با تلاش مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان قم یک قطعه شاه باز از مرگ نجات یافته و به طبیعت بازگردانده شد.به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قم، با تلاش مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان قم یک قطعه شاه باز از مرگ نجات یافته و به طبیعت بازگردانده شد.
بنا بر این گزارش، این پرنده شکاری جوان که به علت ناتوانی و ضعف ناشی ازگرسنگی در محوطه یکی از کارخانجات قم سقوط کرده بود پس از تیمار و تغذیه چند روزه و بهبود وضعیت سلامتی، توسط ماموران و یگان حفاظت اداره کل بیومتری ، با شماره پلاک ۳۹۰۲ حلقه گذاری و در یکی از مناطق استان رهاسازی شد.
گفتنی است، شاه باز یا عقاب شاهی با نام لاتین imperial eagle و نام علمی Aquila heliaca یکی از بزرگترین پرندگان شکاری است که از جنوب شرقی اروپا تا آسیای مرکزی گسترش دارد. عقاب های شاهی عموما از پرندگان مهاجر به شمار می روند وتعداد زیادی از آنها زمستان ها را درخاورمیانه می گذرانند و هنگام مهاجرت ، دسته های کوچکی تشکیل می دهند . این عقاب ها بیشتردر فصل زمستان درایران مشاهده شده و به تعداد کم تولید مثل می کنند. غذای اصلی انها خرگوش بوده ولی از انواع پرندگان وپستانداران کوچک دیگر نیز تغذیه می کنند. شاه باز ها جزء گونه های حمایت شده و در معرض خطر انقراض محسوب شده که باید از آنها به شدت حفاظت شود.