايي شد. دراين تالارها شكل هاي مختلفي ازجمله نيمرخ شتر، كوهان شتر، مار، طوطي، كركس، شيرسنگي، كاخ سفيد، قلب، كشتي، برج پيزا، آسيه زن فرعون، (ابوالهول)، بابا نوئل، مجسمه فردوسي و مشابه تصوير حضرت مريم ديده ميشود.

فاز دوم غار نيز يك هزار متر طول دارد كه تالارهاي نماز، بلور و عروس در آن كشف شده است.

تالار نماز در ۵۵۰ متري غار و در كنار اين تونل قرار دارد. اين تونل كه ۱۲ متر طول و هشت متر عرض دارد، قسمت اصلي غار را تشكيل ميدهد و به تونل برزخ شهرت دارد واز آنجا كه سقف تونل به آب چسبيده، مانع از ادامه حفاري ها شده است.

در يك هزار متري غار تالار بلور و در داخل تالار نيز حوضچه اي فوق العاده زيبا وجود دارد. وجود قنديل هاي پرده اي در حوضچه كه با دست زدن به هركدام صداي يكي از آلات موسيقي ايجاد مي شود، ازجمله دلايل اين زيبايي است، به طوري كه بسياري از جهانگردان و كارشناسان متفق القولند كه اين حوضچه، زيباترين حوضچه دنياست.

تالار عروس كه يكي از هيجان انگيزترين بخش هاي غار قوري قلعه است در هزار و ۵۰۰ متري آن واقع شده است.

جنس سنگ هاي اين تالار كريستال و براق و سفيد بوده و كساني كه برروي آنها راه مي روند مي توانند جاي پاي خود ببينند.

وجود چهار آبشار به ارتفاع ۱۰ تا ۱۲ متر در هزار و ۷۰۰ متري غار، زيباي آنرا به اوج مي رساند.

قنديل هاي كريستال مانند نيز كه جنسشان از رسوبات آهكي است و از سقف آويزان شده اند در تمام طول غار خودنمايي مي كنند و در بعضي نقاط طول قنديل ها به هشت متر نيز مي رسد.

علاوه بر جذابيت و اهميت اكوتوريستي قوري قلعه اشيايي نيز در آن كشف شده است كه از جمله آن ها ميتوان به هشت عدد قاشق و بشقاب، چهارعدد كوزه بزرگ، يك عدد كوزه كوچك كه ۱۵ سكه از دوران يزدگرد سوم و اواخر دوره ساساني در داخل آن بوده و جمجمه سر انسان را نام برد.محي الدين خالدی

منبع: irandeserts.com