آیا فکر میکنید که طوطی از شما متنفر است ؟


تعبیر ما از رفتار طوطی، یکی از دلایل عمده مشکلات برقراری ارتباط انسانها با طوطی ها است . من قوانین و واقعیت هایی درباره طوطی شنیده ام اما معتقدم یک قانون طلایی در درک رفتار پرندگان خانگی ما وجود دارد و آن این است که :
*** طوطی ها همیشه با افرادی که با آنها راحت تر هستند، ارتباط بیشتری بر قرار می کنند ***

هنگامی که مردم برای مشاوره رفتار طوطی خود با من تماس می گیرند اغلب دو چیز بیشتر از همه گفته می شود :

* رفتار طوطی من به طور ناگهانی تغییر کرده است

* طوطی من ، از من متنفر است

انتخاب کلمات، به تفسیر مردم از این واقعیت بستگی دارد که چرا طوطی نسبت به آنها پرخاشگر شده است و یا به طور ناگهانی نمی خواهد هیچ ارتباطی با آنها داشته باشد . هر دو این عبارات را اگر نگوییم هرگز ، می توانیم بگوییم به ندرت شنیده می شوند . واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است ؟

مردم تمایل دارند رفتارهای فردی طوطی خود را تغییر دهند و این تغییرات را اینگونه تفسیر می کنند که منطق طوطی، مشابه منطق انسان ها است . در حالیکه گاهی اوقات شرایطی ایجاد می شود که طوطی واقعا نمی خواهد با هیچ فردی ارتباط داشته باشد اما اینکه یک طوطی به طور ناگهانی از یک فرد که قبلا قابل اعتمادش بوده متنفر شود به ندرت اتفاق می افتد .

گاهی اوقات یک طوطی رفتارش را نسبت به صاحب خود تغییر می دهد فقط به این دلیل که دیگر با او راحت نیست. اتفاقی افتاده که طوطی را سردرگم کرده است و تغییر رفتار طوطی ، واکنش او ، برای مراقبت کردن از خودش است . این اتفاق، تغییر رفتار شخص نسبت به طوطی است . هر چقدر واکنش انسان به این تغییر رفتار طوطی بیشتر شود ، این روند بیشتر ادامه خواهد داشت . شخص ، رفتار خود را نسبت به طوطی تغییر داده است ، طوطی نیز رفتار خود را نسبت به فرد تغییر می دهد و این روند ادامه خواهد داشت تا زمانی که روابط تقریبا از بین می رود . من می گویم "تقریبا"، چون با افراد بسیاری کار کرده ام که توانسته اند بار دیگر یک رابطه سرشار از اعتماد با طوطی خود برقرار کنند .


* قبل از تعامل با طوطی ، سطح استرس خود را چک کنید

چند دلیل اساسی وجود دارد که یک طوطی دیگر با شخصی که قبلا مورد اعتمادش بوده احساس راحتی نمی کند .

*طوطی ها با توجه به انرژی ای که ما از خود ساطع می کنیم مانند نا امیدی ، افسردگی ، عصبانیت ، پرخاشگری و... لحظات متفاوتی خواهند داشت*

من با زن و شوهری کار می کردم که هر دو سفرهای کاری زیادی به خلیج سانفرانسیسکو داشتند . زن نیم ساعت زودتر از شوهرش به خانه می رسید بنابراین او غذای طوطی خاکستریشان را آماده می کرد . هنگامی که مرد به خانه می رسید ، طوطی غذایش را خورده و در فکر جلب توجه صاحبان خود بود. مرد عاشق طوطی خود بود و از بودن در کنار او لذت می برد اما رفت و آمد ، او را خسته و پریشان می کرد و می خواست در همین حالت به طوطی نزدیک شود و هنگامی که به طوطی می رسید ، او نمی خواست که با مرد هیچ تعاملی داشته باشد . این واقعا مرد را نا امید کرده بود که پیوند عاطفی قوی اش با طوطی به همسرش منتقل شده بود.

توصیه من به او این بود که وقتی از در وارد می شود ، به طوطی سلام کند ولی تا زمانی که بتواند انرژی خود را کاهش دهد و به آرامش برسد باید طوطی را نادیده بگیرد ، سپس می تواند به طوطی نزدیک شده و با او ارتباط برقرار کند .

