منقارشاخی سرخ منقار / Tockus erythrorhynchus
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: منقار شاخی سانان
تیره: منقار شاخیان
زیر خانواده: bucerotinae
وضعیت بقا : کمترین نگرانیمنقارشاخی سرخ منقار با نام علمی
Tockus erythrorhynchus گونه ای نسبتاً کوچک از منقارشاخیان است که در ساواناها و درختستان های نواحی نیمه-صحرایی آفریقا یافت می شود. این گونه را گاه به پنج گونهٔ منقارشاخی سرخ منقار شمالی (T. erythrorhynchus)، منقارشاخی سرخ منقار غربی (T. kempi)، منقارشاخی سرخ منقار تانزانیا (T. ruahae)، منقارشاخی سرخ منقار جنوبی (T. rufirostris) و منقارشاخی سرخ منقار دامارا (T. damarensis) تقسیم می کنند اما در حال حاضر بیشتر متخصصان آن ها را زیرگونهٔ تنها یک گونه می دانند.

پرهای سر و قسمت زیرین بدن این پرنده بیشتر به رنگ سفید است و بالای بدنش خاکستری است. دمی بلند و منقار سرخرنگی دراز و خمیده دارد. هر دو پرندهٔ نر و ماده به یکدیگر شبیه اند و تفاوتشان در کوچک تربودن منقار پرندهٔ ماده است. منقارشاخی سرخ منقار از لحاظ جثه پرنده ای بزرگ است و طولی ۴۲ سانتی متری دارد با این حال در مقایسه با دیگر منقارشاخیان یکی از کوچک ترین آن ها به شمار می رود. این پرنده حضور خود را با آوای پرسروصدا و توک-توک-توک-توکتوکتوک مانندش اعلام می دارد.

منقارشاخی سرخ منقار پرنده ای همه چیزخوار است و از حشرات، میوه جات و دانه ها تغذیه می کند. این پرنده بیشتر بر روی زمین به خوردن غذایش می پردازد.

پرندهٔ ماده بین ۳ تا ۶ تخم سفیدرنگ در سوراخ درختی گذاشته و بر رویشان می نشیند. این سوراخ سپس با لایه ای مرکب از گل، فضولات و پالپ میوه پوشانده شده و تنها روزنهٔ کوچکی در آن باقی گذاشته می شود تا پرندهٔ نر از طریق آن بتواند غذای مورد نیز مادر و جوجه ها را به آن ها منتقل نماید. پس از آنکه جوجه ها آنقدر بزرگ شدند که فضای لانه برای آن ها و مادرشان کوچک شد، پرندهٔ ماده این دیواره را شکسته و خارج شده و دوباره آن را می سازد. سپس هر دو پرندهٔ نر و ماده به تغذیهٔ جوجه ها می پردازند.منبع: ویکی پدیا