منطقه حفاظت شده سالوك

منطقه حفاظت شده سالوك در استان خراسان بين15/37 تا 07/37 عرض شمالي و 17/57 تا 03/57 طول شرقي واقع شده است. مساحت آن 11670 هكتار مي باشد.

پوشش گياهي: ارس,زرشك , افدرا,گوجه وحشي,درمنه ,گون و كلاه ميرحسن.

پستانداران: آهو, گرگ, قوچ وميش, كل وبز, پلنگ,كفتار, روباه ,خوك وحشي, شغال ,تشي, خرگوش, سمور, سنجاب زميني وگوركن .

پرندگان : كوكر,چكاوك, كبك,تيهو,باقرقره ,سسك و جغد .

سالوك در شمال غربي اسفراين قرار دارد و در اين منطقه دره هاي زيبا و ديدني زاري، جوزي و چهار برج جنگل هاي پراكنده مشهود است. اين منطقه زيستگاه پرندگان و حيوانات بسياري همچون آهو، قوچ، ميش است و جاذبه هاي گياهي مانند گلابي و آلوچه وحشي، زرشك، قرهميغ، ريخوك، زالزالك، نسترن وحشي، افرا كركو، گز انجير و گردو است. دره توي سالوك با طول حدود ۱۵ كيلومتر داراي ۱۵ چشمه دايمي به صورت نهر است كه منظره هاي بسيار زيبا و ديدني را بوجود آورده است.

دژ قديمي معروف به قلعه سالوك يا صعلوك از بناهاي است. اين قلعه تاريخي در شمال منطقه حفاظت شده سالوك واقع شده و در انتهاي دره زاري و بر فراز صخره هاي صعب العبور سالوك بنا شده است. وجود غارهاي مهم از جمله غار رختيان و غار پلنگ تخته ني در سالوك و غار پيش قلعه در پارك ملي و حفاظت شده ساريگل از مناطقي هستند كه گردشگران و طبيعت دوستان را به سوي خود جذب ميكند.

غار پيش قلعه در منطقه ساريگل واقع بوده و بخاطر اينكه در ديواره صخره قرار دارد ورود به اين مكان مستلزم وسايل و تجهيزات است و بر اساس شنيده ها اين غار از عمق بسيار زيادي برخوردار بوده و در گذشته مردم براي پيدا كردن آثار باستاني به داخل آن ميرفته اند و اعتقاد دارند كه در اين غار آثار باستاني فراواني وجود دارد.

وجود چشمه هاي فراوان مانند چشمه سياه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفيدارلي، چشمه بازي گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراين كه غبار خستگي را از تن رهگذران مي زدايد.


منبع: irandeserts.com