انسانها می توانند به دلایل مختلف دمدمی مزاج و غیر قابل پیش بینی شوند . طوطی ها نیز در پیش بینی روابطشان با ما رشد می کنند و می توانند خود را با مقدار مشخصی از پیامهای متفاوتی که در زندگیشان با آن روبرو می شوند سازگار کنند اما غیرقابل پیش بینی تر شدن ما با آنها، باعث غیرقابل پیش بینی تر شدن آنها با ما می شود .

من مشاور زوجی بودم که عاشق کاکاتوی سینه سرخ ( گالا )خود بودند ولی استفاده بیش از حد مرد از نوشیدنی های الکلی ، باعث شده بود که رفتارهایش اغلب غیرقابل پیش بینی باشد . گاهی اوقات طوطی از او وحشت می کرد . هیچ شکی نداشتم که طوطی نمی تواند با نوسانات اخلاقی صاحب خود ارتباط برقرار کند . مرد معتقد بود که کاکاتو از او متنفر است و نمی توانست درک کند که چرا طوطی نسبت به رفتارهای غیرقابل پیش بینی او واکنش نشان می دهد و گاهی اوقات به طوطی پرخاشگری می کرد .
*پرخاشگری به راحتی می تواند سطح اعتماد طوطی را دچار تغییر کند *

* چه چیز تغییر کرده است ؟

هنگامی که شخصی با حالت کاملا منفی به طوطی خود نزدیک شود ، طوطی نمی خواهد که آن شخص او را لمس کند .در این شرایط اگر شخص در کار خود پافشاری کند ، طوطی یا می ترسد و یا به او حمله می کند که هر 2 حالت ممکن است منجر به گاز گرفتن او شود .احتمال دیگر ، تغییر در محیط فیزیکی و یا ظاهر صاحب طوطی است . طوطی ها بسیار جزئی نگر هستند و حتی کوچکترین تغییرات نیز ممکن است تا زمانی که به آن عادت کنند، باعث پریشانی و سردرگمی آنها شود.

سالها پیش مردی با من تماس گرفت به این دلیل که احساس می کرد طوطی خاکستری اش دیگر او را دوست ندارد . من از او پرسیدم که چه چیزی تغییر پیدا کرده است ؟ او نمی توانست به چیزی فکر کند . من از او خواستم که فقط آرام باشد و هیچ خواسته ای از طوطی نداشته باشد و کمی مطیعانه تر به او نزدیک شود .توصیه من به او این بود که کمی آرامتر شود و نفس عمیق بکشد ، سرش را پایین بیاورد و ارتباط چشمی کوتاهی با او برقرار کند . بعد از یک هفته او بار دیگر با من تماس گرفت و با خجالت به من گفت که یک تغییر آشکاری که رخ داده بود این بود که او سبیلی که قبل از آمدن طوطی خاکستری به خانه اش داشت را تراشیده بود .او به توصیه های من عمل کرد و بعد از چند روز با عادت کردن طوطی به صورت اصلاح شده و بدون سبیل او ، باردیگر توانست با طوطی ارتباط برقرار کند .

من با ده ها تن از مردمی صحبت کرده ام که یک تغییر ناگهانی در ظاهرشان، به طور مثال یک مدل یا رنگ مو جدید، تغییر در عینک یا اصلاح صورت باعث شده بود که طوطی از خود واکنش نشان داده و مانند یک غریبه با آنها رفتار کند .

*اگر شخص با طوطی راحت باشد، تنها چند روز طول خواهد کشید که طوطی با عادت کردن به تغییرات، درک کند که این شخص براستی همان دوست قدیمی اش است*


*طوطی ها چیزهایی را می بینند که ما نمی توانیم مشاهده کنیم

هنگامی که من برای اولین بار، کار با طوطی ها را آغاز کردم ، یکی از جنبه های رفتاری آنها مرا متحیر کرد . البته بسیاری از جنبه های رفتاری آنها مرا متجب می کرد اما واقعیتی در آنها که تقریبا بلافاصله ، خواسته یا ناخواسته مرا کنجکاو کرد این بود که :
"
همیشه چیزهای یکسان باعث واکنش آنها نسبت به افراد نیست". برای مثال طوطی من ، اسپایک ، به نظر می رسید که خیلی سریع در مورد افراد قضاوت می کند به طور کلی اگر من با فردی راحت نبودم ، او هم آن فرد را دوست نداشت . او از کلاه بیسبال هم متنفر بود و نسبت به هر شخصی که این کلاه را بر سر داشت، واکنش منفی از خود نشان میداد . علاوه بر آن به نظر می رسید که کمی با جنسیت افراد یا لباس هایی که به تن داشتند نیز مشکل دارد.

