دافنی یا خاکشی:

معمولا افراد که در اب انبارها رفته باشن این موجود بسیار ریز رو مشاهده کردن که شباهت زیادی به خاکشیر دارد .از دافنی ها می توان برای تغذیه ماهیان ریز و همچنین نوزاد ماهیان استفاده کرد.دافنی یکی از بهترین غذاها زنده می باشد که تقریبا می توان در همه جا به ان دسترسی داشت.امروزه تعدادی از شرکتهای تولید کننده غذای ماهی این موجود را در بسته های مختلف بسته بندی کرده و روانه بازار کرده است که دسترسی دافنی را راحت تر کرده است .ولی افرادی هستن که استفاده دافنی به صورت زنده و تازه را بیشتر می پسندند که برای این امر خود به تهیه دافنی می پردازند.

نوعی از دافنی شرکتی:

در زیر به نحوه تولید و مصرف دافتی می پردازیم:

دافنی را می توان در ابگیرها و برکه ها پیدا کرد البته نباید انتظار داشت که در هر ابگیری دافنی به راحتی پیدا شود .ولی معمولا می توان توده های دافنی را در کنار ابگیرهایی که در مجاورت زباله ها و یا ابگیرهایی که دارای اب تمیزی نمی باشند یافت کرد.
دافنی دارای سه گونه خاکستری –قرمزوسبز یافت کرد که نوع قرمز دارای ارزش غذایی بیشتری بوده و از مرغوبیط بیشتری برخوردار می باشد که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.ممکن است توده دافنی ها در مناطقی انقدر بزرگ باشد که از فواصل دور نیز قابل روئیت باشد. هنگامی که دافنی شکار می شود و برای تغذیه مورد استفاده قرار می گیرد در بین ان دافنی خای درشت وجد دارد که انها مناسب برای تغذیه نوزادان ماهی نمی باشد و حتی ممکن است باعث اسیب رساندن به انها شود که باید قبل از انتقال دافنی به تانک درشترها را جدا کرد که برای این امر می توان از توری و یا حتی الکها استفاده کرد.

چگونگی جمع اوری دافنی از ابگیرها:
پس از اینکه محل جمع شدن دافنی ها شناسایی شد می توان با استفاده از پارچه ها و توری ها یی که دارای شبکه ها بسیار ریزی هستند اقدام به جمع اوری دافنی کرد. استفاده از این گونه پارچه باعث میشود تا دافنی ها در داخل ان به دام افتاده و اب اضافی از پارچه عبور کند.اما در صورتی که از پارچه ها با شبکه های باز استفاده شود باعث می کردد تا دافنی ها ریز که برای تغذیه بچه ماهی ها مناسب تر هستند از داخل شبکه ها عبور کرده ویا حتی در داخل ان گیر کنند که در این صورت دافنی های جمع اوری شده اصلا مناسب برای تغذیه نمی باشند.هنگامی که پارچه مناسب تهیه شد باید به صورت استوانه گرد بدونه هیچگونه درزی دوخته شود و سپس ان را در محل جمع اوری دافنی فرو برده و دستها را به صورت هشت انگلیسی بچرخانید تا بیشترین مقدار دافنی جمع اوری شود. دافنی در صورتی که اکسیژن اب کم شود در سطح اب جمع می شوند که بهترین زمان برای جمع اوری انها از سطح اب می باشد.سپس دافنی های جمع اوری شده را باید در ظرفی که از همان اب محل زندگی دافنی پر شده است ریخته شوند.

نحوه تولید دافنی:
البته خودتان می توانید به تولید دافنی اقدام کنید که برای اینکار موارد زیر هست.
ابتدا باید اقدام به تهیه لگنهای پلاستیکی بزرگ و یا حوض های خانگی کنید سپس درون لگن را با اب که کمی قلیایی باشد را پر میکنید.
حالا نوبت به قسمت سخت کار می رسد تهیه کود گوسفندی!که برای این کار حتما باید اقدام به تهیه ان کنید.
هنگامی که کود گوسفندی را تهیه کردین ممکن هست در درون ان هنوز تخم موجودات مضر وجود داشته باشد که برای این امر باید برای چند روز ان را در مقابل تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شود سپس انرا به اب داخل لگن استفاده کنید.و در اخر نیاز به تعدادی دافنی درشت و بالغ هست که پس از تهیه انها را داخل اب رها می کنید که پس از مدتی دافنی ها شروع به تولید مثل کرده و رو به زیاد شدن می روند که شما می توانید از دافنی های کوچک برای تغذیه ماهی هاتون استفاده کنید.
البته برای شکار دافنی ها از داخل لگن می تونید گوشه ای از لگن سایه بانی درست کنید که پس از جمع شدن دافنی ها در ان محل اقدام به جمع اوری ان کنید.
هر چند وقتی باید مقداری کود به اب اضافه شود تا دافنیها مواد لازم برای تغذیه را پیدا کنند و هر هفته باید ممقداری از اب لگن تعویض شود تا از غلیظ شدن بیش حد اب جلوگی ری شود.

ذکر چند نکته در مورد زنده نگه داشتن دافنی ها ضروری می باشد:
1-در صورتی که دمای اب دافنی ها بالا رفت باید اقدام به پایین اوردن دوای اب کنید که برای این امر می توانید از تکه های یخ استفاده کنید.
2-دافنی به اکسیژن اب بسیار حساس بوده و در صورت کمبود اکسیژن در سطح اب جمه می شوند که با بهم زدن اب اکسیژن لازم وارد اب می شود

عکسهایی از این غذای زنده:


منبع:پارسی پت