حواصیل برفی یا اگرت برفی / Snowy Egret

فرمانرو: جانوران
شاخه : طنابداران
رده: پرندگان
زیر رده: نو مرغان
فرورده: نو آروارگان
بالا راسته : نو پرندگان
راسته : لک لک سانان
تیره: حواصیلان
سرده : اگرت
وضعیت بقا : کمترین نگرانی


حواصیل برفی
یا اگرت برفی (به انگلیسی: Snowy Egret؛ نام علمی: Egretta thula) گونه ای حواصیل کوچک و سفیدرنگ است که همتای آمریکایی و بسیار شبیهاگرت کوچک در دنیای قدیم محسوب می شود.

پرندگان بالغ معمولاً ۶۱ سانتیمتر قد و ۳۷۵ گرم وزن داشته و دارای نوکی سیاه و کوچک، پاهایی بلند و سیاه رنگ و پنجه هایی زردرنگ میباشند. بخش بالایی منقار پرنده در نزدیکی چشم ها نیز زردرنگ میباشد گه در فصل جفتگیری و پس از پدیدار شدن پرهای پشتی زینتی او به رنگ قرمز درمی آید. پرندهٔ جوان نیز به بزرگترها شبیه است با این تفاوت که انتهای منقارش کمرنگتر بوده و خطی زرد یا سبز در پشت پاهایش دارد که تا به پایین آن ها کشیده شده است.

زیستگاه و محل تولیدمثل حواصیل های برفی تالاب های درون مرزی و ساحلی آمریکاست که ازپایین دریاچه های بزرگ تا قسمت های جنوب غربی ایالات متحده تاآمریکای جنوبی امتداد داشته و نواحی شرقی آمریکای شمالی از سواحل اقیانوس اطلس و خلیج مین تا تگزاس و در نواحی داخلی نیز کرانهٔ رودها و دریاچه های مهم را شامل می شود. این پرندگان اغلب به صورت کلونی و در کنار دیگر پرندگان آبزی اقدام به آشیانهسازی بر روی درختان و درختچه ها می نمایند و بستری از شاخه ها، سرشاخه ها و نی، لانه آنها را تشکیل می دهد. پرندهٔ ماده پس از جفت گیری سه تا چهار تخم بیضی شکل به رنگ آبی متمایل به سبز می گذارد و هر دو پرندهٔ نر و ماده اقدام به نشستن و گرم نگه داشتن تخم ها تا تولد جوجه ها می نمایند.

اگرت های برفی از ماهی ها، سخت پوستان و حشرات تغذیه می کنند.
زمانی از پرهای زینتی و زیبای این پرنده برای تزئین کلاه های بانوان استفاده می شد و همین امر موجب شکار بی رویه و در خطر انقزاض قرار گرفتن حواصیل برفی شده بود. اما پس از تصویب قانون حفاظت از پرندگان مهاجر در ایالات متحده، جمعیت این پرندگان بار دیگر رو به گسترش گذاشته است.منبع : ویکی پدیا