بعد از فکر کردن درباره واکنش فوری اسپایک نسبت به مردم ، روشن شد که دلیل آن انرژی ای بود که افراد از خود ساطع می کردند . من متوجه شدم که اکثر طوطی ها ، افرادی که بیش از حد به آنها نزدیک می شوند یا از آنها می ترسند را دوست ندارند . این برای من خیلی جالب بود . چگونه اسپایک می توانست انرژی افراد را به خوبی مشاهده کند ؟ بیش از 30 سال پیش یکی از دوستان من ، به این موضوع اشاره کرد که طوطی می تواند هاله ی انرژی افراد را مشاهده کند . این فکر بقدری زیرکانه بود که نمی توانستم با آن مخالفت کنم . امروزه اطلاعاتی بدست آمده که این معما را حل کرده است .

طوطی ها قدرت دید فوق العاده ای دارند . چشم آنها حاوی 4 نوع سلول مخروطی برای دیدن رنگها است این در حالی است که چشم ما فقط از 3 نوع سلول مخروطی تشکیل شده است . آنها محدوده رنگ ماوراءبنفش را نیز می توانند مشاهده کنند که این بدان معنا است که آنها رنگها را به گونه ای متفاوت از ما می بینند .جنبه شگفت انگیز آن ، این است که
:
*طوطی ها می توانند انرژی ما را در صورتمان مشاهده کنند*

اگر ما با طوطی ها راحت باشیم ، قبل از اینکه مردم، کاری که انجام می دهیم را تفسیر کنند، آنها می توانند این راحتی ما را با چشم خود مشاهده کنند . دلیل اصلی من برای تشویق مردم مخصوصا افراد مضطرب و آشفته، به نفس کشیدن آرام و داشتن آرامش قبل از انتخاب طوطی درک این واقعیت است که طوطی ها می توانند انرژی ما را مشاهده کنند .من این حقیقت را سالها پیش زمانی که از من خواسته شده بود یک ماکائوی وحشی را رام کنم ، کشف کردم . این طوطی وارداتی در قرنطینه بوده و سپس توسط یک فروشگاه حیوانات خانگی خریداری شد . او 3 سال بدون اینکه کسی برای رام شدن او تلاش کند ، در یک قفس نگهداری میشد.کارمندان این فروشگاه از این طوطی می ترسیدند چون هر بار که کسی به او نزدیک می شد این طوطی به او حمله می کرد بنابراین در هنگام تعویض آب و غذا با ترس به او نزدیک می شدند.

من این طوطی را دیدم . صادقانه بگویم که از من ترسیده بود و من می دانستم که می خواهد با من مبارزه کند .بیرون آوردن او از قفس واقعا کار سختی بود به طوریکه ما مجبور شدیم از حوله ، چوب و دستکش استفاده کنیم ، در حالیکه من تقریبا هرگز از این اقلام استفاده نمی کنم چون اغلب باعث وحشت طوطی ها خواهد شد . او استخوان انگشت سبابه من را گاز گرفت اما من می خواستم که ادامه دهم و با او کار کنم چون نمی خواستم مجبور شوم دوباره او را به قفس بازگردانم .من اتاق پشتی را برای کار با او آماده کرده بودم بنابراین به محض اینکه طوطی را در حوله پیچیدم ، او را به آنجا بردم . روی زمین نشستم و طوطی را که هنوز در حوله پیچیده شده بود روی دامنم گذاشتم . در این حالت انرژی خود را کم کرده و نوازش سر طوطی را آغاز کردم . ظرف 10 دقیقه من حوله را از دور طوطی باز کرده بودم و پشت او بر روی دامن من قرار داشت در حالی که او را به آرامی نوازش می کردم.

آراستن و نوازش پر با منقار یکی از مهمترین بخش رابطه یک طوطی با طوطی های دیگر است . هنگامی که او انرژی آرامش یافته من را مشاهده کرد ، واضح بود که کاملا به من اعتماد کرده است . در عرض چند دقیقه او بر روی دستان من نشسته بود در حالیکه من سر او را نوازش می کردم .کلید رسیدن به این شرایط ، توانایی من برای کم کردن انرژی خود بود بنابراین او هیچ پرخاشگری یا ترسی از جانب من احساس نکرد . این یک تجلی برای من بود و من بعد از آن ، از این انرژی آرام ، برای رام کردن طوطی های زیادی استفاده کردم .


*سطح انرژی خود را در اطراف طوطی کاهش دهید

یکی از موارد مشاوره من ، خانمی بود که طوطی سینه قرمزی که از فروشگاه من خریداری کرده بود بسیار از او می ترسید . نخستین کلماتی که از زبان او خارج شد این بود : " این طوطی، از من متنفر است " . البته طوطی از او متنفر نبود اما به وضوح از او می ترسید . حدس من این است که عملکرد او اشتباه بوده و محتاط تر شدن طوطی نسبت به حضور او در اطراف خودش، باعث نا امیدی او شده است.

*بسیاری از مردم با نزدیک شدن بیش از حد به طوطی ، ترس را در طوطی های ترسو افزایش می دهند*

از آنجایی که طوطی ها ، حیوانات طعمه هستند ، به راحتی از انسانهایی که دارای انرژی پرخاشگرانه هستند می ترسند . مخصوصا طوطی هایی که قبلا به دلایلی مورد تهدید قرار گرفته اند .
من از آن خانم خواستم که قفسِ در بازِ طوطی خود را در انتهای نیمکتی که من نشسته بودم قرار دهد و خودش بر روی یک صندلی در طرف دیگر نیمکت نشست. هنگامی که در حال صحبت بودیم ، من سرم را خم کرده و کمتر از یک یا دو ثانیه ارتباط چشمی کوتاهی با طوطی برقرار کردم و سپس به آرامی چشم از او برداشتم . چند دقیقه بعد این کار را تکرار کردم . طوطی از قفس خارج شد و به سمت من حرکت کرد . من با انرژی کم و رفتار مطیعانه به کار خود ادامه دادم ، در عرض چند دقیقه طوطی عاشق من شده و در آغوش من بود . پاسخ او این بود : " او شما را دوست دارد اما هنوز مرا دوست ندارد " . من به او تکنیک هایی آموختم که می توانست با کمک آنها طوطی را به خود علاقمند کند.

من به او توصیه کردم که یک صندلی در مقابل قفس قرار دهد و در قفس را باز کند و بدون اینکه با طوطی ارتباط چشمی برقرار کند ، به سمت در باز شده قفس بنشیند . من به او گفتم که روی صندلی بنشیند و مجله بخواند و برای یک لحظه کوتاه به طوطی نگاه کند . سپس سر خود را پایین آورده و به خواندن مجله ادامه دهد . به این ترتیب او بدون اینکه بیش از حد به طوطی نزدیک شود و ترس او را بیشتر کند ، از طوطی دعوت کرده که به او ملحق شود .


*تمایل طوطی به داشتن گروه :طوطی به مصاحبت و همنشینی نیاز دارد اما اگر انرژی یک فرد گیج کننده و ترسناک باشد ، طوطی با این شخص راحت نخواهد بود . به خاطر داشته باشید که این وظیفه ما است که برای فهمیدن دلیل راحت نبودن طوطی با خودمان تلاش کنیم .هوش و ذکاوت طوطی ها باعث نمی شود که آنها بتوانند مشکلات خود در روابط با انسان ها را حل کنند .
اگر ناگهان به نظر می رسد که طوطی از شما متنفر است ، این امر را شخصی تلقی نکنید . اگر طوطی به انرژی منفی ای که از خود ساطع می کنید و یا کاری که انجام می دهید واکنش نشان داد ، این کار را متوقف کرده و کمی فکر کنید . چه تغییری در محیط او یا ظاهر شما ایجاد شده است ؟

*هنگامی که رفتار یک طوطی به طور ناگهانی تغییر می کند ، سریعا با دامپزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که این تغییر رفتار به سلامت او مربوط نمی شود*


مهمترین مسئله ای که باید به آن توجه کنید این است که در مقابل رخ دادن حوادث منفی از خود واکنشی نشان ندهید که در اعتماد طوطی نسبت به شما خللی وارد نشود .
یک گاز کوچک به این معنا نیست که رفتار طوطی شما کاملا تغییر کرده و یا رفتار گاز گرفتن را آغاز کرده است . ما باید از وقایعی که باعث تغییر رفتار طوطی میشود الگو برداری کنیم . من معتقدم که :

***طوطی ها نباید بدون قید و شرط به ما عشق بورزند بلکه این ما هستیم که باید به طور مستمر برای بدست آوردن محبت آنها، اعتمادشان را جلب کنیم ***

ترجمه : سپیده

منبع : www .birdchannel.com